Herci, kteří nedostali Oscara za svoji nejlepší roli

Někdy lepší, někdy horší, ale nikdy nejlepší. Ano, tihle herci dostali Oscara, ale jindy předvedli lepší výkon (v některých případech i více výkonů). A tak se pojďme na pár příkladů podívat. Pět herců, kteří nedostali Oscara za svoji nejlepší roli.

Asi každý zná ten pocit. Koupíte si novou košili, jste na ni hrdý, ale když potom přijdete na párty, ostatní vám chválí účes. Jste rádi, že vám chválí účes, ale ta košile fakt nebyla levná a vy na ni stále upozorňujete, ale oni znovu všímají jen toho účesu.

Přesně takhle se asi cítí naše pětka herců. I oni mají několik brilantních rolí, které patří k vrcholu světové filmografie, ale je tu jedna, která je nejlepší. Jenomže akademie si to nemyslí a místo ní ocení jinou. Někdy jeden z jejich kolegů předvedl zkrátka lepší výkon, jindy byla akademie zkrátka parta ignorantů. Ale pojďme na to! Pět herců, kteří nedostali Oscara za svoji nejlepší roli!

Leonardo DiCaprio 

Začneme tím nejčerstvějším držitelem zlatého plešouna. Snad nikdo není tak známý něčím, co neudělal, jako Leo a ten se konečně dočkal. Svého prvního a jediného Oscara převzal roku 2016 za hlavní roli ve filmu Revenant. No upřímně Revenant je skvělý film, skvěle natočený, skvěle zrežírovaný a i zahraný. A dokonce i snesu to, že Leo Oscara vyhrál. Jenomže DiCaprio měl nespočet lepších rolí a udělení zlaté sošky za jeho skoro nejslabší roli za 12 let (k těm horším se zařazuje dozajista ještě J. Edgar z roku 2012) skoro vypadá, jakoby Leo Oscara dostal skoro z lítosti.

Ať se nám to líbí nebo ne, DiCaprio je jeden z nejlepších herců všech dob. Jediní, kteří s tím nesouhlasí, jsou ti, jenž viděli možná tak Titanic. Leonardo začínal hrát ve svých 10 letech v televizních seriálech. Ale velké jméno si udělal až roku 1993. Do kin se dostaly dva filmy, prvním je Dospívání po americku, ve kterém si Leonardo zahrál se svým vzorem De Nirem. A pak přišlo Co žere Gilberta Grapea, DiCaprio hrál autistického chlapce, který příliš neusnadňuje život jeho bratrovi Gilbertovi. Leo ukázal neskutečný talent a vysloužil si nominaci na Oscara.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Dalším neskutečným Leovým výkonem byl Django.  DiCaprio za sebou už měl několik skvělých filmů, ale stále ze sebe nestrhl nálepku hezké tvářičky. Právě western Quentina Tarantina tohle změnil. DiCaprio snad poprvé v životě hrál záporáka a zvládl to dokonale! Jeho krutý Calvin Candie vás donutil zapomenout na to, že se vlastně jedná o Leonarda, a všichni ho nenáviděli. DiCaprio byl nepochopitelně nenominován na Oscara, ale dobyl si srdce tentokrát už úplně všech fanoušků.

A pak jsme tu u jeho nejlepší role. Martin Scorsese měl za svůj život dvě můzy- Roberta De Nira a právě našeho Leonarda. S DiCapriem natočil pět skvělých filmů a tím nejlepším byl určitě Vlk z Wall Street. Leo zde předvedl svoje herecké maximum, 100% se do role vložil a na jeho energetickém výkonu Scorsese svůj film vystavěl. Avšak co se nestalo. DiCapria porazil McConaughey, který ho dostal spíš kvůli jeho fyzické přeměně. Což nás přívádí znovu k Revenantovi.

DiCaprio se McConaugheym skoro inspiroval a Oscara mu přidělili právě kvůli náročnosti jeho role a ne tolik kvůli jeho hereckému výkonu.

Al Pacino

Našli byste jenom pár herců, kteří by se svým vlivem na Hollywood vyrovnali Al Pacinovi. Tento sedmdesátišestiletý Italo-američan se proslavil zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se proslavil rolemi gangsterů a mafiánů. A právě v této době měl své nejslavnější a nejlepší role. Přesto si na něj akademie vzpomněla až v roce 1992, dvacet let po jeho nejslavnější roli.

A za jaký film dostal Pacino svého prvního a prozatím jediného Oscara? Za Vůni ženy. Tak za prvé nechci říct, že by Vůně nebyla skvělý film a Al v něm nepředvedl úžasný výkon. Jeho slepec je dost možná nejvěrněji ztvárněný nevědomý člověk v historii filmografie, ale na jeho sedmdesátky to zkrátka nemá.

A role, které jeho slepce překonaly, jsou v prvním případě mladý mafián a v druhém drsný gangster. Začneme Kmotrem. Al Pacino si v mistrovském díle Francise Coppoly zahrál nejdříve syna mafiánského bosse, který se pomalu ale jistě zapojuje do rodinného byznysu, a v druhém díle se z něj stal mocná a nemilosrdná hlava rodiny. Těžko říci v jakém díle hrál Al Pacino lépe, ale v obou podal neskutečný výkon, ve kterém je poměrně přehlížený. Jenomže Pacino měl zkrátka smůlu. Za první díl Oscara dostal (zaslouženě) Marlon Brando, který si zahrál Vita Corleoneho. Pacino ve vedlejších rolích ostrouhal jen s nominací. Za druhý díl si sošku odnesl taktéž Vito Corleone, tentokrát ho ale ztvárnil Robert De Niro, který vyhrál vedlejší roli. Pacino tentokrát se jako hlavní herec znovu musel spokojit pouze s nominací.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

V druhém případě Al Pacino zazářil ve Zjizvené tváři, za kterou si nepochopitelně nevysloužil ani nominaci. Pacino se v gangsterce z roku 83 vžil do Tonyho Montany, gangstera, který se propracovává nahoru ve zločineckém žebříčku. Al Pacino do role, pro kterou byl stvořen, dal více energie než do jakékoliv jiné. A podal nezapomenutelný a trestuhodně podceňovaný výkon.

Na rozdíl od DiCapria si Pacino za Vůni ženy Oscara zasloužil, ale přeci jenom Michael Corleone a Tony Montana by si svého plešouna dozajista zasloužili, a to o trochu víc.

Robin Williams

Pochopil bych, kdyby mi někdo tvrdil, že Vůně ženy je nejlepší Pacinovou rolí. Ale tady je to prostě tak jasné. Williams byl jedním z nejlepších komediálních herců, který kdy žil. A proto mnohé překvapí, to že byl čtyřikrát nominován na Oscara. Chlápek, kterého většina z nás zná jako Džina z kreslené disneyovky Aladin, vyhrál svojí sošku za roli psychologa ve filmu Dobrý Will Hunting. Ale je jasné, že Williams si svůj vrchol zažil úplně jindy.

Robin v roce 1988 hrál v komedii o válce ve Vietnamu jménem Dobré ráno, Vietname. Williams vypadal jako kdyby byl pro roli naprosto stvořen. Jeho moderátor rádiové stanice byl naprosto brilantní. Williams dokázal do role přinést tolik energie, emocí a vtipu jako málo kdo do jakékoliv jiné role. Celý film stavěl hlavně na jeho výkonu a je jasné, že bylo na čem stavět.

Jeho psycholog byl možná dobrý, ale jeho moderátor brilantní.

Robert Duvall

A máme tu kmotra číslo dvě. Robert Duvall je vlastně podobný případ jako jeho kolega Al Pacino. Filmová legenda s několika nominacemi, která proměnila jen jednu. Duvall získal plešouna za film z roku 1983 Tender Mercies.
U nás neznámý film dozajista oplývá celou řadou kvalit, ke kterým patří i výkon právě Duvalla, jenž si zahrál country zpěváka, který hoduje alkoholu. Duvall dokázal do role dát velkou upřímnost, kdy si nehrál na pseudoromantika. Ale asi se shodneme, že jeho nejlepší role je úplně jiná.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Tom Hagen, nevlastní syn Vita Corleona a bratr a poradce Michaela. Přesně tak. Duvall hrál klidného Toma ve filmu, který byl plný nevyrovnaných postav. Přesně to byl důvod, proč jeho role tak vyčnívala. Byl to takový klidný ostrov v rozbouřeném moři.

Tom Hagen je jedna z nejlegendárnějších rolí v moderní filmografii, s kterou si Duvall poradil dokonale.

Charlie Chaplin

Tak tady není o čem. Charlie Chaplin, největší herecká legenda, člověk, který ovlivnil filmografii víc než kdokoliv jiný, dostal pouze dva Oscary. Jeden za dramatickou hudbu k filmu Světla ramp z roku 1973, ale pojďme se podívat na ten druhý. Roku 1929 při prvním udílení Oscarů byl Chaplin nominován na tři Oscary. Scénář, režie a herec za film Cirkus. Akademii ale přišlo hloupé dát všechny sošky jednomu člověkovi, a tak mu dali jen jednoho souhrnného Oscara.

Je trošku smutné, že Chaplin svůj nejlepší film Kid produkoval roku 1921, a tak za něj logicky Oscara dostat nemohl. To, co je ale mnohem smutnější, je druhá Chaplinova nominace. Chaplin roku 1940 vytvořil film, který bojoval proti válce a prosazoval myšlenky míru. Charlie v Diktátorovi podal jeden z nejlepších výkonů v historii filmografie, kdy jeho závěrečný proslov patří do legendárního archivu. Chaplin ve filmu ztvárnil Hynkela (Hitlera) a židovského holiče. Jeho imitace Hitlera je neskutečná.

Bohužel Chaplinův film nebyl pochopen a on sám (jako spousta dalších) byl „vyhnán“ z Hollywoodu za údajnou podporu komunismu. Toto temné období Hollywoodu navždy zanechalo skvrnu na skvělé historii filmového ráje a u Chaplina, jako u jednoho z největších herců, je to obzvlášť velmi smutné.

Matěj Drápela

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × four =