Herci a herečky trpící poruchou ADHD

Pokud si myslíte, že psychické a fyzické nemoci postihují pouze „obyčejné“ lidi, tak jste na omylu. Nemoc a smrt si nevybírá. Hollywoodské herce a herečky nevyjímaje. V následujících řádcích se dočtete o hercích a herečkách, kteří se musí vypořádat s touto psychickou poruchou známou pod zkratkou ADHD. Ve zkratce o co se jedná. Člověk, který trpí poruchou ADHD, se nedokáže zaměřit na jednu věc nebo činnost delší dobu. Musí je střídat v krátkých intervalech. Tito lidé mohou být impulzivní, zbrkle reagovat a mohou špatně rozumět svým citům/pocitům. Hlavně jsou ale hyperaktivní. Jak se říká, dlouho neposedí. Všechny příznaky se projevu v silnější či slabší podobě. Vlastnosti ADHD se dají utišit pouze předepsanými antidepresivy nebo dalšími tabletkami, které předepíše psychiatr. Také s přibývajícím věkem jsou výkyvy spojené s poruchou většinou mírnější. Lidé s ADHD nemají ale sníženou inteligenci, jak si někteří mohou myslet. Jsou na stejné intelektuální výši jako naprosto zdraví lidé.

1Herci

Málokdo by řekl, že známý a úspěšný herec a zpěvák Justin Timberlake trpí touto nervovou poruchou. Bohužel v jeho případě se ADHD projevuje v kombinaci s OCD. Jedná se o obsedantně kompulzivní poruchu chování. OCD se projevuje tím, že člověk nadměrně kontroluje veškeré své úkony (například kontrola zamknutých dveří). Má chorobný strach ze špíny, infekce, bakterií. Případně strach z dotyků či neustálého opakování slov, čísel, atd. Příkladem seriálových postav s OCD může být inspektor Monk ze seriálu Můj přítel Monk nebo Sheldon z Teorie velkého třesku.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Každý, kdo s ním dělal rozhovor nebo alespoň viděl tohoto herce v rozhovoru, vám může potvrdit, že trpěl touto poruchou. Nehledě na to, že je to známá věc. Tím zesnulým hercem je držitel Oscara za film Dobrý Will Hunting, Robin Williams. ADHD totiž doprovází noční děsy, místy hodně silné deprese a pocity úzkosti. Mezi dalšími herci, kteří se vypořádávají s touto psychickou poruchou je Vince Vaughn (Ztracený svět: Jurský park, Zoolander, Nesvatbovi, Sousedská hlídka, Pozdravy ze spermabanky), komediální herec a mistr grimas Jim Carrey (Maska, Ace Ventura, Božský Bruce, Blbý a blbější, Kick-Ass 2), také jeden z nejlepších herců stříbrného plátna Jack Nicholson (Přelet nad kukaččím hnízdem, Osvícení, Batman, Mars útočí!, Než si pro nás přijde).

Přes své problémy s touto chorobou napsal k filmu Rocky scénář a samozřejmě si zahrál hlavní roli. Všichni určitě vědí, že jde o herce Sylvestera Stalloneho. Diagnózu si musel vyslechnout také herec Woody Harrelson (Zombieland, 2012, série Hunger Games, Podfukáři), Dustin Hoffman (Tootsie, Rain Man, Koule, Horší už to nebude, Kung Fu Panda 2) nebo Danny Glover (série Smrtonosná zbraň, Saw: Hra o přežití, 2012, Horší než smrt).

2Herečky

Ani ženskému hereckému osazenstvu se tato hyperkinetická porucha nevyhnula. Už jako dítěti byla diagnostikovaná porucha ADHD hvězdě série o čaroději Harrym Potterovi, Emmě Watsonové. Trochu jinak na to šla herečka známá hlavně ze seriálu Nová holka, Zooey Deschanel. Fakt, že má ADHD odhalila veřejně na svém blogu Hello Giggles. Také další herečka známá díky roli ze seriálu žije se zmíněnou poruchou. Tou je Eva Longoria, kterou znáte ze seriálu Zoufalé manželky. Ani do další známé a úspěšné herečky byste to neřekli. Majitelka Oscara, ceny Tony a dvou Zlatých Glóbů – Whoopi Goldberg.

Dodnes není stoprocentně jisté, co stojí za vznikem ADHD. Podle vědců a lékařů stojí za vznikem poruchy s největší pravděpodobností dědičnost. Tomuto faktu nahrává skutečnost, že stejně jako zpěvák Steven Tyler, tak i jeho dcera, herečka Liv Tyler (trilogie Pán prstenů, Armageddon, Oni) musí žít s touto poruchou. Jiná americká herečka Michelle Rodriguez má pro změnu strach, že ji ADHD zmaří sen o tom zkusit si roli režisérky. Také herečka známá z populárního rodinného seriálu Krok za krokem, Suzanne Somers trpí touto chorobou. Svůj život ve společnosti ADHD žije kanadská herečka Ellen Page (Juno, Počátek, série X-Men, Into the Forest).

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

3A další…

Abyste si nemysleli, že se to týká pouze herců. Známé osobnosti z jakéhokoliv pracovního odvětví trpí touto poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou a impulzivností. Své o tom ví například zpěváci a zpěvačky jako Avril Lavigne, Stevie Wonder, Ozzy Osbourne, Cher a zesnulý Elvis Presley s Kurtem Cobainem. Vyprávět mohou i sportovci. Hlavně bývalá basketbalová hvězda Michael Jordan, několikanásobný olympijský mistr světa v plavání Michael Phelps nebo bývalý atlet Carl Lewis. Mezi další úspěšné lidi s diagnózou ADHD patří businessman Bill Gates, modelka Paris Hilton, jeden z nejchytřejších lidí planety Stephen Hawking, Walt Disney (jeho určitě nemusím představovat), Ty Pennington – moderátor amerického pořadu Vítejte doma!, televizní kuchař a autor několika kuchařek Jamie Oliver. Také člen britské královské rodiny – princ Charles.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.wikipedie.cz

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × five =