Harry Potter: 10 nejhorších změn ve filmech

Filmy o malém čaroději s jizvou na čele si zamilovaly děti po celém světě. Knižní fanoušci jsou však náročnější diváci, protože vědí dopředu, co mají očekávat, a proto je většina čtenářů po zhlédnutí filmu zklamána. Podívejte se na deset nejhorších změn, kterých se tvůrci filmů dopustili.

10. Brumbálova reakce na Harryho jméno v Ohnivém poháru

Profesor Brumbál je známý svou mírnou povahou. Zatímco v románu je situace popisována klidným způsobem, kdy se Brumbál táže Harryho, zdali vhodil do poháru své jméno nebo jestli o to požádal někoho jiného. Ve filmu se však Brumbál na Harryho vrhl hned poté, co přeběhl celou místnost a křečovitě ho sevřel.

9. Bludiště, Ohnivý pohár (2005)

Související obrázek

Závěrečnou výzvou v turnaji Tří kouzelníků bylo strašidelné bludiště plné netvorů. Ti měli kouzelníky vyzkoušet nejen z umění čar a fyzických dovedností, ale také z jejich inteligence. Alespoň tak to bylo v knize. Nicméně ve filmu se zachovalo pouze samotné bludiště.

8. Vystřižení vývoje Dudleyho postavy, Relikvie smrti část 1 (2010)

Související obrázek

Důležitým tématem v románech je změna a vývoj charakteru. I lidi jako je Dudley Dursley, který Harryho většinu života šikanoval, se během série změnil. V poslední knize, když se jejich cesty měli rozdělit, Dudley vyjádřil Harrymu vděčnost za záchranu před Mozkomory. Tato scéna byla natáčena i do filmu, nicméně skončila mezi vystřiženými záběry.

7. Méně zápletek s domácími skřítky

Související obrázek

V průběhu série autorka J. K. Rowlingová představila velké množství komentářů o tom, jak čarodějové zacházejí s jinými kouzelnými bytostmi například s domácími skřítky. Ve filmu se ale většina zápletek ohledně domácích skřítků nevyskytuje. Postava domácí skřítky Winky a Hermionin klub SPOŽÚS (Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků) zcela chybí. Ze všech nejhůře je na tom Dobby. Zatímco v románech vystupuje téměř v každé knize, na obrazovce se objevil ve druhém dílu a poté až v první části sedmého, tedy těsně předtím než zemřel.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky

6. Vystřižení úkolu s lektvary, Kámen mudrců (2001)

Související obrázek

První film byl nejvíce totožný s knižní předlohou. Proto je zvláštní, že se režisér Chris Columbus rozhodl vypustit jeden z úkolů strážící kámen mudrců. Jednalo se o test inteligence spjatý s lektvary, který nastražil profesor Snape a vyřešit ho musela Hermiona. To byl také důvod, proč Hermiona nedoprovodila Harryho do poslední místnosti.

5. Nevysvětlený Pobertův plánek, Vězeň z Azkabanu (2004)

Související obrázek

Ve třetí knize se čtenáři dozvěděli o tom, kdo byli slavní Pobertové, kteří vytvořil tajuplný Pobertův plánek. Ve filmu bylo zmíněno, že se jedná o Náměsíčníka, Červíčka, Tichošlápka a Dvanácteráka, ale nebyla zmíněna jejich skutečná jména. Jednalo se tedy o čtyři kamarády nebelvírské koleje. Tuto čtveřici tvořil James Potter (Dvanácterák), Sirius Black (Tichošlápek), Remus Lupin (Náměsíčník) a Peter Pettigrew (Červíček). Přezdívky si zvolili podle svých zvířecích podob, jelikož se nelegálně staly zvěromágy.

4. Vynechání nemocnice svatého Munga a Nevillových rodičů, Fénixův řád (2007)

Související obrázek

Zatímco Fénixův řád je nejdelší knihou z celé série, film je naopak jedním z nejkratších a to díky vynechání několika důležitých událostí. Útok na pana Weasleyho je zmateně uspěchaný a Harryho návštěva v nemocnici svatého Munga zcela chybí. Tam se Harry a ostatní měli setkat s Nevillem Longbottomem a jeho rodiči, kteří zešíleli v důsledku mučení. Tento tragický pohled na Nevillovu minulost byl zásadní pro porozumění jeho charakteru. Také byli diváci ošizeni o návrat úžasného Zlatoslava Lockharta.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

3. Vynechání klíčových postav

Související obrázek

 

Winky a Nevillovy rodiče nejsou jediní, kdo na obrazovce chybí. Absence bradavického poltergeista Protivy, ducha profesora Binnse, Rodolpha Lestrange, Brumbálovy sestry Ariany a jejího tragického osudu divákům zužuje pohled na známé postavy. Ariana se alespoň v Relikviích smrti ukáže na portrétu.

2. Degradování Ronova charakteru

I přesto, že v knihách byla Ginny Weasleyová vtipná a chytrá, ve filmech se stala spíše nudnou a jednorozměrnou postavou. Každopádně s jejím bratrem Ronem to skončilo ještě hůře. Navzdory tomu, že byl jednou ze tří hlavních postav, ve filmech byl degradován na komika. S Harrym a Hermionou měl spojení, které nikdo jiný neměl a dal by se přirovnat k lepidlu, které drželo tuto tříčlennou skupinu pohromadě. Jelikož Ron a Ginny ztratili tyto důležité vlastnosti, stal se z Harryho a Hermiony nejzajímavější pár filmové adaptace. Scéna, která byla přidána do sedmého dílu, kde spolu tito dva tančí, byla potěšením pro jejich fanoušky.

1. Voldemortova smrt, Relikvie smrti část 2 (2011)

Související obrázek

Voldemort byl posedlý touhou po moci a věčnou nesmrtelností. Každopádně v dosažení svých cílů neustále selhával, protože nedokázal pochopit, že pravá síla nespočívá pouze v jedné osobě, ale v lásce, kterou dáváme a přijímáme. Ve filmu byl jeho poslední boj významně pozměněn. Konec zcela zakryl důležitost poslání za něco vizuálně přitažlivějšího. Ve filmu byl Voldemort zničen pomalu a scéna ho znázorňovala jako nadpřirozenou bytost. Každopádně v knize bylo zdůrazněno, že zemřel stejně jako každý obyčejný člověk.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #3: Zbytečně efektní pokračování Vlaku do Pusanu

Aneta Pfeiferová

Zdroje:
https://harrypotter.fandom.com/wiki/Triwizard_Maze
https://www.bustle.com/articles/200012-this-deleted-harry-potter-scene-with-dudley-was-a-missed-opportunity-for-movie-fans

J.K. Rowling se disculpa por la muerte de Dobby


https://cz.pinterest.com/pin/256212666284819073/
https://wallpapercave.com/marauders-map-wallpapers
http://epicstream.com/featureslist/Top-10-Things-in-the-Harry-Potter-Books-That-Should-Have-Been-in-the-Movies/7
https://coolmagazin.iprima.cz/filmy/prozrazeno-rowlingova-odhalila-zasadni-kus-minulosti-albuse-brumbala-tajila-ho-celych-9-let
https://aminoapps.com/c/harry-potter/page/blog/my-problem-with-voldemorts-death/Q4TX_uJnVbJXbJLjZJveLbR373BQe6
https://cz.pinterest.com/pin/395683517241553293/

Předchozí článek10 nejlepších momentů z filmu Bohemian Rhapsody
Následující článekJarní prázdniny s Dobrými knihami

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nineteen − fourteen =