Bude to již patnáct let od doby, kdy se na tehdejší konzoli Playstation 2 objevil dnes již kultovní díl série Grand Theft Auto s podtitulem San Andreas. Tento díl je dodnes velice oblíbený a hrají ho miliony hráčů po c elém světě. Tomu se říká legenda.

Píše se 26.října 2004 a ve Spojených státech vychází na tehdejší konzoli Playstation 2 již v pořadí pátý díl série Grand Theft Auto. Svou velikostí a komplexností překonával nejen předchozí díly série, ale i většinu tehdejších her. V Evropě vyšlo GTA: San Andreas pár dní po Americe. Konkrétně 29.října. Hra samozřejmě nevycházela jen na konzoli od Sony. V létě následujícího roku se objevila na PC a Xboxu. V USA to bylo 7.června 2005, v Evropě tři dny na to. Už v té době bylo jasné, že Rockstar Games stvořili legendu, ketrá jen tak nezapadne.

Větší a lepší

Jak je zvykem u každého nového dílu série Grand Theft Auto, i San Andreas přišel s výraznými inovacemi. Herní mapa je výrazně větší, přibyla velká spousta dopravních prostředků a nových činností. Dokonce bylo možné zmocnit se vlaku a řídit ho. Velká škoda, že toto nejnovějším GTA 5 není možné. Hlavní postavou se stal černošský gangster Carl Johnson. Tady se zastavme, jelikož do San Andreas byl aplikován velice jednoduchý RPG systém. To znamená, že pokud s Carlem dostatečně běháte, zvedne se vám vitalita. Hodně se cpete pizzou, Carl ztloustne a ubudou vám body v tabulce. Po grafické, a celkově po technické stránce, se San Andreas posunul oproti předchozímu dílu s názvem Vice City o velký kus dále. Když se vrátíme ještě k mapě, tak můžeme na rovinu říci, že je opravdu obrovská. Bodejť by ne, když obsahuje tři velká města, Los Santos, San Fierro , Las Venturas a několik okolních vesniček. Nemusím snad dodávat, že předlohami se staly skutečná města ve Spojených státech amerických.

KOUKNI SE  Filmový Uncharted dostal konečně trailer
Nahota a Yetti

Hrám ze série Grand Theft Auto se většinou nevyhýbá jistá dávka kontroverze. Většinou se točí kolem násilí a vulagirity. San Andreas samozřejmě nebyl výjimkou. Do širšího povědomí se dostal díky kauze Hot Coffee. Šlo v podstatě o skrytý kód ve hře, který zpřístupňoval některé lechtivé scény. Díky tomu začal hon na čarodějnice. San Andreas, potažmo Rockstar Games měl na krku řadu žalob. Vše naštěstí dobře dopadlo. K San Andreas samozřejmě patří i velké množství easter eggů a s tím spojená spousta legend, které se kolem nich točí. Zmiňme například u o Yettim. Hodně záhad se točilo i okolo tajné vojenské základny.

Legenda, která se stále hraje

To, že Grand Theft Auto: San Andreas v těchto dnech slaví již 15. narozeniny neznamená, že by hráči museli obtížně dolovat z paměti vzpomínky na tuto hru. Naopak. San Andreas je stále velice hranou záležitostí. Může za to hlavně multiplayerová část. V ní dokážou fanoušci vymýšlet neskutečné mody. Sám Rockstar Games v těchto dnech rozdává hru zdarma v rámci svého nového launcheru. Když to shrneme, odmyslíme-li si dnes už postarší grafiku a některé zastaralé mechanismy, San Andreas má hráčům stále co nabídnout. Alespoň tady, co se zábavnosti týče. O tu by však mělo jít ve hrách především. Sebehezčí hra, která je nudná, je na nic, ale o tom zase až jindy. My přejeme San Andreas vše nejlepší do dalších let a neutichající zájem hráčů.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Martin Kudělka

Předchozí článekTrailer: Vin Diesel je komiksový Bloodshot
Následující článekSeriálový Zaklínač bude hodně brutální

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − 6 =