10 nejprodávanějších pc her všech dob

Každým dalším rokem se na nás chrlí víc a víc her. Z několika málo hříček, které dřív hrálo jen pár nerdů a děti, se stal kolosální průmysl, který dosahuje vyšších výdělků, než ten filmový. Není divu. Některých her se prodalo tolik kusů, že by jejich hráči zaplnili nejeden velký stát. Jaké jsou tedy ty nejprodávanější pc hry všech dob?

Tetris

Prodaných kusů: 170 milionů

Vývojář: Elektronorgtechnica

Hra, která je stejně známá, jako je primitivní. Skládání kostiček přesto lidi neomrzelo, ačkoliv se tomu masově věnují už od roku 1984, kdy ji vyvinula dvojice Rusů. Co dělá Tetris tak oblíbeným? Je to nenáročná hra, jejíž pravidla pochopí každý. Zároveň je to hra, kterou můžete pohodlně hrát na pc i na telefonu. Tetris zabaví všechny věkové skupiny, může jen ukrátit čas na pár minut, ale stejně tak nabízí zkušeným hrám výzvu, kdy mohou stále zlepšovat své skóre. Tetris tu s námi bude ještě hodně dlouho.

Minecraft

Prodaných kusů: 122 milionů

Vývojář: Mojang

Minecraft podobně jako Tetris těží z toho, že je to v podstatě jednoduchá hra s primitivními principy, u které se skvěle zabaví i pětileté dítě. Nicméně Minecraft dokáže zabavit i mnohem starší publikum. Propracovaný systém craftingu a nepřátelé z něj dělají výbornou survival hru. Díky přítomnosti rostlin a zvířat, můžete Minecraft pojmout i jako virtuální farmaření. A konečně – Minecraft je vlastně obrovská stavebnice. Internet je plný obrázků úžasných výtvorů lidí, kteří kostičku po kostičce vytvářejí třeba i celá skutečná a fiktivní města.

GTA V

Prodaných kusů: 80 milionů

Vývojář: Rockstar North

Série GTA se stala průkopníkem především na poli hráčské svobody. V každém dílu jste měli k dispozici rozsáhlé město, kde jste si mohli dělat, co vás jen napadne. I když to něco bylo většinou kradení aut a přejíždění lidí. Ale série postupně zrála a poslední díl – GTA V – už není jen prvoplánově násilná hra, ale především hra s detailně navrženým městem a perfektním příběhem plným výtečně napsaných postav. Jistě, kradení a přejíždění nevinných chodců tu pořád hraje prim, ale kromě toho můžete už i kupovat nemovitosti, závodit, hrát golf, tenis a mezi bankovními loupežemi můžete cvičit jógu.

KOUKNI SE  Legendární Super Mario se vydražil za neuvěřitelnou částku

Skyrim

Prodaných kusů: 30 milionů

Vývojář: Bethesda Game Studios

Série Elder Scrolls je králem na poli fantasy RPG. A králem celé série je prozatím její poslední díl – Skyrim. Odehrává se ve stejnojmenné divoké, ale nádherné nejsevernější oblasti Cyrodillu. Skyrim oplývá propracovaným fantasy světem a přetéká stovkami hlavních a vedlejších questů, které naprostá většina hračů ani nedokázala splnit všechny. Opět je nutno zde vyzdvihnout hráčovu svobodu – můžete jít kamkoliv si zamanete a dělat tam téměř cokoliv. Můžete se vcítit do role válečníka, mága, zloděje, nájemného vraha, dokonce i vlkodlaka nebo upíra. Ve vašich možnostech je i přidávat se k různým frakcím a tím celý svět významně ovlivňovat. A když budete chtít pověsit život dobrodruha na hřebík, stačí si jen koupit stavební parcelu, postavit dům a nastěhovat si do něj manželku i s dětmi. To vše Skyrim umožňuje.

Diablo III

Prodaných kusů: 30 milionů

Vývojář: Blizzard Entertainment

Ačkoliv hra si našla mnoho kritiků, faktem je, že Diablo III bylo fenomenální finanční úspěch. Hned první den se ho prodalo přes 4 miliony kusů! Jistě, do jisté míry to bylo způsobeno i tím, že značka Diablo měla už od prvního dílu značnou váhu a pro mnoho lidí se stala v podstatě definicí žánru RPG. Nicméně i třetí díl byl vynikající a když se člověk probral z počátečního šoku (některé herní mechaniky byly výrazně přepracovány) musel nakonec uznat, že Diablo III si úspěch zaslouží.

KOUKNI SE  Hráč dohrál GTA 5 bez jediného zásahu, navíc za pár hodin

GTA: San Andreas

Prodaných kusů: 27,5 milionů

Vývojář: Rockstar North

Ano, série GTA není v tomto žebříčku pouze jednou. San Andreas si udržuje aktivní hráčskou komunitu dodnes a mnozí se budou do roztrhání těla bít za to, že je to stále nepřekonaný díl a král celé série. I tady se oceňuje obrovská hráčská svoboda a možnosti. Hra je propracovaná do takových detailů, že když moc jíte, vaše postava tloustne a když naopak hodně běháte a jezdíte na kole, hubne a sílí. Pověstným se stal i humor, který si nebere servítky a rozhodně není korektní. V San Andreas hrajete za afroameričana. A náplň vašeho prvního úkolu? Ukrást několik jízdních kol.

Call of Duty: Modern Warfare III

Prodaných kusů: 26,5 milionů

Vývojář: Infinity Ward, Sledgehammer Games

Série Call of Duty už řadu let kraluje žánru fps stříleček. Každý rok se sice hráči i kritici předhánějí v tom, jak bude další díl příšerný a nepovedený, ale série s tím ne a ne souhlasit a každý díl dosahuje skvělých finančních výsledků. Nejúspěšnější ze všech je Modern Warfare III, který dále rozvádí příběhové linky z dílů Modern Warfare I a II. Třetí světová válka je v tomto dílu už v plném proudu a proti rozpínavým Rusům bojujeme například v Německu, ale i v uličkách Paříže a Prahy.

Call of Duty: Black Ops

Prodaných kusů: 26,2 milionů

Vývojář: Treyarch

Tento díl ze série Call of Duty se pro změnu inspiruje studenou válkou. Odehrává se mezi léty 1945 až 1968 a mise ve hře obsažené jsou velmi různorodé. Protože hra je vyprávěna formou vzpomínek vyslýchaného vojáka, může si dovolit velké časové skoky, takže v jednu chvíli se účastníte invaze v zátoce Sviní na Kubě a za chvíli se účastníte sovětské expedice za polární kruh krátce po druhé světové válce.

KOUKNI SE  Nedávno vydaný eFootball vypadá tragicky

GTA IV

Prodaných kusů: 25 milionů

Vývojář: Rockstar North

Grand Theft Auto do třetice. Čtvrtý díl nás seznámil s podsvětím Liberty City a především s postavou východoevropského emigranta Nica Belice. Hra byla klasicky plná skvělých postav a rozhovorů, tentokrát se vtipným ruským přízvukem. Kromě toho lákala i na klasické taháky série – hráčskou svobodu a velké detailní město. Kromě toho šlo ale o díl s nejpovedenější fyzikou, které nemůže konkurovat ani GTA V.

Call of Duty: Black Ops II

Prodaných kusů: 24,2 milionů

Vývojář: Treyarch

Ačkoliv se jedná o druhý díl Black Ops, z období studené války se přesouvá do nedaleké budoucnosti. Hra jako všechny ostatní ze série nabízí skvělou akci, byť někdy trochu bizarní, jako například ve chvíli, kdy sestřelujete nepřátelské helikoptéry raketometem ze hřbetu sprintujícího koně. Vyčnívá ale tím, že během průchodu hrou nabízí několik rozhodnutí, které směřují k jednomu ze čtyř konců, což je v sérii nebývalé.

 

Jan Marek

Předchozí článekTrailer: The Shape of Water aneb „Kráska a zvíře“ pro dospělé
Následující článekTrailer: Red Sparrow- Jennifer Lawrence jako vraždící Rudá volavka

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 − 7 =