Premiéra nového kouzelnického filmu ze světa Harryho Pottera, Fantastická zvířata a kde je najít již velice brzy vstoupí do kin. Není tedy od věci, připomenout si původní osmi-dílnou sérii s kouzelníkem Harrym Potterem. V tomto článku se podíváme na to, jak lidé jednotlivé filmy ohodnotili. Celkem okolo 11 000 hlasů si mezi sebou rozdělilo osm potterovských snímků na webové stránce ranker.com. Všech osm filmů jste mohli zhlédnout v rozmezí desíti let (první = 2001, poslední = 2011). Celkem se v sérii vystřídali 4 režiséři. Chris Columbus, Mike Newell, Alfonso Cuaron a David Yates. Nabídnu také pohled českých a slovenských voličů na jednotlivé díly série z webu csfd.cz. Pozor! Následující texty budou obsahovat spoilery. Filmy jsou seřazené podle internetové stránky www.ranker.com v pořadí od nejslabší po nejlepší díl.
Harry Potter a Relikvie smrti část 1 (2010)
Za nejslabší počin filmové oktalogie (osmidílné série) je považovaný předposlední snímek v režii Davida Yatese. Je pravdou, že spousta diváků a fanoušků považuje tento film za zbytečný a že se ze dvou částí dala udělat jedna jediná. Na druhou stranu si myslím, že právě v první části Relikvie smrti jsme se dozvěděli spoustu zajímavých faktů aby nám to všechno nakonec hezky dávalo smysl. A když by z toho udělali jeden film s téměř tříhodinovou stopáží, tak by divákovi mohly některé souvislosti, v té rychlosti a množství nových informací, vypadnout nebo by je nemusel ani zaregistrovat. Faktem je, že film mohl být víc akčnější, svižnější a kratší.
V podstatě se na tom shodují také voliči ze stránky csfd.cz, kteří film ohodnotili celkem 74%. To umísťuje první část Relikvie smrti na krásné osmé místo i v naších luzích a hájích.
Harry Potter a Tajemná komnata (2002)
Sedmou příčku obsadil druhý nejstarší film série Harry Potter a Tajemná komnata. Film režíroval Chris Columbus. Pro něj to byl druhý a poslední režisérský přínos kouzelnické fantasy série. Snad pro jasný lineární průběh děje, snad nepovedená snaha o temnější scény, snad poněkud kýčovitý souboj s hlavním bosem, kterým není Voldemort. Ne tak úplně. Ale jeho mazlíček v podobě hada Baziliška. Těžko říct. Zkrátka je to tak, že Tajemná komnata si u voličů vysloužila právě tuto pozici. Pravda, i tady by se dalo stříhat, ale pozdě býka honiti.
Jak vidí Tajemnou komnatu čeští a slovenští hodnotitelé na csfd? 77% vyneslo druhého Harryho Pottera o jednu pozici výše než na rankeru (6. místo).
Harry Potter a Fénixův řád (2007)
Třetím od konce se stal Fénixův řád. První film, který v sérii režíroval David Yates. Z pátého filmu si jistě všichni pamatují nepříjemnou profesorku Umbridgeovou (ta, která miluje růžovou barvu). Po událostech z předchozího dílu (Ohnivý pohár) je všechno jinak. Jenže Ministerstvo čar a kouzel nechce uvěřit, že se Pán zla vrátil. Harry je označovaný jako lhář u některých studentů. Bere proto věci do svých rukou a tajně své spolužáky učí obranná kouzla proti černé magii. Je pravda, že drtivou většinu filmu se nic neděje. Téměř žádná akce. Až na konci dojde k finálnímu souboji mezi studenty a smrtijedy vedenými Luciusem Malfoyem přímo na Ministerstvu. To nevyvede film z tmy vleklého děje na světlo. Ani tentokrát se to neobejde bez ztrát. Opět umírá Harrymu velice blízká osoba.
Na csfd.cz můžete spatřit naprosto odlišnou situaci ve finálním hodnocení. Celých 79% katapultuje Fénixův řád na bronzovou pozici. Je fakt, že většinu času se nic zásadního neděje. Ale právě to dodává filmu vzrůstající napětí, jak to nakonec celé skončí. Já bych film nedal ani na šesté ani na třetí místo. Nejlépe přesně mezi.
Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)
Druhý režisérský počin Davida Yatese a pátá pozice pro prvotně záhadného Prince dvojí krve. Proč prvotně? Protože na konci se dozvíme, kdo oním Princem dvojí krve skutečně je. Jak bylo patrné, každý následující díl byl temnější a realističtější. O Princi dvojí krve nemluvě. 140 minut dlouhá stopáž je tak akorát. Bohužel se nepodařilo využít celý potenciál
a až na pár momentů na samém konci je film naprosto předvídatelný, zdlouhavý, místy lehce nudný. Tolik budované napětí se chvílemi rozpadá v prach, protože divákům kolikrát muselo být jasné, co má Draco Malfoy v plánu a kdo za vším stojí. Jediným opravdovým zvratem byla až smrt tehdejšího ředitele Bradavic, kterou nečekal nikdo, kdo ještě nepřečetl knihu.
Čeští a slovenští hodnotitelé jsou v tomto ohledu daleko přísnější. Harrymu Potterovi a Princi dvojí krve dali „pouhých“ 75% a zařadili ho předposlední, sedmé místo.
Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
Kdo získal pomyslnou bramborovou medaili? Úplně první film série v režii Chrise Columbuse. Prvotina série je poctivou řemeslnou fantasy, trochu pohádkově laděnou s obstojnými digitálními triky. Přeci jen dvě a půl hodiny bylo trochu moc na film pro mládež, který měl odstartovat budoucí celosvětový fenomén. Takže se budu opakovat ale střih mohl film o pár desítek minut zkrátit. Děj není překvapivý ale jednoduše a dobře vystavěný pro tehdejší mladé diváky. Nečekejte zvrat ani v samotném finálovém souboji s neúplným Lordem Voldemortem. Hlavní protagonisté se sice ve svých rolích hledají ale jde jim to nadmíru dobře.
Tady je opět shoda mezi hodnotiteli rankeru a hodnotiteli csfd. Se svými 78% a lepším žebříčkovým umístěním patří čtvrté místo Kameni mudrců také u nás a na Slovensku.
Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)
Bronzovou pozici si, pro mně překvapivě, vybojoval Harry Potter a Ohnivý pohár. Navíc jde o jediný film, který režíroval Mike Newell. Dle mého názoru snímek, který je opět dost vysoko v žebříčku. Atmosféra oproti vězni z Azkabanu ještě více potemněla. To ano. Jenomže většina děje se točí okolo Turnaje tří kouzelníku. Turnaj, který tentokrát hostí Bradavice. Z každé kouzelnické školy je vybraný jeden plnoletý uchazeč Ohnivým pohárem. Úkoly jsou totiž velice náročné a nebezpečné. Letos je ale všechno jinak. Místo tří, vyplivne Ohnivý pohár čtyři jména. Tím čtvrtým není nikdo jiný než sám Harry. Někdo Harrymu opět usiluje o život. Vše nakonec završí znovuzrození Lorda Voldemorta v plné síle a první skutečné úmrtí postavy, studenta Bradavické školy.
Voliči na stránce csfd to vidí podobně jako já. Kromě naprostého zvratu v samém závěru se neřeší téměř nic než Turnaj. Češi a Slováci ohodnotili tento fakt 78% a pátým místem.
Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)
Stříbrnou příčku získal v řadě třetí nejstarší snímek s vězněm z Azkabanu. V tomto případě jde také o jediný režisérský přírůstek do rodiny. Čtvrtým dosud chybějícím přispěvatelem je Alfonso Cuaron. Lehce potemnělá ale nikoliv temná atmosféra vládne filmu. Protože dospívají nejen herci ale také film. Padají první konkrétnější informace o smrti Harryho rodičů. Zdá se, že za všechno může čerstvě uprchlý Azkabanský vězeň Sirius Black. Jak se odvíjí příběh, odhaluje se pomalu celá pravda. To, že Sirius Black je kmotrem Harryho Pottera a další věci. Jenže s blížící se konfrontací Harryho se Siriusem se zdá, že nic není takové, jako se na první pohled zdálo. Použití cestování časem je v sérii originální ale jaksi to na konci filmu vyřeší všechny potíže a problémy, které předtím vznikly.
Čechoslováci jdou v tomto ohledu dokonce ještě dál. S konečným hodnocením 85% udělují vězni z Azkabanu zlatou příčku. Neříkám, že je to špatný film. Děj se odvíjí v přesných dávkách s patřičným napětím a konec ještě víc vše zamotává. Ve filmu je akorát žalostně málo jakékoliv akce. Najdete tam několik hluchých míst a finální cestování časem, který vše vyřeší do podoby „šťastného happy endu“ to trochu kýčovitě ubíjí.
Harry Potter a Relikvie smrti část 2
Kdo zná všechny názvy nazpaměť, tak už jistě ví, který film schází. Epické finále v podobě druhé části Relikvie smrti si u voličů na rankeru vysloužilo zlaté první místo. S tím nemůžu jinak než souhlasit. Tady to režisér David Yates počtvrté a naposledy rozjel na plné obrátky. Vše, co jsme se dozvěděli v první části (i z předchozích dílů) krásně zapadá do sebe.
Schyluje se k té nejvelkolepější a nejepičtější bitvě. Právě tam, kde to všechno začalo. Bitva o Bradavickou školu čar a kouzel. Jde o nepopsatelnou trikovou báseň, které bylo potřeba urazit desetiletou cestu. A vyplatilo se.
Na csfd.cz sice mají svého vítěze v podobě vězně z Azkabanu, ale druhá část Relikvie smrti s 82% obsadila stříbrnou pozici. To není vůbec zlé. Také tomu odpovídají nejvyšší výdělky, které překonaly hranici 1 mld. dolarů. Jedno z těch filmových finále, které opravdu stojí za to!
Ondřej Blahut
www.ranker.com, www.csfd.cz, www.imdb.com
Proč ta negativita, já jsem to nevymyslel. To je názor několika tisíců fanoušků po celém světě.
Je to trapný takhle to snad nikdo nemůže udělat