FEBIOFEST: Brutální krváky, upírské artovky a psychopatické duchařiny na pražském festivalu

Pražský Febiofest probíhá od 17. do 24. září. Představí premiéry tuzemských filmů, ale i mezinárodní hity. Promítne se Havlíkův dobrodružný thriller Minuta věčnosti, historické drama Kryštof nebo očekávaný dokument Karel o Karlovi Gottovi. Festival zahájí novinka Woodyho Allena Festival pana Rifkina a zakončí oscarové drama Otec. Svůj nejnovější film také přiveze představit oscarový režisér Stephen Daldry (Hodiny, Billy Eliot, Předčítač)! Vedle tradičních sekcí se už potřetí představí sekce temných žánrů pod záštitou Planet Dark a v dramaturgii Jana Gála. Přiblížíme si několik filmových kousků, které byste si neměli nechat ujít.

Thrillery, horory a detektivky si bere pod křídla internetová platforma Planet Dark. Platforma spadá pod filmovou produkci Bionaut a proto není žádným překvapením, že je v sekci thriller Bod zlomu ze stejnojmenné produkční firmy.

Celý program a více informací se můžete dozvědět na stránkách: FEBIOFEST nebo PLANET DARK.

Tuzemský thriller, upírská dramata nebo klaustrofobická únikovka

Surreálně vyprávěný thriller o rozpadu dvou dysfunkčních rodin natočil Emil Křižka se Štěpánem Kozubem. Oba spolu natočili i úspěšný hororový kraťas Ruchot Raoth a vypadá to, že nás čeká žánrové překvapení roku. Jejich spolupráce se nejspíš osvědčila. Snímek Bod zlomu bude mít na festivalu exkluzivní premiéru a jsme hodně zvědaví, jaké ohlasy film posbírá.

Dále bych z této sekce vypíchl vizuálně nápaditý horor Upírka z Barcelony, který ojediněle pracuje s mixem autorské stylizace a vychází z reálných příběhů. Unikátní vizuální stránka je založena na černobílém zpracování a snových sekvencích, které umně přejdou v brutálně efektní scény plné gore efektů. Podobným tématem se k tomuto filmu přibližuje Mé srdce bije na tvůj povel. Tento znepokojivý dusně hororový thriller rozebírá rozpadající se vztah trojice sourozenců, kteří se bortí pod tíhou nemoci jednoho z nich. Tvůrci přichází s novátorským přístupem k upírským filmům – neotřelé výtvarné zpracování, zábavné twisty, ale i plíživě tíživá a hutná atmosféra upozorňují na výjimečnou vampýrskou podívanou.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Působivým dojmem působí také francouzský klaustrofobický horor Meandr, který v sobě kloubí motivy z kultovního hororu Kostka. Mladá dívka naivně nastoupí do cizího auta a následně se probere v místnosti, z které vede cesta labyrintem chodeb, které jsou plné smrtících pastí. Žánrová jednohubka do pozdních večerních hodin jako dělaná. Ideální jako zakončení náročného festivalového dne.

Baladický mindfuck, snová duchařina a smrtonosná melodie

Za pozornost také stojí historický horor Post Mortem. Tento snímek je parafrází na klasické horory, které se berou neskonale vážně a snaží se působit osvětovým dojmem. Je to kombinace hororové pohádky, která se postupně mění v historickou baladu a ústí v brutálně efektní horor plný nadpřirozených sil. Stačí nastínit základní obrys duchařiny: Potulný fotograf posmrtných snímků přichází na pozvání do vesnice plné mrtvých a hned první večer zjišťuje, že něco není v pořádku.

Mezi další filmy ze sekce Planet Dark se můžete těšit na americké hororově-sociální drama o nebezpečí klasické hudby, která přeroste v posedlost – Tóny násilí. Nebo psychologicky-duchařský horor Svatá Maud, kde se stírají hranice mezi nočními můrami a reálným životem na anglickém maloměstě.

Zároveň o sekci filmů Planet Dark vznikl podařený podcast, který doporučuji k poslechu. V podcastu debatují režiséři Emil Křižka (Bod zlomu) a Jonathan Cuartas (Mé srdce bije na tvůj povel), dramaturg Jan Gál a moderuje scenárista Petr Koubek (Lesapán, Dáma a král).

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

Viktor H.

Předchozí článekNejlepší závodní hry všech dob
Následující článekKultovní série Jagged Alliance dostane nový díl

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen + 5 =