Duna: Velkolepý filmový zážitek přichází. Adaptace legendární sci-fi je tady!

První trailer na filmovou adaptaci románu Duna od kultovního spisovatele Franka Herberta je tady. Epické záběry na nekonečné písečné duny a halucinogenní zákoutí vesmíru. Dechberoucí mimozemské stavby, stylové kostýmy a velkolepě podaná akce. To vše prozradil trailer na velkofilm Duna. Sci-fi blockbuster o vesmírných šlechticích obchodujících s tajuplným kořením vzbuzuje velká očekávání. Warner Bros. konečně představili oficiální trailer a máme se na co těšit!

Režisér Denis Villeneuve natočil výbornou temnou procedurální detektivku Zmizení nebo našlapaný thriller z prostředí mexických drogových kartelů Sicario. Zároveň se ale netajil svojí zálibou ve sci-fi žánru a kultovních dílech. Zrežíroval neobvyklý sci-fi hit Příchozí a především výrazný sci-fi noir Blade Runner 2049. Nyní nám představuje trailer na svojí dlouho očekávanou novinku – adaptaci sci-fi klasiky Duna od Franka Herberta.

Za scénářem vedle Denise Villeneuvea stojí legendární scenárista Eric Roth zodpovědný za filmy Forest Gump, Mnichov nebo Zrodila se hvězda. Třetím spoluautorem je vycházející scenáristická hvězda Jon Spaihts, který je autorem scénářů k filmům Pasažéři, Prometheus nebo Doktor Strange. Spaihts také bude zodpovídat za připravovanou minisérii Dune: Sisterhood. Za kamerou stojí obrazový mistr Greig Fraser (Hon na lišku, Vice, Rogue One: Star Wars Story). Velkým tahákem je také herecké obsazení – Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Dave Bautista, Stellan Skarsgård, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin a nespočet dalších slavných tváří.

Jeden z nejvelkolepějších filmů za poslední desetiletí

První filmovou adaptaci natočil kultovní režisér David Lynch roku 1984. Lynchův film Duna valný úspěch nesklidil a stal se z něj propadák. Na látku se na čas zapomnělo. Dle Herbertovy knihy poté na přelomu milénia vznikl televizní film Duna a v Česku natáčený béčkový seriál Děti planety Duna. Nedávno představený trailer ale nevypadá nijak béčkově – proto dává tušit, že se máme těšit na opravdu velkolepou filmovou podívanou. O vlastní filmovou adaptaci se také pokoušel slavný komiksový tvůrce a nezávislý režisér Alejandro Jodorowsky, ale nepodařilo se mu projekt zafinancovat. Jeho vize budila velká očekávání a z příprav vznikl alespoň mimořádný dokument Jodorowsky’s Dune – měl hotové scénáře, návrhy kostýmů a scénografie, jezdil na obhlídky a měl první obsazené herce. Film mohl být opravdu zajímavý.

KOUKNI SE  Čtvrtý John Wick bude ještě větší nářez

Duna si 3. září odbyde premiéru na festivalu v Benátkách a už 14. října by měla zamířit i do českých kin. Filmoví nadšenci do vědecko-fantastického žánru se tudíž po řadě odkladů mohou nechat lákat alespoň plnohodnotnou ukázkou. Trailer ukazuje vedle ústředního střetu mezi Atreidy a Harkonneny, také pnutí mezi postavami a samozřejmě i majestátní scenérie vyšperkované obřími písečnými červy, kteří jsou s Herbertovým ikonickým dílem neodmyslitelně spjatí. Vypadá to naprosto náramně, věřme tedy, že nás čeká povedené zpracování komplikovaného děje, během něhož se neztratí většina jemných nuancí z knihy. K tomu připočtěme nádhernou vizuální stránku, casting složený z nejvýraznějších hollywoodských hvězd a silný tvůrčí tým.

Koření, vesmírná šlechta, píseční červi a politická mašinérie

Oficiální synopse zní následovně: Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Duna vypráví příběh Paula Atreida, jehož rodina přijme kontrolu nad pouštní planetou Arrakis. Na té žijí obří červi, kteří vylučují vzácné koření, jež prodlužuje život a dává lidem psychické schopnosti, díky kterým je možné bezpečně pilotovat rychlé mezihvězdné lety. O kontrolu nad planetou je tak mezi urozenými rody enormní zájem. Paulova rodina je zrazena, a tak mladému šlechtici nezbývá než vést povstání původních obyvatel pouštní planety a získat nadvládu nad Arrakis zpět. Tématy románu jsou politika, náboženství a vztah člověka k přírodě. První knihu následovala celá řada pokračování, komiksů či videoher, takže chystané filmy a TV seriály budou mít odkud čerpat. Už nyní se připravuje televizní minisérie, kterou píše a produkuje scenárista filmu Jon Spaihts a první díl zrežíruje Denis Villeneuve.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: co se na festivalu v Karlových Varech stalo

Režíruje Denis Villeneuve, scénář napsal v tandemu s Ericem Rothem a Jonem Spaithsem. V hlavních rolích hrají Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Dave Bautista, Stellan Skarsgård, Charlotte Rampling, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin, David Dastmalchian Chang Chen a Javier Bardem.

Premiéra v českých kinech bude 14. října. Paralelně s premiérou v kinech bude mít film premiéru i na HBO Max, které je ale dostupné zatím pouze v USA.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × four =