Chůze po laně: 1300 stop nad Manhattanem

the-walk-posterRobert Zameckis, skvělý režisér nezapomenutelných filmů jako Trosečník, Vánoční koleda, Forrest Gump a další, nám 8. října naservíruje životopisné drama podle skutečné události s názvem Chůze po laně. V hlavní roli filmu podle scénáře Christophera Brownea a režiséra Zameckise se můžete těšit na Josepha Gordon-Levitta. Snímek, v originálu pojmenovaný The Walk, je už druhým zpracováním příběhu francouzského provazochodce Philippa Petit a jeho geniálního artistického výkonu, který v roce 1974 zvedl ze židle na sto tisíc lidí.

Zápletka se soustřeďuje na pravdivý příběh mladého snílka Philippa a jeho skupiny rebelů vzpírající se vojenské službě, kteří společně dosáhnou něčeho nemožného: chůze po drátě ilegálně nataženém mezi věžemi newyorského Světového obchodního centra. S více než ocelovými nervy a slepou ambicí, Petit a jeho skupinka lůzy překonají skličující fyzické překážky, zrady, desítky bariér a položených telefonů a chopí se šance porazit systém a uskutečnit jejich šílený plán.

to-walk-the-clouds-affiche-535e21d220a24Pokud byste se chtěli ráno 7. srpna 1974 na dolním Manhattanu podívat na nebe, spatřili byste jeden z nejvíce odborně vytvořených úspěchů dvacátého století. Byl to totiž den, kdy mladý Francouz Philippe Petit přešel 200 stop dlouhý drát mezi dvěma mrakodrapy – bez sítě, bez postroje, bez ničeho, co by mu zaručilo přežití. Petitův 45 minutový přechod doprovázel rozzuřený křik policistů připravených na jeho zatčení na jedné ze střech a nadšené povzbuzování desítek tisíců diváků z více než 1300 stopové hlubiny pod jeho nohama. Navzdory všem očekáváním dosáhl nemožného – 110 pater nad zemí uskutečnil svůj sen a drát přešel. Virtuos vzduchu si za tenhle šest let připravovaný kousek vysloužil obvinění z výtržnictví na cizím pozemku, ale jeho trest byl později snížen, když artista odsouhlasil dětskou leteckou show zdarma v New York City Central Parku.

KOUKNI SE  Trailer: Costnerova pohádka z Divokého západu s názvem Horizon

O tři dekády později Petite sepsal všechny souvislosti svého dobrodružství v 240stránkových pamětech pojmenovaných To Reach the Clouds. A právě podle nich byl v roce 2008 natočen oskarový dokument režiséra Jamese Marshe Muž na laně, který velmi seriózně zachycuje události okolo Philippovy vzdušné pouti. Na podrobných pamětech staví také letošní zpracování, natáčené vloni v Montrealu. Filmová ukázka odhaluje poutavé 3D vizuály, dynamickou kameru a vysokou technickou úroveň. Všechno ale nasvědčuje tomu, že reálnost hereckého počínání bude na úkor historické přesnosti. Chůze po laně se tak nejspíše stane citovým 1407340346000-GROUP-WALK-MOV-jy-1423-protipólem svého dokumentárního předchůdce. „Věc, kterou kniha nebo dokument nedokáže, je umístit diváky na drát s Philippem,“ řekl Zameckis. „My to udělali. A to je to, o čem filmy jsou.“

V celovečerní podívané se hlavní role šikovného odvážlivce ujal Joseph Gordon-Levitt (Deset důvodů, proč tě nenávidím, 500 dní se Summer, 50/50, Počátek). Režisér Zameckis si do hereckého týmu kromě něj pozval také Bena Kingsleyho (Philippův dlouholetý učitel Papa Rudy), francouzsko-kanadskou herečku Charlotte Le Bon (chodcova přítelkyně Annie Allix), Bena Schwartze, Jamese Badge Dalea, Clémenta Sibony a Steva Valentine.

 

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.movienewz.com, www.vanityfair.com, trilbee.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + 11 =