České filmy roku 2015 II.

V tomto navazujícím článku se podíváme pod pokličku toho, co nám tuzemští tvůrci naservírovali v druhé polovině roku 2015 (červenec – prosinec). Já osobně si myslím, že druhá půle přinesla o třídu kvalitnější filmy než je většina z první části. Najdou se tu ovšem výjimky. Já své favority a poražené mám. Jací jsou ti vaši, nechám čistě na vás. Tak se jdeme podívat, co režiséři přinesli druhých šest měsíců na stříbrná plátna.

Červenec

Druhou část českých filmových premiér začínáme dokumentem o samotném filmovém festivalu v Karlových Varech s názvem Filmová lázeň/Film Spa. Dějiny festivalu režisérsky zpracoval Miroslav Janek ve spolupráci 138-evangelium-podle-brabences dlouholetou programovou ředitelkou Evou Zaoralovou. Dokument vznikl za účelem představit jej dnešním filmovým fanouškům z jiného úhlu pohledu, a jak ho neznají. Ve snímku jste mohli vidět i Jiřího Bartošku, Jiřího Janouška, Jana Adamce, Ladislava Kachlíka, Jaroslava Weigela, Antonína J. Liehma a Terezu Brdečkovou. Hned po něm následoval další dokument zaměřený na rozhovory mezi novinářkou Renatou Kalenskou a členem Plastic People Vratislavem Brabencem. Evangelium podle Brabence/The Gospel According to Brabenec zrežíroval Miroslav Janek. Spolu se zmíněnou Renátou Kalenskou se podílel také na scénáři. Krom hlavní dvojice se s pomocí archivních záběrů objevil Ivan Martin Jirous, Milan Mejla Hlavsa a Václav Havel.

V půlce měsíce měly premiéru další dva filmy. Režijní debut Slávka Horáka Domácí péče/Home Care. Drama 76dc076b37e1a96f303d31a5b97b_w668_h391_gdeadda0e23c611e5bfa2002590604f2elehce okořeněné humorem v poslední době sklízí na nejrůznějších festivalech jeden úspěch za druhým. Dostal se i do širšího okruhu snímků nominovaných na Oskary. Z MFF Karlovy Vary si odnesl jednu sošku v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon – Alena Mihulová. Film je považován za jeden z nejlepších roku 2015. Hrají: Alena Mihulová, Bolek Polívka, Tatiana Vilhelmová, Zuzana Kronerová, Sara Venclovská, Eva Matalová, Marián Mitaš, Helena Čermáková, Ivan Řehák, Vladimír Kulhavý, Jan Leflík a další.

Dokument Nekonečný příběh Posledního z Aporveru mapuje 10 let práce na nejdražším českém filmu v historii. Poslední z Aporveru měl být českou verzí Avataru. Celé prostředí bylo tvořeno speciálními efekty na počítači. Místo na plátnech kin skončil u soudu. Film stál přes 200 milionů korun, a ani to nebyla finální částka. Projekt skončil u soudu kvůli nesrovnalostem, které zřejmě způsobilo nejmenované polské filmové stuplakatdio.

Následujícím počinem se stal další dokumentární film Mallory v režii Heleny Třeštíkové (Marcela, Katka, Zkáza krásou). Film Mallory je novým časosběrným dokumentem. Helena Třeštíková 13 let sledovala život Mallory. Snímek sleduje nelehký život hlavní hrdinky. Jak se ji podařilo vymanit z drogové závislosti po porodu syna. Nějaký čas musela přežívat i s dítětem na ulici. Dnes studuje na střední odborné škole. Pomáhá těm, kteří skončili na okraji společnosti stejně jako kdysi ona a kompletně změnila svůj život k lepšímu.

Filmový dobrodruh Karel Zeman/Film Adventurer Karel Zeman je životopisným dokumentem o největším a nejlepším českém režisérovi komunistického režimu. Film odkrývá Zemanovy inspirace pro jeho tvorbu, to jak tvořil jednotlivé filmové triky i další zajímavosti z jeho profesního i osobního života. Životopis zrežíroval Tomáš Hodan. Na scénáři pracoval společně s dcerou Karla Zemana, Ludmilou Zemanovou, Ondřejem Beránkem a Martinem Polákem. Na MFF Karlovy Vary si dokument odbyl svou celosvětovou premiéru.

KOUKNI SE  Filmy s nejlepšími dějovými zvraty

43683e7927ef0c13da3bb871498a15Poslední červencová premiéra patřila lehce hororové komedii Nenasytná Tiffany/The Greedy Tiffany. I v tomto případě šlo o celovečerní režijní debut v podání Andyho Fehu. Hlavní roli si zahrál Leoš Noha, dále si ve filmu zahrál Jiří Panzner, Petr Čtvrtníček nebo Pjeer van Eck. Natáčelo se v obci Jiřetín a u zámku Jezeří na Mostecku. Film rozhodně doporučuji zhlédnout, a proto nebudu nic ohledně děje prozrazovat.

Srpen

Červenec ovládly dokumenty. Srpen je měsícem koprodukcí. 6. srpna přišla do kin česko-polská komediální Road-movie Cesta do Říma/Journey to Rome. Film režíroval Tomasz Mielnik. Ve filmu si zahráCesta-do-Říma1li Václav Hrzina, Berenika Kohoutová, Miroslav Donutil, Juraj Herz, Radim Kalvoda, Tomáš Hanák, Johana Švarcová, Ernesto Čekan, Jan Englert, Igor Chmela a další.

13. srpna vstoupila do kin druhá srpnová koprodukce. Tentokrát ČR a Německa. Film Schmitke Štěpána Altrichtera kombinuje humor s napínavou detektivní zápletkou a dokumentárním pohledem na dnešní oblast Sudet. Snímek se natáčel v Německu a ČR, hlavně na Šumavě a okolí. Velké ovace sklidil v Jižní Koreji, kde také měl premiéru na Busanském filmovém festivalu. Ve filmu hráli Peter Kurth, Helena Dvořáková, Jakub Žáček, Petr Vršek nebo Lana Cooper. 20. srpna měl premiéru jeden z nejhůře hodnoceným dokumentů s názvem RYTMUS sídliskový sen. Film vznikal celých 8 let a detailně zmapoval život dnešní známé československé osobnosti hudební scény. Dokument Mira Drobného je špatný po všech stránkách. Takže nemá ani smysl vyjmenovávat vše.

5dc53e1b-41a0-11e5-8541-9c8e9959be16Posledním filmem měsíce srpna byl sportovně zaměřený dokument Cesta vzhůru/Climbing Higher. O režii, scénář i kameru se postaral jediný člověk – David Čálek. Hudbu složil divadelní skladatel Ivan Acher. Dokument sleduje známého českého horolezce Radka Jaroše, který jako patnáctý člověk na světě zdolal všechny vrcholy v Himalájích. Film se zaměřuje na poslední Radkův výšlap, na K2. Snímek vypráví o překonávání lidských hranic, kompromisech, které je občas nutné podstoupit a ceně, kterou můžou osobní výkony stát. Původní název zní Hory, má panenko.

Září

Září začalo premiérou krimi thrilleru Gangster Ka. Dnes je snímek celkově kladně hodnocen kritikou i diváky. Bývá zpodobňován s předchozím úspěšným filmem Příběh kmotra. Pro zvýšení autenticity filmový štáb spolupracoval s policejními vyšetřovateli. Gangster Ka zkoumá mechanismus organizovaného zločinu, vnáší světlo do šesti miliardového tunelu a snaží se objektivně ukázat zrod skutečného gangstera. (www.csfd.cz) Režie a scénáře se ujal Jan Pachl (seriály Trapasy, Škoda lásky, Cirkus Bukowski). Hlavní roli ztvárnil Hynek Čermák. Dále hráli Predrag Bjelac, Vlastina Svátková, Filip Čapka, Alexej Pyško, Jaromír Hanzlík, Miroslav Etzler, Tomáš Jeřábek a další.

V pořadí druhým počinem je československé dokumentární drama Očima fotografky/Through the Eyes of the Photographer. Režisér a scénárista filmu Matej Mináč zdokumentoval osud jednoho dítěte, které se nestačilo dostat do bezpplakat (1)ečí „Wintonovým vlakem“. Tím dítětem je režisérova vlastní matka Zuzana Mináčová. Patří k největším osobnostem slovenského a českého fotografického umění. Ve filmu se objevili Zdeněk Piškula, Julie Ondráčková, Lukáš Král, Stanislav Lehký a Johana Nováčková.

Třetím a posledním zářijovým snímkem byl opět dokument s názvem Takovej barevnej vocas letící komety. Film režiséra a scénáristy Václava Kučery vypráví příběh o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, Filipu Topolovi. Dokument důkladně rozebírá Topolovu hudební tvorbu i osobní život. Především boj s jeho závažnou nemocí. V průběhu snímku zazní hned několik Filipových písní a archivních záznamů z dosud neuveřejněných rozhovorů s ním. V dokumentu se objevil bratr Filipa Topola, Jáchym a jejich otec Josef.

KOUKNI SE  Filmoví hrdinové, kteří museli zemřít, aby vyhráli

Říjen

Prvním filmem bylo české drama režiséra Jana Těšitele, David. David, coby dvacetiletý mladík s mentálním handicapem, je zvyklý na rodinný stereotyp. S přibývajícím věkem si ale začíná uvědomovat své postižení. Rozhodne se k radikální změně. Opouští zavedené jistoty a vydává se na cestu do Prahy. Zde se jeho nevinný výlet mění v jízdu plnou nečekaných rozhodnutí, nových zkušeností a zážitků, které místy balancují na hraně života a smrti. Film s Patrikem Holubářem v hlavní roli byl přijat lehce nadprůměrně. Podle mnohých nevyužil celý svůj potenciál. Ve snímku hráli také Alena Štréblová, Ondřej Pavelka, Šárka Vaculíková, Mikuláš Čížek, Igor Bareš a další.

Prvního října mělo premiéru komediální krimi Wilsonov/Wilson City v koprodukci ČR a Slovenska. K dnešnímuSPM5ceabe_wilsonov dni je považován za jeden z nejhorších českých filmů roku 2015. Film, ve kterém nic nefunguje. Humor, dialogy, příběh – zkrátka všechno působí uměle a naprosto nedotaženě. Wilsonov vznikl podle knižní předlohy Michala Hvoreckého. Scénář napsal Marek Epstein. Film nezachránilo ani hvězdné obsazení v podobě Vojtěcha Dyka, Jiřího Macháčka, Táňi Pauhofové, Jana Krause, Richarda Stankeho, Petera Šimuna a dalších. O týden později vstoupilo do kin drama Laputa. Jedná se o režijní debut Jakuba Šmída. Kavárna, ve které se děj odehrává, vznikla ve městě Lysá nad Labem. Hráli: Tereza Voříšková, Igor Orozovič, Alena Bazalová, Marika Šoposká, Petr Stach, Denisa Barešová a další.

V jeden den (22.) měly premiéru hned 2 české filmy. Prvním z nich je dokumentární Road-movie Amerika pod režisérskou, scenáristickou a hereckou taktovkou Jana Foukala. Film byl zamýšlen především jako umělecký kousek a proto v celé 70minutové stopáži nenaleznete víc než dva herce – Barbaru Adlerovou a samotného režiséra snímku Jana Foukala. Drlarge_150902143943uhým je pak komediálně psychologické drama Ztraceni v Mnichově/Lost in Munich. Rozpočet filmu činí 37 milionů korun a jak to tak vypadá, tak se to vyplatilo. Kritici i diváci si nemohou snímek vynachválit. Režisér filmu Petr Zelenka úspěšně pokračuje ve svých kvalitních kouscích. Film byl nominován na 3 ceny české filmové kritiky. Ve filmu si zahráli Martin Myšička, Tomáš Bambušek, Marek Taclík, Marcial Di Fonzo Bo, Stanislas Pierret, Jana Plodková, Vladimír Škultéty, Václav Neužil ml., Jiří Rendl, Jitka Schneiderová, Michel Fleischmann, Kryštof Mucha, Václav Kopta a další.

Po dlouhé době přišla do kin čistokrevná komedie Celebrity s.r.o. Přesto jde o další jen průměrnou komedii v režii Miloslava Šmídmajera (Peklo s princeznou, Probudím se včera). Scénář napsal herec Jiří Mádl a Petr Hudský. O hudební doprovod filmu se postaral zkušený Zdenek Merta (Radikální řez, Žabí princ, Pasáž, Hcelebrity_a1_4_web_resize-1443204683-48ab7d99_660x371ranaři, Probudím se včera). Děj filmu se odehrává v nejmenovaném filmovém studiu. Divákům poodhaluje s nadhledem, jak to v takovém studiu vypadá a funguje. Herecké obsazení je následující. Jiří Mádl, Monika Horváthová, Filip Kaňkovský, Vilma Cibulková, Robert Jašków, Antonín Procházka, Zuzana Bydžovská, Ladislav Mrkvička, Andrea Kerestešová, Martin Stránský a spol. Téhož dne měla premiéru také Road-movie/drama v koprodukci Slovenska a Česka, Koza/Goat. Film bylo možné spatřit na MFF Karlovy Vary. Snímek pochází z boxerského prostředí. Dvě hlavní postavy Peter Baláž a Ján Franek tudíž nejde o herce ale o skutečné bývalé profesionály v boxu. Režie se ujal Slovák Ivan Ostrochovský. Jde o jeho první hraný film. Doposud režíroval pouze dokumenty.

KOUKNI SE  Nejočekávanější hororové filmy roku 2020

Listopad

V liststažený souboropadu vstoupily do kin pouze dva počiny za celý měsíc. První v pořadí je rodinný snímek Aldabra: Byl jednou jeden ostrov/Aldabra. Film není přírodopisným dokumentem ale vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody. O režii a scénář se postaral Steve Lichtag. Nenechte se oklamat jménem. Jde o českého režiséra, který se narodil ve Znojmě. V hlavní roli uvidíte stejnojmenný ostrov a život na něm i v okolí. Snímek má pouze vypravěče v podobě Oldřicha Kaisera. Ostrov není žádnou autorovou fantazií, naopak jde o reálné místo mezi Seychelskými oHEP5e89a3_gangsterstrovy a Madagaskarem. 26. listopadu mělo premiéru pokračování krimi thrilleru Gangster Ka s názvem Gangster Ka: Afričan/Gangster Ka: African. Na režisérskou židli se vrátil Jan Pachl. Kromě Hynka Čermáka v hlavní roli se vrátili i někteří další protagonisté. Pokračování úspěšně udržuje vysoko nastavenou laťku první Gangster Ky. Pachl zdůrazňuje fakt, že napáchané zlo nemůže být pominuto a zdali lze nad organizovaným zločinem zvítězit.

Prosinec

Poslední měsíc v roce odstartoval dokumentem Češi proti Čechům/Czechs Against Czechs. I v tomto případě se na režii, scénáři, kameře, střihu a zvuku podílel pouze jeden člověk, Tomáš Kratochvíl. Nejspíš kvůli tomu, že celý štáb stál na jediném člověku, neměl snímek žádný úspěch. Dokument sleduje život bělocha v romské komunitě. 3. prosince mělo premiéru páté pokračování Kameňáku s názvem Vánoční Kameňák/Christmas „Killing Joke“. Pokud jste si mysleli, že nemůže existovat nic horšího než Kameňák 4, jste na omylu. To, co zplodil režisér a 1814888kameraman snímku F. A. Brabec, scénárista Marcel Bystroň a skladatel Marcus Benois Tran nemá v našich končinách obdoby. Kameňák nikdy nebyl o příběhu ale o vtipech. Ve čtyřce přestal fungovat humor, v pětce není už vůbec nic k smíchu, spíš k pláči. Ve filmu si zahráli staří známí i nové tváře: Václav Vydra nejml., Jan Antonín Duchoslav, Ladislav Hruška, Hana Čížková, Dana Morávková, Václav Upír Krejčí, Milan Pitkin, Martin Dejdar, Alice Bendová, David Gránský, Valérie Zawadská, Ladislav Županič a další.

Celý loňský rok česká tvorba zakončila režisérským debutem Vojtěcha Kotka, Padesátka. Komedie se odehrává v průběhu závodu zvaného Jizerská padesátka. Odtud název filmu. Mádlův debut Pojedeme k moři byl LZMY9lUuarcPlb5pozitivně přijat kritikou i diváky. U Kotkovy Padesátky to není úplně jednoznačné. Jedna půlka nevidí ve filmu žádnou profesionální kvalitu, druhé půlce naopak horský humor náramně sedl. O scénář se postaral Petr Kolečko (seriály Okresní přebor, Nevinné lži, Čtvrtá hvězda). O hudbu k filmu se zasloužilo začátečnické duo Viliam Béreš a Patrik Karpentski. Ve filmu jste mohli vidět herce Ondřeje Pavelku, Marka Taclíka, Jakuba Prachaře, Jiřího Mádla, Vojtěcha Kotka, Vilmu Cibulkovou, Terezu Voříškovou, Oldřicha Kaisera, Jiřího Schmitzera a další.

Tak a jsme na konci. Kolik filmů z druhé půle jste viděli vy? A jak se vám celkově loňská tuzemská tvorba líbila?

 

Ondřej Blahut

 

www.csfd.cz, www.imdb.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × one =