České filmy roku 2015 I.

Začal nám nový rok a tak nastal čas na rekapitulaci roku loňského. Se sumarizujeme si první polovinu roku 2015 z pohledu domácí tvorby. I vloni bylo na co se koukat. Bohužel ani loňský rok nebyl výjimkou. Opět se bohužel jedná o plejádu filmů, které ve finálním hodnocení horko těžko přesahují hodnocení 50%. Ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. Čas od času přišel na plátna kin film hodnocen kladně diváky i kritiky. Nyní se podíváme, co nám přineslo prvních šest měsíců loňského roku.

Leden

Rok 2015 odstartovala česká kinematografie romantickou Road movie Burácení/Rumbling. Dramburaceni-film-adolf-zika-cb15-hajicek-kerekes-thriller-motorka-road-movie11_denik-600a je založeno na pravdivých událostech, které se staly v roce 2004, jež scénárista sledoval v médiích několik let. Štáb si k tomu dokonce pozval pár profesionálů ze Spojených států. Zatímco na Motorcycle Film Festival v New Yorku snímek zvítězil v kategorii nejlepší celovečerní hraný film, u nás příliš slávy ani úspěchu nepobral. Jde o režijní debut Adolfa Ziky. Před Burácením režíroval pouze pár dokumentů. Ve filmu si zahráli Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Martin Stránský, Vladimír Javorský, Zdeněk Podhůrský, Richard Müller, Zuzana Bydžovská a další.

O týden později mplakat-origěl premiéru životopisný snímek Fotograf/Photographer režisérky Ireny Pavláskové. Film zobrazuje život a práci známého českého fotografa a umělce Jana Saudka. Jana Saudka ve filmu ztvárnil herec Karel Roden. Je to jejich pátá filmová spolupráce (Pavlásková-Roden). Kromě Karla Rodena si ve filmu zahráli Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi Konečná, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková, Patrik Děrgel a další.

22. ledna měly premiéru hned 3 filmy. Jedna komedie a dva dokumenty. Komedií byl závěrečný film trilogie Zdeňka Trošky Babovřesky 3. Jako každá česká komedie, měly i Babovřesky 3 neuvěřitelnou návštěvnost a výdělky v kinech. Po stránce kvality se však film utápí v hlubokém podprůměru. Mezi dokumenty patří: Opřopři_zebřiki žebřík o nebe/Lean a Ladder Against Heaven a Velká noc/The Great Night. První dokument pojednávající o síle víry, hodnotě oběti a vydávání za druhé zrežírovala Jana Ševčíková (Starověrci, Svěcení jara, Gyumri). Druhý dokument Velká noc zobrazuje noční život hlavního města, Prahy. Pro režiséra snímku Petra Hátle je film především obrazovou esejí poodhalující poloskrytá místa ve velkoměstě. Dokument vznikl v produkci HBO Europe a společnosti nutprodukce.

Únor

Měsíc Únor začal žánrem, kterým leden skončil. Dokumentem. A to hned dvěma s odstupem jednoho týdne. První z nich je československý snímek vlna vs. břeh/wave vs. shore. Druhý dokument, Danielův svět/Daniel´s World se zaměřuje na téma pedofilie. První zmíněný představuje skupinu profesionálních fotografů, kteří svými díly vytvořili nový směr. Tzv. Slovenská nová vlna ovlivnila vývoj uměleckých fotografií hlavně na Slovensku. Tato nová vlna pozměnila do jisté mívlna_vs._břehry i některé české tehdejší přední fotografy. Na režisérskou židli poprvé usedl přímo jeden z tvůrců Slovenské nové vlny Martin Štrba. Spolupracoval na velkém množství filmů ale jako kameraman (Je třeba zabít Sekala, Babí léto, O rodičích a dětech, Občanský průkaz, Líbánky, Hořící keř). „Filmový portrét české pedofilní komunity a životních radostí i strastí jejích členů. Příběh zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti.“ (www.csfd.cz) To jsou dvě věty, které přesně a beze zbytku vystihují, o čem pojednává v pořadí druhý zmíněný dokument Danielův svět, zrežírovaný Veronikou Liškovou.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

19. února dorazil do kin film, který zaznamenal první velký úspěch. Na jeho kvalitách se shodli diváci i kobrykritická obec. Kobry a užovky/The Snake Brothers. Film bylo možné vidět i na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech. Ústřední duo filmu (bratři ve filmu i v realitě) tvoří Matěj a Kryštof Hádkovi. Režisér Jan Prušinovský (František je děvkař, seriály Okresní přebor, Nevinné lži a Čtvrtá hvězda) dále obsadil Jana Hájka, Lucii Žáčkovou, Davida Máje, Lucii Polišenskou, Věru Kubánkovou, Janu Šulcovou, Ondřeje Nosálka. Bratři Hádkové poprvé ztvárnili bratry i před kamerou. Celé drama bylo natočenou za 29 dní. Na kvalitě to ale nebylo vůbec znát. Právě naopak. Film si vysloužil 6 nominací Cen české filmové kritiky a na MFF Karlovy Vary zvítězil v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon – Kryštof Hádek.

Na samém konci února se objevil úspěšně dlouho utajovaný film režírovaný Petrem Jáklem mladším, Ghoul. Produkce filmu trvala 4 roky. Jáklovi se podařilo natáčení a následné úpravy 4 roky tajit, což je v dnešní době médií téměř nemožné. Na produkci se podílelo hned několik hollywoodských tvůrců. Například výkonným producentem je Rob Cohen (režisér filmů Dghoulračí srdce, Rychle a zběsile, xXx, Mumie: Hrob Dračího císaře), koproducentkou je Nancy Bishop (vedoucí castingu filmu Mission: Impossible). Natáčelo se v České republice, Kalifornii ale hlavně na Ukrajině. V jádru vypadá tento found footage horor jako každý další. To, že se do těchto žánrových vod vydal český režisér, dělá z Ghoula povedený kousek. Samozřejmě v rámci tuzemské tvorby.

Březen

Leden končil dokumentem, únor jim začínal. Stejné je to i nyní. Únor zakončil svůj měsíc hororem a březen hororem začíná. Film Svatý Mikuláš/St. Nicolaus je pravým opakem Ghoula. Zatímco jeho předchůdce měl tučnou výpomoc z Ameriky a prostředky, Svatý Mikuláš patří do kategorie nízkorozpočtových skoro až studentských filmů. Ne/herci hrají bez nároku na honorář. Pokud jste film viděli a přišel vám povědomý, nemýlíte se. Snímek naprosto kopíruje americký Grave Encounters. Bohužel minimální finanční prostředky jsou na filmů hodně patrné.11694-170735

V půlce března si odbyla svou premiéru komediální drama Vybíjená/Dodgeball podle knižní předlohy Michala Viewegha. Režie se ujal Petr Nikolaev. Ani zkušený režisér nezachránil film od označení další podprůměrné komedie. Nepomohlo ani komediální trio z pořadu Partička – Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer. Ve filmu si zahráli i Simona Krainová, Simona Babčáková, Václav Matějovský, Jakub Burýšek, Michal Šášinka, Linda Bartošová a další. Zajímavost na závěr. První film, ve kterém Simona Krainová mluví vlastním hlasem, není předabována Ljubou Krbovou.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Třetím a posledním březnovým filmem bylo akční drama Lovci a oběti/Hunters and Victims. Dnes se bere jako velice nepovedený kouserecenze-lovci-a-obetik. Zrežíroval jej Marcus Benois Tran. Nenechte se zmást jménem, jde o Čecha narozeného v Novém Jičíně. Ke svému debutu si složil také hudbu a zahrál filmovou roli. Snímek je inspirován skutečnými příběhy a životními situacemi, ve kterých se může ocitnout každý z nás. Bohužel celý film vyznívá neskutečně uměle a snad právě proto je hodnocen jako průměrný kousek s relativně povedenými akčními sekvencemi. Herecké složení: Martin Kraus, Tomáš Hanák, Jakub Mohamed Ali, Marcus Benois Tran, Jaromír Nosek, Martin Písařík, Karel Heřmánek jr., Karel Heřmánek, Veronika Freimannová, Marek Vašut, Zdeněk Mahdal, Ivan Vyskočil a spol.

Duben

Duben byl pak nejchudším měsícem, co do českých premiér vůbec. Druhý dubnový den měl premiéru dokument v koprodukci České republiky a Francie Zpověď zapomenutého/Confession of the Vanished. Režii, scénář i kameru má na svědomí Petr Václav. Dokumentární film zachycuje život a tvorbu Josefa Myslivečka, přítele a učitele Wolfganga Amadea Mozarta.

Květen

Pátý měsíc v roce odstartoval celovečerním loutkovým filmem Malý Pán/The Little Man ve spolupráci ČKRR5a8f09_Malypaneska a Slovenska. Režie se ujal Radek Beran. Hlasy loutkám propůjčili herci Saša Rašilov nejml., Valérie Zawadská, Zuzana Bydžovská, Klára Sedláčková-Ottová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Miloslav Mejzlík, Vanda Hybnerová a Miroslav Krobot. Dále je to dokumentární film Stále spolu/Always Together režisérky Evy Tomanové. Film sleduje Petra a Simonu se svými devíti dětmi, kteří spolu žijí 25 let. Bydlí v maringotkách na šumavské louce bez moderních a základních hygienických potřeb. Snímek zkoumá cenu za svobodný život stranou společnosti. Existuje recept na ideální rodinu?

Dalším filmem v pořadí je komedie Život je život od režiséra Milana Cieslara (Duše jako kaviár, Krev zmizelého, Dešťová víla, Colette). Scénář napsal Martin Horský. Film se natáčel na lodi a v tunelu Blanka, dříve než byl otevřen. Film je především situační komedií, které se stávají o obyčejným lidem. Přes hvězdné obsazení byl film přijat spíše vlažně. Suma sumárum jde pouze o průměrnou podívanou.

Následující film se v České republice natáčel spolu i s několika herci a štábem. Natáčelo se na vybraných lokalitách v Praze, Ostravě, Hrádku u Rokycan. Hlavním koproducentem filmu je USA za druhotné podpory Velké Británie a Rumunska. Drama/Thriller Dítě číslo 44/Child 44 režíroval Daniel Espinosa (Snadný prachy, Nepřítel pod ochranou). Film jeChild-44-movie-FI natočen na motivy stejnojmenné knihy Toma Roba Smithe. Scénář napsal začínající scénárista Richard Price. Ruský ministr kultury zakázal v zemi promítání. Odůvodnil to tím, že film zkresluje historická fakta. Na natáčení se podílel i sám autor knihy. Herecké obsazení je víc než rozmanité. Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, Jason Clarke, Joel Kinnaman, Vincent Cassel, Nikolaj Lie Kaas, Charles Dance. Vedle těchto hvězd si zahráli i čeští herci. Například Zdeněk Bařinka, Jaromír Nosek, Jana Stryková, Petra Navrátilová, Barbora Lukešová, Kristýna Leichtová, Jan Antonín Duchoslav, Robert Jašków a další.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Na závěr května měla premiéru animovaně loutková pohádka Malá z rybárny/Little From The Fish Shop podle knižní předlohy Hanse Christiana Andersena. Snímek Jana Baleje byl nominován na Ceny české filmové kritiky v kategorii Nejlepší audiovizuální počin. Spolu s Ivanem Arsenjevem si režisér napsal i scénář. Jan Balej má již na kontě filmy stejného žánru. Kupříkladu Fimfárum 2, Jedné noci v jednom městě, seriál Karlík: zlatá rybka. V roli vypravěče uslyšíte Oldřicha Kaisera. Loutkám propůjčily hlasy Anežka Kubátová, Petr Forman, Ivana Chýlková, Barbora Hrzánová, Jan Novotný, Nina Divíšková, Veronika Žilková, Radek Holub a Vladimír Javorský.

Červen

4. 6. přišla do kin premiérová fantasy pohádka Sedmero krkavců/The Seven Ravens. Spolupr1580074-656991áce Česka a Slovenska pod vedením režisérky Alice Nellis (Tajnosti, Revival, seriál Nevinné lži) stvořila nejlepší novodobou pohádku za poslední léta. Příběh Sedmero krkavců vychází z pera spisovatelky Boženy Němcové. Natáčelo se na českém hradě Zvíkov a ve slovenském skanzenu Zuberec. Ve filmu si zahráli Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml., Zuzana Bydžovská, Kristína Svarinská, Erika Stárková, Jana Oľhová, Marián Geišberg, Juraj Hrčka a další.

Druhým a posledním filmem měsíce června se stala rodinná komedie Andílek na nervy/Victoria Angel. Snímek režírovaný Jurajem Šajmovičem nebyl širokou veřejností přijat příliš dobře. V konečném součtu jde o další podprůměrnou komedii. Jedná se o druhý režisérský pokus Juraje Šajmoviče ale stejně jako v prvním případě, ani tentokrát se nesetkal s úspěchem. Na scénáři se podepsaly hned 4 osoby – Beata Parkanová, Alexandra Škampová, M769346-24dbbBeatriz Šajmovičová, Juraj Šajmovič. Ve filmu jste měli možnost vidět Pavla Řezníčka, Annu Kadeřávkovou, Petru Černockou, Miroslava Vladyku, Lindu Rybovou, Adama Mišíka, Kateřinu Hrachovcovou-Herčíkovou, Lukáše Latináka, Pavla Nového, Martinu Hudečkovou a další. Herec Adam Mišík se dokonce kvůli své roli musel naučit řídit traktor.

Tak kolik filmů z první poloviny roku 2015 jste viděli? A znáte je všechny? Já osobně se přiznávám, že jsem všechny neviděl. 🙂

 

Ondřej Blahut

 

www.csfd.cz, www.imdb.com, www.collider.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × two =