Bledá krása Nicole Kidman

Nicole Kidman působí svým vzhledem a hereckým projevem jako křehká dívka.  Tento dojem budí její na herečku nezvykle vysoká postava (179 cm) ověnčená bledou pletí a nevinným výrazem štvané laně ve tváři (galerii sexy fotografií Nicole Kidman naleznete na Kukátku zde). Přitom je Nicole Kidman nesporně cílevědomou a ambiciózní ženou, která svou pílí a všestranností získala v herecké branži výsadní postavení.

nicolekidman200505230251002qlNicole Kidman se narodila 20. června 1967 na Havaji v Honolulu. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do australského Sydney. Už jako školačka chodila do divadelního kroužku, v roce 1983 si poprvé zahrála ve filmu s názvem Vánoce v divočině (Bush Christmas).

Průlomem v její herecké kariéře se stala jedna z hlavních rolí v australském filmu Úplné bezvětří (Dead Calm, 1989), kde si Nicole zahrála terorizovanou ženu, jenž se musí postavit svému nepříteli uprostřed širého moře, na život a na smrt. A třeba i jen ve spodním prádle.

Nicole na sebe urputným a sebe-odhalujícím herectvím upozornila a počal se její vzestup mezi filmovou smetánku Hollywoodu. Ve filmu Bouřlivé dny (Days of Thunder, 1990), který nesklidil takové ovace jako Top Gun (zřejmě nejsou automobiloví závodníci tak přitažliví jako piloti), se Nicole seznámila s osudovým mužem svého života- Tomem Cruisem a týž rok se vzali. Jeden z nejslavnějších hereckých párů se spolu před kamerou sešel ještě dvakrát. O rok později si spolu zahráli v romantickém dramatu Navždy a daleko (Far and Away, 1992) o chudém chlapci a bohaté dívce z Irska, kteří přišli do Ameriky budovat nový život a nemají zrovna na růžích ustláno. První opravdu vážnější dramatickou roli si zahrála Nicole Kidman ve filmu Gusa Van Santa Zemřít pro (To Die for, 1995), kde ztvárnila chladnokrevnou cynickou kariéristku.

Vyvrcholením společné filmové spolupráce s manželem Tomem Cruisem se stala jejich účast na projektu slavného režiséra Kubricka s názvem Spalující touha (Eyes wide shut, 1999). Kubrick dokázal pár skvěle využít pro ztvárnění manželské dvojice sužované sexuálními fantaziemi, které se rozhodne manžel (Tom Cruise) uskutečnit. Film je mysteriózním eposem o síle a zkáze sexuálního pudu prahnoucímu po sebe-naplnění.

Více než rok trvající náročné natáčení přineslo divákům fascinující zážitek, pro Nicole Kidman s Tomem Cruisem se však stalo labutí písní jejich vztahu, když se po deseti letech v roce 2001 rozvedli. Během manželství společně adoptovali dvě děti, Isabellu a Connora. Děti nebyly po rozvodu překvapivě svěřeny do péče matky, ale otci Tomu Cruisovi, s nímž na základě vlastního rozhodnutí dodnes bydlí.

Nicole-Kidman-Feet-312094Jak se říká, vše zlé, je pro něco dobré, krizi v rodinném životě řešila Nicole Kidman zvýšenou pracovní aktivitou, soustředila se na svou kariéru, která přinesla výrazné dramatické role a kýžené ovoce v podobě hereckých ocenění. Za ztvárnění pařížské zpěvačky a kurtizány v muzikálu Moulin Rouge (2001) získala Zlatý glóbus, následující rok ohromila filmové kritiky i diváky svým přesvědčivým uchopením (a zpodobněním) role depresivní spisovatelky Virginie Woolfové ve filmu Hodiny (The Hours, 2002). Po zásluze si za film odnesla sošku Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli. Divácky velmi úspěšným se stalo i filmové drama z období občanské války Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain, 2003), kde se představila jako svérázná horalka, která čeká na svého milovaného. Pouť dramatickými rolemi korunovala spoluprací s kontroverzním režisérem Larsem von Trierem na filmu Dogville (2004). Musela si chudinka pořádně protrpět roli masochistické oběti poněkud zvrhlých obyvatel vesnice Dogville, navíc ji natolik potrápil režisér Lars VonTrier, že se odmítla účastnit dalšího dílu zamýšlené trilogie. Nemění to nic na tom, že film je skvělým psychologicky drásajícím provokativním představením, jež nenechá vnímavého diváka odpočívat.

Od náročných rolí si ale rozhodla odpočinout Nicole Kidman, když přijala hlavní role v komediích Stepfordské paničky (Stepford Wives, 2004), Moje krásná čarodějka (Bewitched, 2005) nebo když propůjčila svůj hlas postavičce animovaného filmu Happy Feet (2006) a objevila se v v rodinném fantasy filmu Zlatý kompas (Golden Compass, 2007).

Soukromý život Nicole Kidman určitě změnila známost a svatba s country zpěvákem Keithem Urbanem, kterého si vzala v roce 2006 v australském Sydney. Několik měsíců po svatbě se provalila závislost jejího manžela na alkoholu, byla mu oporou, když se rozhodl podstoupit ústavní léčbu. Zdá se, že prodělaná krize jejich vztah posílila, v roce 2008 se manželům narodila holčička Sunday Rose. Nicole otěhotněla v době natáčení rozmáchlého melodramatu Austrálie (Australia, 2008), v němž si zahrála hlavní roli po boku dalšího slavného australského rodáka Hugha Jackmana.

Nicole-Kidman-Feet-808490Na příjemnou zkušenost z úspěšného muzikálu Moulin Rough měla navázat její přítomnost v muzikálu Nine režiséra muzikálu Chicago Roba Marshalla. Přes bombastické herecké obsazení (Daniel Day-Lewis, Sophia Loren, Penelope Cruz) a předešlé úspěchy tvůrců film kritiky ani diváky příliš nenadchl, zhodnocen jako nevýrazný a nudný.

O něco lépe si především mezi filmovými kritiky vedlo nezávislé psychologické drama Králičí nora (Rabbit hole, 2010) s Nicole Kidman v hlavní roli jednoho z partnerů, kteří se vyrovnávají se smrtí jediného čtyřletého syna. Nicole se naopak v tomto roce musela vyrovnat s novým přírůstkem do rodiny, manželům se narodila druhá dcera Faith Margaret.

Jaká je Nicole Kidman všestranná herečka, zvládající střídat dramatické role s těmi romantickými, komediálními a pohádkovými (taková herečka do celé rodiny), dokazovala po celou hereckou kariéru a ještě dlouho dokazovat bude, pokud to nepřežene s plastickými operacemi a botoxem a bude si ještě nějaký čas trošku podobná.

Šíři jejího záběru dokládá i výběr aktuálních rolí: Zahrála si v akčním béčku nechvalně známého Joela Schumachera s názvem Teror (Trespass), uměle omládla ve filmové  retro adaptaci slavné krimi novely Reportér (Paperboy,2012) a s napětím vyhlížíme horor Chan-wook Parka (režiséra kultovního Od boye) s názvem Stokerovi (Stoker, 2013), v němž si Nicole vystřihne hlavní roli.

 

Kubin

Předchozí článekRecenze Nádherné bytosti: Twilight nasadil laťku proklatě nízko
Následující článekKNIHA: Jak být ženou podle Moranové?!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen − 8 =