Recenze: Berlínské spiknutí

berlinskespiknuti1Steven Soderbergh je poněkud nevyzpytatelný filmový tvůrce, který umí na jedné straně vytvořit přesvědčivý divácký hit (Dannyho parťáci 1-3), aby se vzápětí na diváky vykašlal a natočil si remake sci-fi klasiky pomalejší než týden před výplatou (Solaris). Právě k této druhé jeho poloze má Berlínské spiknutí o něco blíže. Černobílá reminiscence na žánr noir, která tak moc chce daný žánr pokořit, až se v něm definitivně utopí a vám je s přibývajícím časem pomalu jedno, jak film dopadne. (Našim distributorům to bylo taky jedno a proto se film objevil rovnou na dvd)

Americký válečný zpravodaj Jake (George Clooney) přijíždějící do poválečného Berlína, aby referoval o Postupimské konferenci, se zde potkává se svou předválečnou milenkou Lenou (Cate Blanchett). Z té se mezitím stala prostitutka a hlavně manželka nacistického “zločince“ spoluodpovědného za smrt tisíců lidí, o kterého mají zájem jak Američani tak Rusové. Ani ona sama však nemá čisté svědomí, a proto se snaží z Berlína uniknout. K tomu jí má nejdříve dopomoci vojenský řidič Tully (Tobey Maguire), po jeho smrti si na sebe úkol přebírá právě Jake. Než se mu ho však podaří zvládnout, musí rozkrýt řadu lží načichlou téměř konspirační agendou vojenských zpravodajských služeb.

Forma zde skutečně přebíjí obsah, a tak je o Berlínském spiknutí zábavnější číst, než se na něj dívat. A přestože samotný příběh není úplně nezajímavý (motiv poválečných osudů nacistických zločinců a vědců), v tomto případě je prostě zazděn podivnou režisérovou snahou po návratu ve filmovém čase o pár desítek let zpět. Jsou tedy vůbec důvody proč přijít o 104 minuty života? Pár by se jich přece jenom našlo.
1) Tobey Maguire, který si sem odskočil mezi druhým a třetím dílem Spidermana si svou roli hajzlíka opravdu užívá, až mu téměř ten jeho předčasný konec přejete.
2) George Clooney zde neustále dostává od někoho na budku
3) Nadpozemská Cate Blanchett je v černobílé verzi ještě více uchvacující než v barevné.
4) Thomas Newman byl za svou hudbu k Berlínskému spiknutí nominován na Oskara.

KOUKNI SE  Recenze: Barbar je zajímavý multižánrový počin

Pokud u vás ani jeden důvod nezabral, vyčkejte. Steven Soderbergh má v současnosti rozpracovány hned 4 nové kousky a to by v tom byl Solaris, aby alespoň jeden nedopadl lépe než Berlínské spiknutí.

  • The Good German
  • USA 2006
  • 105 minut
  • Režie: Steven Soderbergh
  • Scénář: Paul Attanasio
  • Hrají: Jack Thopmpson, Joen Roeder, George Clooney, Tobey Maguire, Cate Blanchett
  • Kamera: Steven Soderbergh
  • Hudba: Thomas Newman

Petr Balada

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekRecenze: Lilja 4-Ever
Následující článekRecenze: Sedmá pečeť
berlinske-spiknutiForma zde skutečně přebíjí obsah, a tak je o Berlínském spiknutí zábavnější číst, než se na něj dívat.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − 16 =