Bádensko Württembersko – Spätzle, Maultaschen a láska ukrytá v Käsesahnetorten

Říká se, že většina lidí cestuje, aby se zase vrátili. Někteří utíkají před sebou samými, jiní doufají, že na cestách naleznou svoje ztracené já… Existují však i cestovatelé, kteří chtějí doslova ochutnat svět. Každá země má svoji kulturu, jejíž součástí jsou i tradiční recepty a pokrmy, specifické vůně a stolování. Chcete-li dokonale poznat nějakou zemi, nezapomeňte nakouknout pod její pokličky. Rozhodli jsme se, že naši rubriku sem tam okořeníme o lahodnosti z jiných zemí – blízkých i dalekých, evropských i exotických, známých i méně navštěvovaných.

essenundtrinken.de
FOTO: essen-und-trinken.de (Spätzle)
529500-960x720-schwaebischer-kartoffelsalat
Švábský bramborový salát

První chod podáváme na jihu Německa v okolí Stuttgartu, jehož kouzelná krajina nevěřícně pozoruje, jak se německá kuchyně chtě nechtě veganizuje, ačkoliv je to při pohledu na jídelní lístky v dražších a tradičních restauracích takřka nepředstavitelné. Okolí Stuttgartu představuje nádhernou část naší sousední země, která nedá dopustit na bramborový salát připravovaný pouze s olejem, octem, pepřem a solí, hutné a těžké Käsespätzle (nudle s poctivou porcí sýra) nebo jen Spätzle, které známe jako špecle i u nás a které jsou častým doplňkem ke klobáse s čočkou, a na čerstvé voňavé, nejlépe ještě teplé, preclíky, které jsou podle místních nesrovnatelně lepší než ty ze sousedního Bavorska

kuechengoetter.de
FOTO: kuechengoetter.de (Maultaschen)

Ke švábské kuchyni patří neodmyslitelně Maultaschen – taštičky, které údajně poprvé připravovali mniši, jež se snažili obelstít Boha a v době půstu ukrývali do těsta z mouky, vody a vajec masovou náplň s přesvědčením, že to boží oči neuvidí. Vašim očím i chuťovým buňkám budou tyto Maultaschen lahodit i se zeleninovou náplní. Podávají se buď smažené s vejci a salátem nebo ve vývaru. Jihoněmecká kuchyně se v ledasčem podobá naší české. Schupfnudeln z bramborového těsta podávané třeba s kysaným zelím, špekem se dají přirovnat k nokům nebo slovenským haluškám. Všichni, kdo se v jídelním lístku nejprve začtou do nabídky masových pokrmů, se mohou těšit na pečeni s cibulí (Zwiebelrostbraten), pečená žebra nebo Fleischkäse (něco jako sekaná) se švábským bramborovým salátem.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty
640px-Zwiebelrostbraten_mit_Spätzle
Zwiebelrostbraten a Spätzle

 

kuechengoetter2.de
FOTO: kuechengoetter.de (Käsekuchen)

Nejen Švábsko, nýbrž téměř celé Německo, je pekařským rájem – i v malých městech najdete malé útulné pekárny skoro na každém rohu a chuť čerstvě upečeného celozrnného chleba či celozrnných housek a dalších druhů pečiva se Vám vryje až do Vašeho gurmánského srdce. Téměř v každém pekařství můžete strávit příjemnou chvilku se šálkem kávy, ke kterému musíte alespoň jednou přiobjednat pořádný kousek dortu či koláče. Velmi často se setkáte s nápisem „Kaffee und Kuchen“ – oblíbená odpolední činnost, ze které každý rád udělá pravidelnou aktivitu. Käsekuchen je pak koláč s minimem těsta a maximem tvarohové nebo tvarohovo-smetanové náplně.

Demeter Brote Kronmueller
FOTO: Kronmüller Bäckerei
WP_20160724_10_51_31_Pro
Nedělní brunch

Povinností je nedělní brunch. V malém kouzelném městě Schwäbisch Hall je pro Vás v sobotu a v neděli otevřená řada kaváren, kde posnídáte jako opravdový král. Byla by věčná škoda, kdybyste nezastavili čas a nezůstali u bohaté tabule alespoň dvě hodiny. Nejlepší volbou je snídaně pro dva, za kterou sice zaplatíte od 20 euro výš, ale která je za tu krásu servírovanou se skleničkou sektu opravdu stojí. Čerstvé pečivo, různé druhy sýrů, šunky, uzený losos, máslo, marmelády, zelenina, míchaná vejce, jogurt s ovocem a horký nápoj – láska na první snídání a škola, kterou mnozí z nás potřebují, aby pochopili, že zpomalit a vychutnávat je základem zdravého života.

P1070900
Lucy Lemon – kavárna v Schwäbisch Hall

Ve Schwäbisch Hallu byste měli zavítat do kavárny Lucy Lemon – krásná a výborná kuchařka ze Severní Moravy zde připravuje skvělou kávu, ale i tu nejlepší snídani ve městě – palačinky, müsli, smoothies a dobrá nálada to go jsou drobnou odbočkou od typických jihoněmeckých jídel, ale litovat nebudete.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?
Fotografie0980
Pivovar ve Schwäbisch Hallu Löwenbrauerei

Talíř a sklenka jsou dokonalým párem – i ve Švábsku zahrnuje dobré jídlo i dobré pití. Jih Německa znamená pro vinaře těžkou volbu mezi výtečnými odrůdami z okolí Stuttgartu a Mannheimu. Pokud zavítáte do zmíněného městečka, budete si „Prost“ (na zdraví) říkat u piva z místního pivovaru. I tací, kteří si vždy ťukali sklenkou vína, nepohrdnou kvasnicovým nasládlým pivem Hefeweizen nebo osvěžujícím rádlerem.

Přestože dnes téměř celé střední Evropě vládne italská, asijská kuchyně a stovky tureckých Fast Food s Döner Kebab, skloňují Němci daleko častěji než my slovo „regionální“. I v supermarketech tak pocítíte sezónu a budete mít na výběr přednostně z toho, co vyrostlo a bylo sklizeno v daném regionu.  Minimálně dvakrát týdně se pak můžete (především v letních měsících) přidat k vlně domorodců, kteří utíkají na trh. Nakupuje se se zavřenýma očima – vůně rajčat, jahod a angreštů, teplého chleba a sladkých koláčů, švábský dialekt a úsměvy všude, kam se podíváte, jsou právě tím, co udělá z výletu do Bádenska cestu za spokojeností a pravým odpočinkem. Dávejte si ale pozor – je dost možné, že se sem budete „muset“ ještě jednou vrátit.

 

Blanka Datinská

Fotografie1420
Tradiční trh

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eleven − two =