Ambiancé: Nejdelší film na světě, který přestane existovat

Jistě jste někdy v životě slyšeli výrok: „dlouhá stopáž odrazuje diváky“. Denním chlebem je tento výrok třeba režiséru Zacku Snyderovi (300:Bitva u Thermopyl, Watchmen, Úsvit mrtvých), kterému studia mnohdy hrozí i neuvedením filmu do kin, pokud nezkrátí stopáž. V malém švédském městečku Kollerod se v hlavě video umělce Anderse Weberga zrodil nápad, který hodlá se všemi těmito výroky jednou provždy skoncovat a dokázat, že dlouhá stopáž nemusí nutně znamenat úbytek kvality. 31. prosince 2020 hodlá Anders Weberg zakončit svou více než dvacetiletou kariéru v průmyslu filmu snímkem dlouhý 720 hodin, tedy celých 30 dní.

Kdo je Anders Weberg?

„V tuto chvíli musím být nejslavnějším neznámým režisérem na světě.“, popisuje sám sebe s vtipem Anders Weberg, sedmačtyřicetiletý švédský experimentální video umělec a režisér krátkých filmů, který žije na farmě v malém švédském městečku Kollerod. Za svůj život natočil přes pět set krátkých filmů a více než sto hudebních videoklipů. Bohužel, většina již dnes není ke zhlédnutí, kvůli sporu o autorská práva. Režisér zprvu sdílel svá díla, ovšem poté, co docházelo k nepovolenému stahování jeho tvorby, se režisér rozhodl vždy vysílat své filmy při jedné hromadné události, a pak je ihned zničit. Ještě před nápadem na Ambiancé udělal předvoj svým extrémně dlouhým filmům a natočil film 090909, který trval 9 hodin, 9 minut, 9 sekund a 9 snímků. Byl poprvé uveden do kin 9. září 2009.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky
Anders Weberg na své farmě v Kollerodu.

O čem plánovaný film bude?

Jelikož Weberg nepředpokládá, že by někdo viděl celý snímek, celý nápad je abstraktní, aby se na film dalo začít dívat z kteréhokoli místa, ale přesto dával smysl. Weberg se snaží produkovat emoce a pracovat s nimi za pomocí improvizovaných hereckých výkonů, hudby a celé roky editace a efektů. Na emoce klade režisér důraz primárně. Film není totiž řazen chronologicky, ale scény jsou seřazeny podle typu emocí. Snímek zachycuje Webergův život, všechny jeho vzpomínky, naděje, místa, která navštívil, sny, které se snaží naplnit a myšlenky, které ho život naučil.

Kde Ambiancé můžu zhlédnout?

Celý film bude promítán pouze jednou online na obrovské události 31. prosince 2020 na všech kontinentech. Poté bude celý snímek zničen Webergem osobně a s ním i jeho několikaletá práce. Jelikož nejdelší čas, který kdo kdy v historii strávil sledováním filmu je 120 hodin a 23 minut, čehož dosáhl Ashish Sharma z Indie v roce 2008, zdá se, že je fyzicky nemožné vidět tento film pohromadě. Za tímto přezvláštním nápadem stojí několik Webergových myšlenek.

Jedna z nich je, že Weberg počítá s tím, že časem jeho rekord někdo překoná. Jeho snímek však navždy zůstane nejdelším filmem na světě, který neexistuje. „Tato pomíjivá zkušenost je to jediné, co divákovi zbyde spolu se vzpomínkami na útržky, které viděl. Stejně jako jednou naše tělo umře, ale duše bude žít dál, tak i tento film jednou bude zničen, jeho odkaz ale přežije.“ obhajuje své rozhodnutí režisér rekordního velkofilmu Weberg a dodává: „Žijeme v digitálním světě, kde je vše snadné uchovat, ale obtížné smazat. Chci provést takový návrat k analogové době. Tehdy jste něco zničili a bylo to nenávratně fuč.“

ambiance_trailer_3-web

Ke zhlédnutí ale do konce premiéry švédského velkofilmu budou trailery. První trailer byl vydán roku 2014 a byl dlouhý 72 minut. Naznačoval atmosféru filmu a jeho tempo. Trailer zhlédly téměř dva miliony lidí. Druhý trailer z roku 2016 je dlouhý 7 hodin a 20 minut a je stále online ke zhlédnutí. Je natočen na jediné filmové lokaci za účasti pouze dvou herců. Celá stopáž je bez jediného střihu a symbolizuje dvě strany žití lidského života. Ta jedna symbolizuje život, hledání cíle a sílu, druhá zase smrt, odpočinek, útěk a lásku. Třetí trailer bude vydán roku 2018 a bude trvat všehovšudy 72 hodin!

KOUKNI SE  Nejlepší filmy 2021 podle exprezidenta Baracka Obamy

Trailer z roku 2016:

 

Pavel Melotík

 

Zdroje: http://www.thelongestfilm.com/

 

Předchozí článekRecenze: Poslední naděje civilizace? Budete překvapeni, možná je od nás…
Následující článekRecenze: Chlapec, kterého chovali jako psa

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × four =