Blíží se nám konec roku a s ním přichází čas bilancování. Po naprosto šíleném Mad Maxovi se filmoví tvůrci letos opravdu činili. Podívejte se s námi na 8 nejkontroverznějších filmových momentů roku 2016. A pozor na spoilery!
1. Batman vs. Superman: Batman vraždí
Když přehlédneme zmatený děj, jednou z nejčastěji kritizovaných věcí na tomto filmu byla absence lehkosti a humoru. Zvláště pak byl kritiky vyčítán fakt, že v podání Bena Afflecka nemá Batman problém se zabíjením lidí. To je v rozporu s komiksovými původy hrdiny- dává totiž přednost spravedlnosti před smrtí. Tvůrci toto vyjasnili slovy, že léta bojování proti zlu udělala své, Batman již není co dřív a hodlá nyní spravedlnost i vykonávat. Můžeme jen hádat jak bude zpodobněn v dalším filmu.
2. Než jsem tě poznala: Hlas pro eutanázii?
Romantické drama „Než jsem tě poznala“ jistě zlámalo mnohá srdce. Mladý, bohatý bankéř Will se zamiluje do své ošetřovatelky, která se o něj stará poté, co je paralyzován od krku dolů, kvůli nehodě na motorce. Film téměř směřuje ke šťastnému konci, ale ani láska Daenerys z Hry o trůny ho nepřesvědčí upustit od svého rozhodnutí podstoupit eutanázii. Film vyburcoval nejen dámy s kapesníčky od slz, ale také aktivisty za práva postižených. Ti tvrdí, že jeho výkon rozhodně nevypovídá o pravém životě paralyzovaných lidí, a že je celý film značně zkreslený.
3. X-Men: Apokalypsa: Osvětim
Tento rok byl rokem zfilmovaných komiksů. V novém díle X-Menů se kritici vyřádili hlavně na zbytečném používání CGI efektů, a to zvláště v momentu, kdy mutant Magneto vyhodí na příkaz Apokalypse do povětří samu Osvětim. Nutno dodat, že Magento měl židovské předky, a tato scéna měla dokazovat jeho podvolení se temné straně. Je známo, že filmy se superhrdiny se neobejdou bez scén masivní destrukce, ale použít k tomu snad neznámější místo holokaustu?
4. Les sebevrahů: Zjednodušování sebevraždy?
Film, který byl zařazen do kategorie nejhorší horory roku se kromě kulturního barbarství provinil i jinak. Tvůrci vše filmovali v opravdovém lese Aokigahara, kde každý rok spáchá sebevraždu přes 100 Japonců. To bylo velkou částí veřejnosti vnímáno jako necitelné vůči pozůstalým opravdových obětí lesa. Samozřejmě jde o horor, kde je smrt denním chlebem postav, ale nebyl by snad takový problém, umístit děj do smyšleného prostředí, ne?
5. Star Trek: Do neznáma: Až moc gay Sulu
Star Trek má reputaci jedné z nepokrokovějších ság filmových dějin. Jako první se zde například objevil polibek mezi rasami, což bylo v tehdejší Americe naprostým tabu. V seriálu New Generation se zase postavy zabývaly problémy náboženské tolerance a AIDS. I tak bylo překvapením, že v nejnovějších filmu byl poručík Hikaru Sulu zobrazen jako homosexuál. A to poměrně otevřeně. Tento krok byl dokonce kritizován původním představitelem této role- Georgem Takei, který tvrdil, že jde o velké odchýlení od původní postavy, které se nemělo stát.
6. Neon Demon: Nekrofilie
Tento horor z prostředí módního průmyslu byl na festivalu v Cannes uvítán ovacemi vestoje i hlasitým bučením. Je tomu tak možná také proto, že jedna scéna vyobrazuje hrdinku, kterak se uspokojuje na mrtvole. Nicolas Winding Refn, režisér, pravděpodobně nepovažoval tuto scénu za zásadní, neboť zbytek filmu obsahuje kanibalismus, či znásilnění, ale ztráta 4 miliónů dolarů o něčem svědčí…
7. Sebevražedný oddíl: Kde je Joker?
Nejočekávanější film letošního léta lákal hlavně na nové zpodobnění Jokera v podání Jareda Leta. Pro fanoušky pak samotné zhlédnutí bylo rozhodně šokující, neboť Leto se ve filmu téměř neobjeví. Je logické, že když není součástí řečeného Sebevražedného oddílu, nebude se na obrazovce ukazovat tak často, ale všechny trailery nasvědčovaly tomu, že se budeme na nového Jokera dívat déle, než 15 minut…
8. Krotitelé duchů: Ženské obsazení
Reboot filmové klasiky je vždy ostře sledovanou záležitostí. Zvláště pak, když jde o film, jako jsou Krotitelé duchů. Vlnu diskuzí vzbudilo oznámení, že hlavní role budou nyní ženské. Když poté vyšel první trailer, na YouTube měl nejvíce palců dolů v historii. Je však pravda, že fanoušci mohou u některých srdcovek být poněkud příliš kritičtí, a že výsledný film nebyl zdaleka tak špatný, jaká byla očekávání.
L.Kol.
whatculture.com