7 zajímavostí o Pánu prstenů, které jste neznali

 

7.

1)Hory na Saturnově měsíci jsou pojmenovány po horách Středozemě.

Titan je malá planetka obíhající kolem Saturnu, je ale velmi podobná Zemi, a proto astronomové pojmenovali jezera, řeky, pouště a již zmíněné hory po slavných fantasy a sci-fi dílech. Na Titanu tak najdeme třeba Mlžné hory a nebo Erebor.

6. 2)Sean Connery odmítl roli Gandalfa.

Ačkoliv si dnes nedovedeme představit v roli Gandalfa nikoho lepšího než sira Iana McKellena, byla role nejprve nabídnuta bývalému agentovi 007. I když nikdo ještě nevěděl, jak obrovský úspěch bude filmová trilogie mít, i tak byla Seannovy nabídnuta více než štědrá finanční odměna. Nabídli mu 15% z celkových zisků filmů, tedy ve výsledku 450 milionů dolarů. Connery ale roli odmítl ze zcela jiných důvodů, neporozuměl totiž scénáři, a to ani když si přečetl knihy.

5. 3)Balrogové, čarodějové a Sauron patří do stejného rodu.

V Silmarillionu (mytologie Středozemě) je popsáno, jak Valar stvořili své méně mocné pomocníky Maiar, ale odpadlík Melkor několik z nich obrátil ke zlu, stvořil z nich démony a svého žáka Saurona a poslal je ničit Středozem. V odpovědi na to poslali i Valar své pomocníky Maiar do Středozemě, později se jim mezi obyvateli Středozemě začalo říkat čarodějové.

4. 4) Boj Entů o Železný pas je inspirován Shakespearem.

Tolkien do svého díla schoval i proroctví z Macbetha. Macbetha  porazila armáda stromů a zabil ten, jehož matka neporodila. Přesně jak pravilo proroctví.

KOUKNI SE  Nejočekávanější hororové filmy roku 2020

3. 5) Gandalf pochází ze skandinávské mytologie.

Je známo, že Tolkien miloval jazyky a stejně tak starou severskou mytologii, a není proto divu, že spousta jmen pochází z ní. Například Gandalf je součástí Odinova kultu, je popisován jako starý bělovlasý poutník, který šíří vědění a pravdu.

2.

6) První vznikly jazyky, po nich teprve příběhy
.

Tolkien byl především filolog, už od raného mládí vymýšlel vlastní, především elfské, jazyky (Sindarin a Quenya). Inspiraci čerpal především z finštiny. Až teprve samotné jazyky se staly inspirací pro příběhy bájné země.

1. 7) Prsten vsadil do hry sám Glum.

V prvním vydání Hobita byl příběh Gluma a prstenu jiný, nejprve totiž byl Jeden prsten jen kouzelný a nikoliv zlý a Glum ho sám vsadil proti životu Bilba Pytlíka. Až když Tolkien vymýšlel pokračování se z prstenu stal nástroj zla a připoutával si k sobě své majitele. Proto už v druhém vydání Bilbo prsten nevyhrál, ale ukradl.

Jitka Kubátová

whatculture.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 1 =