7 nejlepších filmů o boxu

news.com.au

Krev, pot, dramatické a napínavé scény. Příběh outsidera nebo zlodějíčka, ze kterého se stane hvězda a který plně zúročí své schopnosti. Chlápek, který si splní svůj sen a začne žít jinak. I takové mohou být filmy o boxu. Ať už je to noirový film, nebo příběh splněného amerického snu, dočkáte se pořádných rvaček a emocí.

Boxerské filmy se objevily už ve čtyřicátých letech, a tím vznikl nový subžánr. Kořeny ale sahají až do roku 1926. Buster Keaton tehdy natočil celovečerák Frigovy cesty ke kráse a síle. Jak je to s nejlepšími filmy o boxu?

Rocky

Sylvester Stallone si prostě napsal scénář a věřil mu natolik, že ho odmítl prodat. Nikdo jiný než on sám tam totiž neměl hrát. Rocky Balboa dostal tři Oscary a k tomu dalších sedm nominací. Tento film je o tom, jak jít za svým snem a bojovat o něj. Je to jeden z nejznámějších boxerských filmů, Rockyho zná dnes každý.

Rocky je fiktivní postava, boxer, který pracuje jako vymahač dluhů. Jeho bývalý trenér ho vyhazuje z tělocvičny, ale ve Filadelfii se chystá boj o mistra světa v těžké váze. Apollo Creed vyzývá na souboj s kýmkoli. Apollo si vybral Rockyho, ale nikdo mu nedává velkou šanci. Ale trenér Mickey z něj dostane maximum.

Nejdříve to byl skromný projekt, ale potom se rozrostl do pěti pokračování. Rocky byl dokonce uveden do Mezinárodní boxerské síně slávy. Co mu přát víc?

KOUKNI SE  Jak by vypadal Deadpool, kdyby měl pravdivý trailer?

Ali

Film o trochu netradičním hrdinovi – Muhammad Ali se otevřeně hlásil k islámu a musel za to hodně bojovat. Režisér Michael Mann tady vypráví životopisné drama. Příběh vrcholí rokem 1974, kdy se v Zairu odehrál zápas The Rumble in the Jungle. Ali tam získal titul mistra světa v těžké váze.

Aliho si zahrál Will Smith, který dokázal dobře zahrát člověka, který se snaží otevřít diskuzi o rasové diskriminaci. Režisér už měl za sebou Posledního Mohykána, Nelítostný souboj a Collateral, takže se s tímto tématem vyrovnal velmi dobře.

Million dollar baby

Clint Eastwood natočil drama o ženském boxu a eutanazii, stojící na aktuálním tématu. Příběh je o Maggie Fitzgeraldové, která sní o tom, že bude profesionál v boxu. Přijde ke trenérovi Frankiemu Dunnovi, ten ji odmítne trénovat. Maggie se zastane bývalý boxer Eddie a nakonec si mladá žena vybojuje své. Po mnoha zápasech na mistrovství světa si Maggie zraní páteř.

Představitelka hlavní role Hilary Swank musela trénovat, při vzpěračském tréninku nabrala 10 kg. Nakonec ale dostala Oscara, stejně jako Morgan Freeman, který hrál Eddieho a dva Oscary získal režisér, za nejlepší film a režii. Kromě toho se zvýšil zájem o ženské zápasy, které většinou odmítá široká veřejnost i fanoušci boxu.

Šampión

Toto drama natočil Mark Robson v roce 1949. Vypráví o dvou bratrech, kteří cestují za prací. Je to zmrzačený Connie a Midge Kelly, kterého hraje Kirk Douglas. Midge dostane velkou šanci svůj život změnit. Jako boxer se najednou stane hrdinou, má peníze i ženy a je o něj zájem. Ale potom se z něj stane člověk, který se odcizí i svým nejbližším. Všechno má svůj rub a líc, i svět sportovní slávy. Midge je na všechno naštvaný a svůj hněv dokáže vybít v boxerském ringu. Ale sláva s ním udělá své.

KOUKNI SE  10 pohádek, díky kterým se těšíte na Vánoce

Mark Robson za tento film získal Zlatý glóbus za kameru a Oscara za střih. Kirk Douglas byl nominovaný. Ve filmu si můžete užít zpomalený záběr knock-outu.

Tím hůř, když padnou

Znovu Mark Robson. Jeho další film se také zabývá korupcí ve sportu. Hlavní postavu, stárnoucího novináře Eddieho Willise, hraje Humphrey Bogart. Manažer Nick mu nabídne funkci tiskového mluvčího zápasníka Tora Morena. Novinář zjistí, že zápasník toho moc neumí a zápasy jsou podplacené. Manažer si ho najal jen proto, aby vytvořil marketingovou kampaň. Daří se to a Toro vyhrává, ale potom se jeden soupeř podplatit nenechá.

Sice je znát, že Bogart je unavený, ale podal perfektní výkon, je z něj jasné, proč je dodnes uznávaným hercem. O rok později zemřel na rakovinu jícnu.

Podvod

Toto drama je zajímavým experimentem, děj filmu probíhá v reálném čase jako jeden večer. Vypráví o Billovi Thompsonovi, kterého hraje Robert Ryan. Všichni už ho odpískali, ale on se nedá. Když se dívá na místo, kde má sedět jeho krásná žena Julie, podá obrovský výkon. Ale neví, že riskuje pomstu od gangu, který sází na duely.

Režisér Robert Wise už vytvořil Den, kdy se zastavila Země nebo West Side Story. Tento film natočil v roce 1949. Zde se zápletka kloubí s pohledem do duše podceňovaného člověka. Dvacetiminutový zápas dává ironický náhled na typologii diváků.

KOUKNI SE  Nepřehlédnutelné chyby ve filmech Marvelu

Tělem a duší

Toto je první zásadní dílo tohoto subžánru. Vypráví o amatérském boxerovi Charley Davisovi, kterého hraje John Garfield. Společenský i kariérní vzestup ho negativně poznamená, jak jeho charakter, tak jeho rodinu. Jde také o kšeftování se zápasy a další praktiky.

Režisér Robert Rossen tady zúročil svoji vlastní zkušenost s boxem. Film dostal Oscara za střih a byl inspirací k Zuřícímu býkovi a k Pulp Fiction. James Wong za kamerou přišel s novinkou, k pohybu mezi provazy použil kolečkové brusle a ruční kameru. Takže divák je přímo mezi boxery v ringu.

Anna Šnoblová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four × three =