5 překvapivě nenominovaných favoritů na Oscara

Před několika dny byly akademií zveřejněny nominace na Oscara. Pro některé jsou překvapením. Pro jiné zase zklamáním.  Největší smutek zažívají právě favoritizovaní šampioni uplynulého filmového roku, kterým se nepodařilo dostat se do úzkého výběru nominovaných. Pravděpodobně si rvou vlasy nebo se zuřivě opíjejí smutkem, protože kteří z nich nemusí už lepší šanci na ocenění v životě dostat. Jediný nominovaný smolař je Kevin O´Conell, který byl na červeném koberci celkem jednadvacetkrát a ani jednou nevyhrál. A víte v jaké kategorii soutěží? V té samé, jako La La Land. Pojďme se ale podívat na seznam těch, kteří jsou na tom ještě hůř.

Amy Adams – Oscar za nejlepší ženský herecký výkon

Amy Adams si zahrála statečnou lingvistku v letošním vysoce ceněném Sci-Fi Příchozí. Ten přiletěl do kin na začátku listopadu a vysloužil si velké zisky i hodnocení kritiky, která jej často označovala za nejlepší sci-fi několika posledních let. Jenže její film jí nechal za sebou daleko v prachu. Přes velkou konkurenci nebyla nominována do výběru nejlepších hereček. A to i přes to, že se Amy podepsala na kráse nového snímku možná víc, než kdokoliv jiný. Její film Příchozí byl nominován hned na osm sošek, takže může být Amy pyšná aspoň na dílo, na kterém se aktivně a z velké části podílela.  

 

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Pixar – Oscar za nejlepší animovaný film

Pokaždé, když se mluví o animovaných filmech, někdo musí zmínit studio Pixar. Parta kolem Steva Jobse založila Pixar v roce 1979 a od té doby se drží (i bez Jobse) na vrcholu animované tvorby pro děti z celého světa. O to více nás překvapí, že letos jeho umělci nedosáhli ani na nominaci za nejlepší animovaný film. Nutno dodat, že Pixar celkově o sošky nebojuje. Jenže Hledá se Dory byl prostě hit, o kterém se tak nějak očekávalo, že bude nominován ve své kategorii. Ačkoliv se Dory podařilo najít několik ocenění, na to největší si bude muset společně s Pixarem ještě chvilku počkat.

 

Mlčení – Oscar za nejlepší film

Martin Scorsese je miláček akademie a pokaždé se pro něj něco najde. Letos natočil film Mlčení, který pojednává o cestě dvou portugalských jezuitů do země vycházejícího slunce, kde je křesťanství a šíření víry tvrdě trestáno. Film však provázelo mnoho smůly od začátku, protože se mu nedařilo probojovat se do úzkého výběru většiny klíčových ocenění. Mlčení bylo nakonec nominováno na Oscara za kameru. Film byl sice kasovní propadák, ale to se u intelektuálního díla tak nějak očekává od začátku. S takovým filmem se míří na oscarovou noc. Bohužel, i tu Martin minul a musí se smířit jen s jednou nominací.

 

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Ryan Reynolds – Oscar za herce v hlavní roli

Po úspěšném tažení velkohubého Deadpoola v nominacích na Zlaté glóby většina tlustých fanoušků doufala v to, že moudří stařešinové se konečně zbaví svého chronického strachu ze superhrdinů a jiných mlátiček. Hollywoodský červený koberec ale nadále zůstává bez přístupu Marvelovských hvězd. Ryan Reynolds, který obdržel nominaci na glób za jeho hlavní roli v Deadpoolovi, si bude muset nominaci ještě vybojovat. Snad u toho boje bude tak neodolatelně vtipný, jako byl do teď. Jako fanoušek Marvelovských filmů bych si opravdu přál, aby se nějakému podařilo aspirovat na sošku od akademie, která působí směrem k superhrdinům tak chladně.

 

Velké studia – Oscar snad úplně za všechno

Poslední z mého výběru se týká obrovských producentských gigantů. Ze všech velikánů filmového průmyslu se podařilo do výběru dostat pouze Paramountu a jeho hit
u Příchozí. A i to je sporné, protože do poslední minuty byl spíše financován z nezávislých zdrojů. Paramount fungoval z většiny pouze jako distributor. Velká část filmů z letošních nominací jsou právě nenáročné umělecké díla financované malými nezávislými studii. Třeba Lionsgate s La La Landem a Hacksaw Ridge ovládla téměř všechny nominace na významné sošky. Pravda ale je, že sošky jsou pro umělecky dokonalou tvorbu. A tu nám často nemůžou kasovní trháky plné výbuchů od velkých firem nabídnout.

 

Jiří Makovský

imbd.com, csfd.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 + sixteen =