5 nejlepších kameramanů v historii filmu

Emmanuel Lubezki poses in the press room with the award for best cinematographer of the year for "Gravity" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

Každý člověk stojící za filmem je důležitý. Vyzdvihováni jsou producenti, scénáristé, režiséři. Říká se, že v obecném přesvědčení je kameraman ten, kdo prostě točí to, co mu režisér řekne. To je však omyl. Kameraman je člověk, který s režisérem spolupracuje možná nejvíce. Má velmi těžký a nesnadný úkol. Musí převést všechny nemluvené složky filmu do pohybu. Musí umět osvětlovat, barvit, rámovat. Je to člověk, díky kterému je divák schopen vnímat vizuální prostředí filmu. Lépe se tak vcítit do charakteru postav. Je nesmírně důležité, aby byla chemie mezi režisérem a kameramanem. Kameraman totiž tvoří atmosféru vyžadovaného příběhu. Někdy se mu povede vytvořit esteticky dokonalou podívanou, někdy ne. Podívejme se na 5 kameramanů historie filmu, kteří byli schopni opravdového umění. Samozřejmě že výborných kameramanů jsou za dobu historie filmu desítky. My se pokusíme ukázat těch pět nejznámějších, jejichž filmy dokázaly ohromit.

1. Emmanuel Lubezki

Tento dvaapadesátiletý mexický kameraman je opravdová špička ve svém oboru. Pokud hledáte nejlepšího kameramana tohoto století, bude to asi tento borec. „Chivo“, jak mu přezdívají, je dokonce nejúspěšnějším kameramanem v Holywoodu. Získal jako jeden ze dvou kameramanů tři Oscary za nejlepší kameru ve filmu. Spolupracuje zejména s Alfonsem Cuarónem a A. Iňaritem. Filmy, za které získal tato ocenění, jsou vizuálním klenotem. Každý by je měl vidět. Cuarónova Gravitace a Iňaritovy filmy Birdman a Revenant.

KOUKNI SE  Žluté květy: Podpořte český "spaghetti thriller" od režiséra Králů videa

IMG_1562.CR2

2. Roger Deakins

Další velkou ikonou filmového světa je rozhodně Roger Deakins. Když se kouknete na jeho portfolio filmů, tak je to jedna pecka za druhou. Tento anglický rodák je podle některých největším kameramanem všech dob. A to zejména díky jeho schopnosti vždy navázat neskutečnou chemii s celým štábem a zejména s režisérem. Začínal s dokumenty a posléze se v osmdesátých letech začal věnovat  celovečerním filmům. Známá je jeho spolupráce s bratry Coenovými. Byl nominován několikrát. Například za film Vykoupení z věznice Shawshank. V Británii si jeho služeb váží natolik, že mu udělili Řád britského impéria.

deakins

3. Robert Richardson

Americkou ikonou co se týče práce s kamerou je rozhodně Robert Richardson. Je to stejně jako Lubezki třikrát oscarem oceněný borec. Také začínal u dokumentů. Poté si jeho nadání všiml režisér Oliver Stone a začal tak jeho cestu kameramana velkých a úspěšných filmů. Richardson je znám jako dvorní režisér Scorseseho a Tarantina, se kterým natočil legendární sérii Kill Bill či Hanebný Pancharty.

5 nejlepších kameramanů v historii filmu

4. Janusz Kaminski

To, že polský film je hodně ceněný a mnoho filmových tvůrců má dokonce svou holywoodskou stopu je obecně známo. Tento polský rodák měl možná tak trochu štěstí. Začínal na neznámých filmech jako Divoký svět. Převrat v jeho kariéře přišel roku 1993. Sám Steven Spielberg se ho rozhodl jako polského rodáka, obsadit za kameru Schindlerova seznamu. Po úspěchu tohoto filmu nebylo divu, že už spolu tito dva filmaři zůstali. Janusz je známý tím, že většinu filmů točí na ruční kameru. Má doma již dvě nejcennější sošky a to hlavně za film Zachraňte vojína Ryana.

KOUKNI SE  3 nejlepší seriály roku 2021

jansuz

5. Wally Pfister

Chicagský rodák Wally Pfister se proslavil zejména až na začátku jednadvacátého století. Tento odpůrce digitálních forem nahrávání po absolvování školy začínal na dokumentech. Posléze se působil jako kameraman zpravodajský, k čemuž ho nejspíš přivedl jeho otec, který pracoval pro CBS. Jeho sláva vystřelila, když se potkal s Christopherem Nolanem. S tehdy ještě méně známým režisérem začal točit celovečerní filmy. Do dnešní doby byl Wally celkem čtyřikrát nominován na Oscara. Cenou sošku si odnesl za film Inception, ve kterém se v hlavní roli představil Leonardo di Caprio.

5 nejlepších kameramanů v historii filmu

wally

autor: Tomáš Smutník

zdroj: http://www.wegotthiscovered.com
          http://www.imbd.com

 

Předchozí článekRogue One přichází. Tipy na nejlepší Star Wars hry
Následující článekNejočekávanější fantasy filmy roku 2017

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − 8 =