4 nejlepší knížky o depresích pro mladé

4 nejlepší knížky o depresích pro mladé
4 nejlepší knížky o depresích pro mladé (zdroj obrázku Pixabay.com)

Ponurá témata knižních příběhů pro mladé čtenáře celkem úspěšně otevřel John Green s jeho hořkosladkými cajdáky pro pubertální holky. Na vlnu ne vždy veselých storek, které ukazují i bolavá místa běžného života, se ale díkybohu nabalilo více povolanějších autorů s reálnějšími tématy a příběhy, které mohou být sondou do světa duševních poruch a životních tragédií.

Především díky sociálním sítím můžeme mít pocit, že mít depresi nebo jiný vážný psychický problém je v dnešní době děsně cool a nezbytné pro všechny celebrity, pseudocelebrity a instagramové hvězdy. Na druhou stranu pro lidi, kteří se s takovou nemocí nikdy nesetkali na vlastní kůži, může být pořád poměrně těžké představit si, co to vlastně obnáší, jak takový člověk vnímá svět a jak se k němu chovat.

Tak jako tak je svět psychických nemocí a duševních trápení dost zajímavý na to, aby stál za poznání. A k tomu pomůžou knížky, které nás do něj zavedou a velkou neznámou nám přiblíží tak, až z toho skoro mrazí.

1Všechny malé zázraky

Všechny malé zázraky

Tohle by byla docela pěkná love story, kdyby to byla knížka prvotně o lásce. Hlavní hrdinové knížky – výstřední a agresivní kluk, kterému se ve škole říká magor a holčina, na kterou se lidi včetně učitelů skoro bojí promluvit, protože si před rokem prošla nehodou, při které přišla o sestru – se potk  ávají na vrcholku věže školní zvonice. Jak už to tak v knížkách bývá, oba jsou opuštění a v sobě najdou vzájemnou podporu a pochopení, které přeroste v lásku.

KOUKNI SE  7 knih, které nutně musíte mít

Klasický slaďák v příběhu ale nehledejte. Tady se sází více na realitu, a to znamená, že ani láska nestačí, když se potká jeden nemocný a druhý s traumatem. Finch, sám trpící neléčenou bipolární poruchou, pomáhá Violet překonat smutek a psychické bloky. Violet, bývalý prototyp amerických oblíbených středoškolaček, zase pro Finche tvoří pevné místo v jeho nestabilním životě. Navzájem se navádí na správnou cestu, bohužel vykročit se povede jen jednomu z nich.

Mrazivý nádech trpkému příběhu knížky Všechny malé zázraky dodává realistický popis nepochopitelných stavů mysli i autorčina osobní zkušenost s traumatem, bipolární poruchou a sebevraždou.

2Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě je útlá knížečka stará už asi 25 let. Přesto je její téma aktuální a příběh tak živý, jako kdyby ji Stephen Chbosky napsal teprve včera. Charlie je americký teenager, který touží po běžných zážitcích se svými vrstevníky. Chce se prostě jenom bavit, zkusit nějaké drogy a zažít první pořádné sexuální dobrodružství. Bohužel, Charlie je trochu magor a kvůli tomu se mu většina spolužáků vyhýbá. Charlie proto svůj život stojí v pomyslném koutě, odkud pozoruje životy ostatních a přemýšlí, proč ten jeho nemůže být stejný.

Jak to tak v knížkách bývá, i na Charlieho čeká vlastní štěstí. Seznámí se se sympatickou partičkou spolužáků, kteří ho berou prostě takového, jaký je a Charlie se konečně začne chodit mezi lidi, zažije typické americké house party, vyzkouší alkohol i drogy a zlomí první dívčí srdce. Konečně má pocit, že opravdu žije.

KOUKNI SE  Ty nejlepší deskové hry za skvělé ceny

Ani spokojený život a šťastné chvíle však Charlieho psychické problémy nevyřeší a tak musí bojovat dál a dál. Knížka je ale realistickou sondou do vnímání světa očima nemocné duše a o mezích, které taková nemoc přináší

3Skoro směšná story

Skoro směšná story

Částečně autobiografický příběh tentokrát o klinické depresi. Co se asi stane, když v patnácti žijete téměř idilický život a nejednou se všechno pokazí? Zlomené srdce, první selhání ve studiu, pocit marnosti z vlastního života a do toho diagnostikovaná psychická nemoc přivedou Craiga až ke skoku z mostu. A ani pokus o sebevraždu mu nevyjde.

Craigovi tedy nastává léčba na psychiatrickém oddělení, kde téměř izolovaný od světa v obklopení dalších nemocných zažívá pocit bezpečí a smíření se s vlastním životem. Knížka vlastně končí relativně dobře, na rozdíl od autorova života, který se po letech léčby rozhodl spáchat sebevraždu.

Příběh knížky Skoro směšná story nabízí úplně nový pohled na svět plný bolesti s duševní poruchou i na reálně popsané prostředí a atmosféru psychiatrické kliniky, kde pro mnohé začíná nový život, pro další ale pokračuje bolestná cesta.

4Už jsem normální?!?

Už jsem normální?!?

A na konec trochu jiný styl příběhu. Knížka Už jsem normální?!? Je spíš humoristická, přesto bere psychickou poruchu a její vliv na život smrtelně vážně. Středoškolačka Evie už má to nejhorší za sebou. Smířila se se svojí poruchou, zodpovědně bere prášky a umí rozeznat, kdy se její stav horší. Začíná tak trochu nový život mezi lidma, kteří neznají její černou minulost. Dokonce se stává poměrně oblíbenou. Trápení jí ale přináší nesnáze s hledáním pořádné lásky.

KOUKNI SE  Nejlepší české detektivky, při nichž neusnete

Za zdánlivě pohodou schránkou Evie se ale skrývá úzkostlivý vnitřek plný nejistot a strachu ze špatného rozhodnutí. Úzkosti vyvolané obsedantně kompulsivní poruchou hrdinku vyčerpávají a občas nutí k nesmyslnému jednání. Opět nechybí autobiografické prvky.

Knížka se dost zaměřuje na představení různých duševních poruch a je jakýmsi průvodcem pro přístup k nim. Pozor, velký prostor zde dostává docela silný feminismus a témata jako menstruace, což nemusí sednout každému. Ale k životu to patří stejně jako deprese.

Martina Zoubková

Předchozí článekNed Stark, Frodo, Aquaman, Arrow, Winter Soldier a další na jednom místě
Následující článekRecenze: Dítě ohně kazí rodinnou idylku děsivou minulostí

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 + 20 =