Jakých všemožných konců se dočkaly filmové postavy napříč kinematografií? Pojďme se na to podívat.
1) Scanners (1981) – Navzdory tomu, že postava v klasickém hororu z roku 1981 nedostala ani jméno, okamžik její smrti zůstává i po čtyřiatřiceti letech jedním z nejpamátnějších momentů Cronenbergovy tvorby. K celému popsání stačí dvě slova – vybuchující hlava.
2) Rituál (2006) – Usmrcení Nicolase Cage je rozhodně nejkomplikovanějším bodem seznamu. Hrdinovi prvně zlámou nohy, dají na hlavu síťovanou helmu plnou včel, následuje památný výkřik: „Ne včely! Jsou v mých očích!“, oživení dávkou adrenalinu a uhoření zaživa. Místní to měli vážně promyšlené.
3) Útok z hlubin (1999) – Harlinův hloupý, ale podivně zábavný snímek o super-inteligentním zabijákovi žraloků byl ve své době velmi populární. Do paměti diváků se ale zapsal až překvapivou smrtí Samuela L. Jacksona. Tomu se totiž stalo něco nemilého. Když se uprostřed snahy o zastavení bojů a spasení přeživších oddával samomluvě na téma moci přírody a svého geniálního plánu, vynořil se za ním žralok a stáhl ho do hlubiny. S roztrháním hlavního „klaďáka“ přišel obrovský šok tehdy a zasloužené třetí místo teď.
4) Kill Bill 2 (2004) – Kdo by neznal techniku pěti bodů a puklého srdce?
5) Apokalypsa (1979) – Apokalypsa se i přes masivně přemrštěný rozpočet stala jednou z největších podívaných všech dob. Především finální scéna se vážně proslavila. Plukovník Kurtz v ní dělá nahrávku, mluví, a zatím se k němu plíží maskovaný vrah. Následné zabíjení je pojato až umělecky, když přerušovaně sledujeme hlavní aktéry a jejich nerovný boj a zároveň brutální scénu, kde domorodci porcují vodního buvola. Temný výjev důstojně uzavírají poslední slova umírajícího: „the horror… the horror“
6) Vetřelec (1979) – Okamžik, kdy se v kultovním sci-fi hororu vytrhalo z trupu Johna Hurta něco, co tam rozhodně nepatřilo, zapříčinil nejen legendární hysterický záchvat Veronicy Cartwrightové, ale také obrovský posun v dějinách science fiction.
7) Čelisti (1975) – Po Čelistech se už žádný divák na žraloka nikdy nepodíval stejně. Za obzvláště vypečenou je ale považována smrt Roberta Shawa alias Quinta. Když zabiják z hlubin začne potápět loď, na které Shaw ještě s dalším mužem je, kolega Quinta neudrží a ten sklouzne žralokovi přímo do chřtánu.
8) Lví král (1994) – V okamžiku, kdy vrhl zlotřilý Scar nebohého Mufasu z útesu přímo pod kopyta uhánějícího stáda pakoňů, asi žádné dítě ani nedutalo. Hrdinskou oběť pro malého syna a hořkost bratrovy zrady podtrhují Scarova jedovatá slova: „Ať žije král.“
9) Kmotr (1972) – Pod-boss a dědic impéria Corleone, horkokrevný Sonny v podání Jamese Caana, se zasloužil o jednu z nejcharakterističtějších scén kmotrovské trilogie. Jistě, oni ho mohli prostě zastřelit, ale krvavé řešeto, které z něho nakonec zbylo, předalo mnohem silnější sdělení.
10) Blade Runner (1982) – Překvapivý závěr kultovního sci-fi snímku, který svou promyšleností a vyspělostí posunul hranice celého žánru, ani po X zhlédnutích neztrácí svou váhu. Nechybí pořádný souboj a závěrečný proslov dokresluje emocionální dopad scény na jedničku. Takže: „Všechny tyhle momenty budou ztraceny v čase…jako slzy v dešti…Čas zemřít.“
11) Psycho (1960) – Jedno z nejlepších úmrtí na obrazovkách a také jedna z nejznámějších scén v dějinách kinematografie. Tak zní popis slavné sekvence ze sprchy z proslulého hororu Psycho. Masterclass v umění sugesce dohromady neobsahuje žádné grafické násilí, ale kombinace střihu, zvuku, přesvědčivého hereckého výkonu a krvavého crescenda scénu pasovala na úmrtí s velkým Ú.
12) Žít a nechat zemřít (1973) – Závěrečná bitka slavné bondovské přehlídky vážně nezklamala. Během vrcholného zúčtování v podzemním doupěti Dr. Kanagy se padouch rozhodne zlikvidovat vlezlého agenta 007 s pomocí žraloka. Protože však po nevěrohodném pěstním souboji oba spadnou do nádrže s Kanagovým zubatým kamarádem, Bond musí jednat a jeho vyřešení situace doopravdy stojí za zrekapitulování.
13) Dobyvatelé ztracené archy (1981) – V rámci vyvrcholení Spielbergova dobrodružného filmu dostane agent gestapa, vyšetřovatel a všestranný prevít Arnold Toht zasloužený trest v kapku originálním kabátě. Horký ohňový konec zbabělého darebáka zůstane navždy jedním z nej momentů Indiana Jones série.
14) King Kong (1933) – Příběh obřího primáta je ikonou populární kultury už více než osmdesát let. Za tu dobu se dočkal několika předělávek, bitvy s Godzillou a dokonce muzikálu. Tehdejší přelomové efekty nám teď sice mohou připadat groteskní, ale finální porážka na vrcholu Empire State Building si i letech zachovala své dojemné kouzlo.
15) Bílý žár (1949) – Raná gangsterka režiséra Jamese Cagneye se pyšní jedním z nejepičtějších závěrů své doby. Když už se vyšinutý Cody nemá pod palbou kam vrtnout a kolem zuří oheň, vykřikne, že všechno dělá pro mámu a že je nejlepší, a nato všechno v dosahu rozmetá masivní výbuch.
16) Zjizvená tvář (1983) – Poměrně brutální scéna, jak Tony Montana prošpikovaný kulkami křičí na střelce z vyvýšeného balkonu a po zákeřné ráně zezadu padá do průzračného bazénku, je výmluvná sama za sebe.
17) Smrtonosná past (1988) – Ceněná posila na poli akčních filmů disponuje jak výborným kladným hrdinou, kterým není nikdo jiný, než Bruce Willis, tak kvalitním záporákem v podání Alana Rickmana. Terorista Hans Gruber (Rickman) se zdatně činí, aby hrdinovi i s manželkou důkladně zavařil a jeho nezáviděníhodný pád z výškové budovy je potom vyvrcholením celé akce.
18) Četa (1986) – V oskary ověnčeném dramatu režiséra Olivera Stona, ve kterém zúročil i své vlastní zážitky z války ve Vietnamu, můžeme vidět syrový a dokonale věrohodný obraz tehdejší situace. Intenzivní zážitek z umírání seržanta Eliase vyvolá mrazení i těm nejotrlejším povahám.
Jitka Vorálková