15 věcí, které jste o Robertu Downeym Jr. nevěděli

Za uplynulý rok 2014 je Robert Downey Jr. nejlépe placeným hercem Hollywoodu, jeho konto nese neuvěřitelných 75 milionů dolarů. Pro představu je to téměř tolik, co vydělají Christian Bale a Chris Hemsworth dohromady, což vypovídá vše o tom, na jaké pozici Iron Man oproti Batmanovi nebo Thorovi stojí.

Jeho posledních pár let, a to zejména vzestup na vrchol Hollywoodu, překvapil drtivou většinu herecké komunity. Většina lidí si Roberta stále pamatuje jako vybledlého outsidera pod vlivem drog, který zahodí každou šanci na úspěch, která mu spadne do klína. Od zatčení až k propuštění, zdálo se, že se stal jen další ubohou obětí slávy a nadbytku.

Ať už to byl osud, boží zásah nebo jen jeho duševní síla, v průběhu posledních patnácti let dokázal svůj život i kariéru obrátit naruby. Žádný příběh vykoupení se ovšem neobejde bez špetky problémů, a tak má i Robert dost osobního neštěstí, které by klidně vydalo na celou knihu.

Vzhledem k tomu, že opakovaně odmítl nabídky na autobiografii a náhled do svého života veřejnosti neumožní, budou vám muset stačit tyto malé kousky šťavnatých informací, které si můžete přečíst níže.

15. Na scéně nosí vysoké podpatky

Robert sice může být jeden z nejlépe placených herců Hollywoodu, určitě ale nepatří k těm nejvyšším. Často se ocitne v obsazení, kde ho ostatní mužští kolegové výrazně převyšují, a ne jeden režisér ho proto nutí nosit vysoké podpatky, aby rozdíl na kameře nebyl tak výrazný.

Poprvé byl s velkým výškovým rozdílem nespokojený režisér Guy Ritchie, který Roberta při natáčení filmu Sherlock Holmes donutil nosit obuv s platformou, která mu dopomohla ke stejné výšce, jakou má Jude Law. S tímto nápademrobert-downey-jr-chris-evans ale přišla i spousta zničených scén, kdy Robert zakopává o své vlastní nohy nebo klopýtá mimo kameru, protože v botách vůbec neuměl chodit.

Poté, co byl donucen tyto boty nosit téměř při každém natáčení (při záběrech s Gwyneth Paltrow, stejně tak jako s Chrisem Hemsworthem a Chrisem Evansem), staly se základem v jeho každodenním šatníku.

14. S kouřením marihuany začal v 6 letech

Robertova bitva s drogami je běžná součást života v showbyznysu, ale jeho první setkání s nimi nebylo takové, jak by se dalo očekávat. Nebylo to na hollywoodské party, do těchto vod ho nezatáhli ani jeho bohémští přátelé. První zkušenosti mu dal jeho otec a to ve věku šesti let!Robert-Downey-Jnr-Smoking-600x300

Robert Downey Snr., filmař pozdních 60. a 70. let, dal synovi své jméno a na jednom z natáčeních také první ochutnávku marihuany. I když pár let trvalo, než herec nevinné flirtování s marihuanou obrátil na příležitostné užití, stále uvádí tento okamžik jako ten, který zažehl jeho posedlost návykovými látkami.

13. Burger King zachránil jeho život

Poté, co se Tony Stark vrátí ze zajetí, je americký hamburger to první, na co si vzpomene. V další scéně se toužebně ponoří do papírové tašky od Burger Kinga. Ale je v tom ještě něco víc.

KOUKNI SE  3 nejlepší seriály roku 2021

Na vrcholu své drogové závislosti jel Robert po silnici, auto naložené narkotiky, když náhle pocítil hlad. Zastavil se u Burger Kinga, kde v domnění, že si objednává něco šťavnatého a chutného, dostal to nejvíce shnilé jídlo, co kdy jedl.robert-downey-jr-burger-king-600x300

Tváří v tvář jeho zkažené svačině měl náhlou, silnou předtuchu, že se mu stane něco hrozného. Několik dalších let strávil tím, že si svůj život dával znovu do pořádku a od té doby už se nikdy do minulosti neohlédl. Dokonce od společnosti Burger King dostal neomezenou BK kartu jako poděkování.


12. Na jeden den odjel z léčení, aby natočil video pro Eltona Johna

V roce 2001 natáčel Elton John videa pro své nové album, mezi něž patřil i klip k písničce I Want Love od režisérky Sam Taylor-Johnson.

Samin nápad byl jednoduchý. Chtěla osamělého muže chodícího po prázdném domě, jeho rty pohybující se v souladu s textem písně. Jediný problém byl v tom, že chtěla Roberta, který byl zrovna na léčení kvůli drogové závislosti.  Robert-Downey-Jnr-I-Want-Love-600x300

V rozhovoru s MTV řekla: „Myslela jsem si ‚Bože, ty texty jsou opravdu blízko domovu. Jsem zvědavá, jestli to udělá.‘ Měl o to velký zájem a to všechno se stalo během pěti až šesti dnů. Poslali jsme mu album a on prostě řekl ano. Jsem z něj nadšená. Jsem ráda, že je to video na jeden sestřih. Natáčelo se to na šestnáct pokusů a vzali jsme ten úplně poslední, protože to byl naprosto uvolněný. Vzhledem k tomu, co v té době prožíval, to bylo fantastické.“

11. Měl hrát Hamleta v adaptaci Mela Gibsona

Kombinace slov ‚Mel Gibson‘ a ‚adaptace‘ uvedla Hollywood do rozpaků. shakespeare-in-the-park

Mel Gibson se rozhodl oživit jevištní verzi Hamleta. Jeho první a zřejmě jediná volba pro hlavní roli nebyl nikdo jiný než Robert, kterého do projektu stačil zahrnout během jediného dne.

Nicméně poté, co byl Robert zatčen, bylo od natáčení upuštěno a v kombinaci s několika dalšími problémy byl projekt zahozen. Mel Gibson naznačil, že by nápad jednou rád opět oživil, ale i kdyby to udělal, původní Hamlet už je bohužel mimo jeho cenové rozpětí.

10. V Anglii studoval klasický balet

O Robertu je známo hodně věcí, ale jeho anglické vzdělání spojené s klasickým baletem je fakt, který se moc často nezmiňuje.

Vzhledem k otcovu mezinárodnímu pracovnímu harmonogramu strávil Robert několik let v Kalifornii, New Yorku, Connecticutu nebo Paříži. Mimo jiné také roku 1977 navštěvoval Perry House School v Chelsea, ale nestrávil tam Robert-Downey-Jnr-Yoga-600x300moc dlouhou dobu, protože za rok byl opět na cestách.

KOUKNI SE  Filmové tipy na Vánoce: Na co se podívat

Pravidla školy ani její samotná pověst mu nebyly moc po chuti. V jednom z interview popsal svůj čas strávený na Perry House School takto: „Nechci říkat, že jsem udělal něco správně, protože pravdou je, že jsem tam celý svůj čas strávil v rohu a byl jsem za blbce. “


9. 8 let žil se Sarah Jessicou Parker

I přes pestrou minulost v jiných oblastech je Robertův milostný život vcelku skromná záležitost. Od roku 1992 byl dvakrát ženatý a vzhledem k jeho nynější pověsti není s těmito ženami nijak zvlášť spojován.Robert-Downey-Jr-Sarah-Jessica-Parker-600x300

Se Sarah Jessicou Parker se setkal v roce 1980 díky produkční společnosti svého bratra. Robert a herečka ze seriálu a filmů Sex ve městě byli jeden z nejvíce podceňovaných párů v Americe.

Vztah nejprve jen rozkvétal, ale pak byl zkažen a zpřetrhán Robertovou drogovou závislostí. Osm let je avšak vzhledem k okolnostem doba úctyhodná.

8. Byl jako první z hvězd v SNL nominovaný za nejlepšího herce

Seznam Saturday Night Live show je stejně tak dlouhý jako proslulý. Navzdory tomu, že byl Robert součástí SNL Robert-Downey-Jr-Charlie-Chaplin-600x300show jen po řadu měsíců, sdílel výplatu s hvězdami jako jsou Bill Murray, Eddie Murphy, Will Ferrell, Steve Martin, Dan Ackroyd, Billy Crystal, Chris Rock, Tina Fey, Mike Myers a dokonce i Rob Schneider.

Jedna nominace v tomto seznamu ale chybí, a to Robertova nominace na Oskara za nejlepšího herce, kterou se chystal přijmout roku 1993, kdy byl nominován za svou roli v životopisném filmu o Charliem Chaplinovi.

7. Spálil své oblečení z filmu Feťáci (Less Than Zero)

Na začátku kariéry se Robert našel v bohémském životním stylu a tím se během osmdesátých let uvrhl do sebedestruktivní spirály. V houfu mladých, dobře vypadajících a úspěšných herců byl pravděpodobně Robert ten s největším potenciálem a svůj talent se naštěstí nakonec rozhodl využít i jinak než jen k výstřednímu požitkářství.

Ze zhýralého života mu pravděpodobně pomohlo natáčení již zmíněného filmu Chaplin, který ho povznesl zpět do vážného světa herectví. Aby se odprostil od svého bývalého života, vzal všechny šaty, které ve scénách ze snímku Feťáci nosíval, a pohřbil je doma na zahradě. Bylo to něco jako symbolické přetrhnutí pouta.Robert-Downey-Jnr-Less-Than-Zero-600x300

V rozhovoru pro GQ na tento příběh o několik let vzpomíná: „Druhý den jsem si říkal něco jako ‚Sakra, proč jsem to udělal.‘ Ale o čtyři dny později jsem cítil, jako by něco odplulo. Tento pohřeb znamenal uznání, že nedostatek péče o sebe samého dokáže způsobit hrůzné následky. Vidět, jak se blíží vlak, je jedna věc. Druhá věc je vidět ho odjíždět.“ Možná netradiční logika, ale fungovalo to.


6. Jeho spolubydlícím byl Keifer Sutherland

Když se Keifer Sutherland přestěhoval do Los Angeles, vyrazil na dlouhou a náročnou výpravu za vhodným a finančně přijatelným bytem. Jak už je zvykem, zabydlil se s jiným hercem, dva chlapíci, kteří si párkrát navzájem Robert-Downey-Jr-Keifer-Sutherland-600x300pomohou, čas od času zaplatí nájemné a užívají si života jako dvojice mladých nadaných hvězd s břichy plnými alkoholu.

KOUKNI SE  Filmová práva na zombie videohru DayZ od českého studia koupili Britové

A jméno prvního Sutherlandova spolubydlícího? S Robertem sdílel své skromné sídlo po celé tři roky. Je zábavné představit si, že se Iron Man a Jack Bauer někdy dohadovali o tom, kdo z nich je na řadě s mytím nádobí.


5. V roce 2003 vyhodil všechny svoje drogy do oceánu

Po incidentu s Burger Kingem zrušil Robert všechny víkendové drogové plány s přáteli , místo toho se otočil a jel my_gosh_robert_downey_jrsměrem k moři.

Na čerstvém vzduchu, za burácení vln vzal všechny omamné látky, které s sebou vezl, a hodil je do moře. Od té doby se do minulosti neohlíží.

 

 

4. Jeho vysněným jídlem by byla pizza s těstovinami Carbonara

Určitě není snadné být vážený hollywoodský herec na přísné dietě a cvičeních. Být v padesáti letech Iron Manem, to musí vyžadovat namáhavé sebeovládání u bufetového stolu.output_0TKKJF

I když je jeho předchozí záliba v Burger Kingu dosti zavádějící, většinou jsou jeho volbou takové potraviny, které by dokázaly obrátit i ty nejotrlejší žaludky.

„Kdybych každý den mohl jíst to, co bych chtěl, byla by to pizza a uvnitř každého plátku by byly těstoviny Carbonara. A v noci bych si dal neapolskou zmrzlinu, dokud by se mi neudělalo špatně. Pak bych si šel lehnout a celou dobu si říkal ‚Bude to fajn. Bude to fajn. Začneš cvičit až ráno.’“

 

3. Vydal sólové album

Nespokojený se svým herectvím vydal v roce 2004 sólové album s názvem The Futurist. Deset skladeb s prvky jazzu, folku a vážné hudby získaly v hudebním tisku vcelku dobré umístění.

Na otázku, jestli uvažuje ještě o nějakém dalším albu, odpověděl: „Nevidím důvod, proč bych chtěl udělat další album. Album The Futurist vyšlo, vydělalo peníze, ale nevykompenzovalo mi to tolik, na kolik jsem zvyklý.“ Popravdě, víc vydělá na filmech.


2. Oblékl se jako Tony Stark a dával postiženým dětem Iron Manovu paži


1. Jeho oblíbeným místem na Zemi je Comic-con

Možná si myslíte, že být jednou z nejznámějších tváří na celé planetě je procházka růžovým sadem, ale dokonce i 2.4882617-600x399Robert má místo, které pro odpočinek a trávení volného času preferuje. Nejspíše vás překvapí, jak daleko je to od slunných pláží nebo hlasitých filmových premiér. Je to Comic-con.

Objeví se tam a baví publikum svými historkami. „Mám pocit, že jsem starostou Comic-conu. Můj normální život se zdá nudný a pasivní. Ale jakmile jde o Comic-con, jsem bůh.“

 

 

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

Předchozí článekRECENZE: Ten, kdo zabíjí a ten, kdo je zabit
Následující článekRECENZE: Hynek Tas z Boru opět drtí své protivníky

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × one =