15 nejzajímavějších filmových rekordů

Zde předkládám 15 nejzajímavějších filmových rekordů dle mého nejlepšího úsudku. 🙂

1. Nejdražší filmová rekvizita

Nejdražší dosud existující filmovou rekvizitou je loď Neptun z filmu Romana Polanského Pitalien_patrick_2_20130331_1348694231iráti (1986). Přestože film byl natáčen převážně na lodi s francouzským štábem i herci, samotnou loď postavili v Británii. Stavba a veškeré další práce (jako doprava lodi) stály 7 miliónu britských liber. V přepočtu na české koruny částka činí zhruba 266 931 000. Proč vlastně „dosud existující“? Filmový Neptun kotví v italském přístavu v Janově a lze ji navštívit se vším všudy. Projít se po palubě, mrknout do podpalubí. Zkrátka skoro vše, co vás napadne.

2. Nejlevnější film všech dob

Nejlevnějším filmem je míněn snímek, který bylo možné zhlédnout v kině a dostal se i do prodeje na DVD. Promítán byl ale jen na plátnech nejrůznějších filmových festivalů. V klasickém biografu jste ho najít nemohli. Vítězem kategorie se stal britský poloamatérský horor Colin. Říkáte si proč poloamatérský? Režisér snímku skutečně neměl s natáčením moc velkých zkušeností. Přesto dokázal přemluvit a dát dohromady nemalou skupinu známých a přátel, mezi nimiž najdete i pár zkušených divadelních herců. Všichni, včetně štábu, pracovali a natáčeli bez nároku na honorář. Rozpočet snímku činil 43 liber (cca 1640 Kč). Nízká částka šokuje i tím, že jde o apokalyptický zombii horor. Tvůrce se držel tvorby – Udělej si sám. Veškeré triky (kusy poházených těl, make up herců, falešná krev) si režisér Marc Price doslova udělal sám. Paradoxně nejdražší položkou filmu se stalo páčidlo. 100 minut dlouhý horor natáčel Price u sebe doma a v ulicích Londýna. Jelikož k tomu neměl žádné povolení, jistí sousedé tím byli pobouřeni a zavolali policii. Poté co policie dorazila, jim Marc vysvětlil, co se děje. Policisté měli naštěstí pochopení a s úsměvem na tváři odjeli, aby nepřekáželi při natáčení.

 

3. Herec, jehož filmy vydělaly nejvíc

Filmy herce nevydělávaly stovky milionů, většinou šlo o výdělky v řádech desítek milionů. Jak mohou jeho filmy vydělat nenick-fury-marvel-cinematic-universejvíc?Jednoduše tak, že hrál ve více filmech, než kterýkoliv jiný herec v první pětce. I přes svůj věk (21. prosince oslaví 67. narozeniny) se jen tak do hereckého důchodu nechystá. Navíc, poslední filmy, ve kterých si zahrál, překročily bez problémů miliardovou hranici. Oním hercem není nikdo jiný než Samuel L. Jackson. Filmy, ve kterých hrál, vydělaly dohromady téměř 10 miliard dolarů. Tom Hanks (mimochodem je v žebříčku na 2. místě) a jeho snímky utržily v kinech celkem 8,2 miliardy dolarů. To je slušný náskok.

KOUKNI SE  Žluté květy: Podpořte český "spaghetti thriller" od režiséra Králů videa

4. Nejčastější hororová postava

Tou se myslí postava ztvárněná v největším počtu filmů. Tuto kategorii, s obrovským náskokem, ovládl Drákula nebo chcete-li hrabě Drákula. První filmový Drákula se objevil ve snímku režiséra Toda Browninga podle kniž96ní předlohy Brama Stokera z roku 1931. Drobnou roličku ve filmu si zahrál i sám Tod Browning. Hlavní roli ztvárnil rumunský herec Bela Lugosi (vlastním jménem Bela Ferenc Dezso Blasko). Snímek slavil úspěch na všech frontách. Studio Universal Pictures uchránil před krachem. Od roku 1931 jste mohli spatřit Drákulu a jeho potomky ve více jak 210 filmech. Pokud bychom vzali v potaz veškeré filmové fiktivní postavy. Drákula by musel ustoupit před Sherlockem Holmesem, jehož filmový repertoár činí okolo 250 filmů.

5. První kreslený erotický film

Možná to nikoho nepřekvapí, ale první kreslený celovečerní erotický film pochází z Japonska. Nese název Tisíc a jedna noc (1969). Režisér Osamu Tezuka okořenil arabskou lidovou předlohu lehkou erotikou. Sám režisér je zakladatel manga komiksů a často přezdíván japonský Disney.

 

6. Film, který nejvíc prodělal

Výdělky filmů jsou dosti sporné, jelikož hodnota peněz v historii klesala i stoupala. Po započítání všech inflací a deflací nejvíce prodělal snímek z roku 1995 Ostrov hrdlořezů režiséra Rennyho Harlina. Finální ztráta se vyšplhala na 147 milionů dolarů. Před tímto neúspěchem zrežíroval trháky: Smrtonosnou past 2 a Cliffhanger. Po krachu s Ostrovem hrdlořezů už nikdy žádný velký rozpočet pro natáčení nedostal. Na druhém místě skončil válečný western Pevnost Alamo (2004) režiséra Johna Lee Hancocka. A to přesto, že si v něm zahrála zvučná jména jako Billy Bob Thornton (Armageddon, Oko dravce, Soudce), Dennis Quaid (Dračí srdce, Úhel pohledu, Surfařka), Patrick Wilson (Strážci-Watchmen, V zajetí démonů) či Emily Deschanel (seriály Dům v růžích, Sběratelé kostí). Film prodělal 146 miliónů dolarů. Třetí příčku obsadilo komediálně akční sci-fi Pluto Nash (2002) zrežírované Ronem Underwoodem s konečnou ztrátou 145 mil. dolarů. Titulní roli ztvárnil Eddie Murphy.

 

7. Nejvýdělečnější filmová série

KOUKNI SE  Čína a Klub rváčů. Místo epického výbuchu mrakodrapů nastoupí policajti

Tento rekord stále drží série o čarodějnickém učni Harry Potterovi podle knižní předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové. Celá série čítající osm filmů vydělala 7,7 miliard dolarů. Téměř každé pokračování přisypalo k celkové částce vždy přes 800 milionů dolarů kromě třetí v pořadí s podtitulem Vězeň z Azkabanu. Ten zůstal těsně pod touto hranicí. A také krom poslední snímku, který překročil hranici 1 miliardy dolarů. Druhé místo patří Agentovi 007 s povolením zabíjet Jamesi Bondovi a jeho 24 pokračování. Celá nekonečná série prozatím utržila 6,5 mld. dolarů. Třetí prozatím zůstává sci-fi sága Star Wars. Její konto se zastavilo na 4,9 miliardách dolarů. To se určitě s premiérovou 7. epizodou na konci roku změní.

 

8. Film, ve kterém je zničeno nejvíc aut

Někteří by nad tímto mohli přemýšlet hodiny a napadl by je jeden z posledních dílů Rychle a Zběsile. Všichni ti jsou vedle. Tento snímek se nedostal ani do první desítky v počtu nejvíce zničených aut. Rekord má na svědomí akční sci-fi a třetí pokračování Transformers. Koneckonců ve filmu, kde se to hemží robotickými mimozemšťany, kteří sami fungují jako automobily, je to logické. Michael Bay a jeho štáb zničili při natáčení Transformers 3 neuvěřitelných 532 vozidel a bezkonkurenčně vedou. Další snímky ztracení nejméně 200 až 300 vraků. Loňský čtvrtý přírůstek dosud nezveřejnil konkrétní počet zničených aut. Je možné, že tentokrát rekord nepadne. Kdo film viděl, ví, že vzduchem létaly dost často i lodě.

 

9. Nejpopulárnější filmové monstrum

Nejčastěji ztvárněné filmové monstrum není žádné jiné než Godzilla. Od roku 1954, kdy se na stříbrném plátně objevila poprvé, má na svém kontě již 29 filmů včetně loňského. I přes svou fiktivní podgodzilla-film-2014statu se může Godzilla pyšnit svou vlastní hvězdou na hollywoodskému chodníku slávy. King Kong má na kontě méně než polovinu filmových ztvárnění oproti Godzille.

10. Nejsprostší film

Film, ve kterém je slovo fuck obsaženo nejčastěji, je hororová komedie Gutterballs z roku 2008. Režie se ujal Ryan Nicholson. Při stopáži 96 minut uslyšíte slůvko na „f“ 625krát. To se rovná intervalu jednoho „fuck“ za cca 6,5 minuty. Ostatní snímky, které se umístily za Gutterballsem, operují s maximálním užitím slova do 200.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

 

11. Film natočený na nejmenším prostoru

Tím je bezpochyby snímek Pohřben zaživa (2010) v hlavní roli s Ryanem Reynoldsem. Drtivá většina filmu se odehrává v zasypané rakvi, v níž je hlavní a jediná postava uvězněna. Rakev má rozměry 2×1×1 metr. Pro herce, který trpí mírnou klaustrofobií, muselo být překonání strachu dost velkým tlakem na psychiku.

 

12. Největší filmová stavba

Největší stavba pro potřebu filmu byla postavena v roce 1963 k filmu Pád římské říše. Tehdy 17326215718_aa0ddbfd3d_b00 dělníků 7 měsíců stavělo co nejpřesnější repliku historické budovy Forum Romanum na 22 hektarech půdy nedaleko Madridu. Finální stavba se pyšnila rozměry 400×230 metrů včetně desítek sloupů a několika mohutně obrovským soch. Větší stavba, v dnešní době počítačových technologií, už asi nikdy postavena nebude. Forum Romanum předčilo velikostí i stavby z filmů Pán Prstenů, Vodní svět, Troja či Noemovu archu z filmu Noe.

 

13. První film s počítačovými triky

Snímek TRON z roku 1982 se stal průkopníkem na poli počítačové animace a triků. Samozřejmě nalezneme animace nasnímané počítačem i dříve. V nich šlo pouze o několika minutové záběry. Kdežto film TRON stojí na počítačové animaci. Hlavně souboj světelných motorek byl v té době něco naprosto nevídaného a fantastického. Plnohodnotné pokračování s názvem TRON: Legacy z roku 2010 ukazuje neuvěřitelný skok počítačových triků a animace ve filmu.

 

14. Film s nejdelším názvem

NIGHT OF THE DAY OF THE DAWN OF THE SON OF THE BRIDE OF THE RETURN OF THE REVENGE OF THE TERROR OF THE ATTACK OF THE EVIL, MUTANT, ALIEN, FLESHEATING, HELLBOUND, CRAWLING, ZOMBIFIED LIVING-DEAD PART II. IN SHOCKING 2D. Toto je skutečně nejdelší název filmu na světě. Jde čistě o předabovaný horor z roku 1991 Noc oživlých mrtvol. Celý film se nese v duchu parodie na onen kultovní horor. Název filmu obsahuje 24 slov a 142 znaků.

 

15. Nejpoužívanější filmová věta

Nejpoužívanější větou ve filmu je „Let´s Get Out of Here.“ Česky „Vypadne/ěme odsud.“ Zaslechnout ji můžete ve všech 75% filmů, které byly od roku 1950 natočeny. Věta nemá žádného vážnějšího konkurenta. Snad kromě hlášky: „Bla, bla, bla.“ Její četnost ve filmech se ještě nikdo neodvážil spočítat. Troufnete si vy?

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.collider.com

Předchozí článekRECENZE: Vyvolení, aby nás nenechali zapomenout.
Následující článekRECENZE: Když je Pramen moci v pohybu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 − 4 =