15 aktuálně nejlepších režisérů světa

Svět je plný talentovaných filmařů – jsou kreativní, inovativní, inspirující a neustále posouvají hranicemi kinematografie. Pokud vám to zní přehnaně, pak je to nejspíše v pořádku. Vždyť kino je především o tom, že se na plátně odehrává něco velkého, a tak si ti nejlepší a nejodvážnější režiséři zaslouží uznání.

Mezi zbytečnými předělávkami a sequely si cestu do světa najdou i filmy, které něco znamenají. Filmy, které se odváží vyprávět skutečné příběhy a nebudou se uchylovat k explozím a scénám, kde do sebe bourají auta.

Následující režiséři – ti nejlepší v oboru – neustále divákům na plátnech nabízí filmové zlato. Jsou to filmaři, kteří i přes to, že stojí proti přesile kýčovitých a bezduchých filmů, dokáží vyrobit díla, která skutečně za něco stojí. Neznamená to ovšem, že ve všech snímcích najdete nějakou hlubokou myšlenku a úvahy o existencialismu. Jde spíše o to, že byly vytvořeny s ohledem na publikum. Díky úsilí těchto nadaných režisérů kinematografie nadále vzkvétá.

15. Sam Mendes

Poslední film: Skyfall (2012)
Připravovaný film: Spectre (2015)
Nejlepší film: Cesta do zatracení (2002)

Režisér Sam Mendes natočil poslední bondovku tak dobře, že ho producenti prakticky prosili, aby natočil i sam-mendes-readnásledující díl. A tak už zbývá jen měsíc k premiéře filmu Spectre, který se rýsuje jako další elegantní dílo tohoto prvotřídního režiséra. Americká krása nebo Všude dobře, proč být doma? Nouzový východ? Ačkoliv si tyto filmy zaslouží svou pozornost, situace naznačuje, že nová bondovka bude ten opravdový trhák.

Ačkoliv se zprvu produkci jako kandidát na režírování filmu Skyfall nezdál, nakonec sklízel velké úspěchy a z poslední bondovky také udělal tu nejlepší bondovku všech dob. Jestli se vypořádal s novým dílem stejně tak dobře jako se svým posledním snímkem, o tom se můžete přesvědčit již na začátku listopadu.

14. Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne 

Poslední film: Dva dny, jedna noc (2014)
Připravovaný film: The Unknown Girl
Nejlepší film: Dva dny, jedna noc (2014)

FXDtPI8bBratři Dardennové, belgičtí sourozenci Jean-Pierre a Luc, se nezdají být úplně neschopní. Rok co rok produkují působivá, emocionální díla. Zářným příkladem je jednoduché a podmanivé drama Dva dny, jedna noc, které pojednává o pracovnici solární elektrárny, které hrozí, že přijde o práci. Vše záleží jen na rozhodnutí jejích spolupracovníků, kteří by za Sandry vyhození získali vysoké peněžní bonusy…

Tito dva režiséři se snaží točit filmy ukazující život takový, jaký skutečně je, vyobrazují lidské strádání a jiskřičku naděje, která se i v těch nejhorších situacích může objevit.

Jejich snímky jako Mlčení Lorny nebo Dítě jsou dokonale syrové, Kluk na kole naopak dýchá mnohem světlejšími tóny a představuje úplně jinou stránku bratrů Dardennových. I přes to, že společnost na tyto dva režiséry často zapomíná, jsou to přesně jedni z těch, které zoufale potřebuje.

13. Michael Haneke

Poslední film: Láska (2012)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: Bílá stuha (2009)

aFJhCkmGSledování dvou až tří hodinových filmů režiséra Michaela Hanekeho může být ze své podstaty vcelku nepříjemný zážitek. Koneckonců, nejde mu o to, aby jste se u filmu měli dobře. Chce vás donutit přemýšlet, uvědomit si důsledky vašich činů a rozhodnutích. V podstatě vás chce potrestat za to, že jste se vůbec obtěžovali zajít na jeho film do kina, jaká opovážlivost!

Haneke je opravdový originál a existuje jen málo tvůrců, kteří jsou smělí tak jako on. Jeho filmy patří mezi jedny z nejunikátnějších –  šikovné, chladné a složité. Společenské komentáře, historická analýza nebo kritika kinematografie? Hanekovy snímky jsou vše v jednom. Tu a tam se ale věci změní a někdy přijde s něčím úplně novým. To se týká i romantického dramatu Láska vyprávějící příběh postaršího francouzského páru, který je nucen smířit se s nešťastným osudem…

 

 

12. Paul Thomas Anderson

Poslední film: Skrytá vada (2014)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: Až na krev (2007)

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Chris Hemsworth točí v Česku akční podívanou. Sdílel video vlakové honičky

mZjxip2a-597x400Paul Thomas Anderson je v jistém slova smyslu outsider. Jeho filmy jsou zvláštní a často absolutně neproniknutelné záležitosti. Občas se dokonce zdá, že jsou záměrně navrženy tak, aby odrazovaly moderní publikum.

Žádný snímek tuto charakteristiku neshrnuje lépe než jeho poslední brilantní mistrovské dílo, krimi komedie Skrytá vada. Příběh s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, který se odehrává ve druhé polovině 20. století, je přesně ten typ filmu, o němž platí slova jako dlouhý, matoucí, se záblesky geniality. Lidi jsou ke snímku lhostejní, většina z nich se ovšem na film podívala jen jednou a pravděpodobně ho rovnou zavrhla.

Možná se vám zdá, že Andersonova tvorba vám na druhý pohled bude připadat lepší. To není tak úplně pravda. Psychologické drama Mistr vám bude připadat jako nejlepší a zároveň vlastně ten nejhorší film, který kdy udělal, a to ať už se na něj podíváte jednou nebo dvakrát. Další dvě povedená díla, Magnolia a Hříšné noci, vytvořil poměrně v raném věku a velké úsilí věnoval i dramatu Až na krev.

 

11. Steve McQueen

Poslední film: 12 let v řetězech (2013)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: 12 let v řetězech (2013)

Steve McQueen Chiwetel Ejiofor 12 Years a SlaveCo by se dalo říct o Stevu McQUeenovi kromě toho, že rád dělá depresivní filmy? Hodně, opravdu. Jako jeden z mála moderních režisérů se dokáže vypořádat s velkými, kontroverzními tématy, které zpracovává velmi vážným a inteligentním způsobem. Jeho filmy se nevyhýbají hrůzám, které se člověka dotýkají, jsou poctivé a pravdivé. Za takového režiséra by měl být každý divák vděčný.

Jeho první drama – Hlad – kde si mimo jiné zahrál i Michael Fassbender, bylo po všech stránkách deprimující, ale i tak bylo fascinující pozorovat McQueenův talent. Ze snímku Stud, ve kterém se zaměřuje na sexuální závislosti, se mu podařilo vytvořit ještě více depresivní drama než Hlad. Vše dovršil oscarovým snímkem 12 let v řetězech (který je, mimochodem, taky depresivní).

 

10. Steven Spielberg

Poslední film: Lincoln (2012)
Připravovaný film: Most špiónů (2015)
Nejlepší film: Schindlerův seznam (1993)

8FMOXAVL-600x399Kritici s oblibou Spielberga popisují jako pozůstatek zapomenuté éry. „Je až příliš sentimentální,“ říkají. „Co dobrého v posledních letech vytvořil?“ Ale existuje opravdu málo důkazů, které by tuto kritiku potvrzovaly. Možná zpomaluje tempo, ale co jste čekali? Copak si člověk nezaslouží právo dělat to, co se mu líbí? Jeho poslední snímek Lincoln byl zpracovaný velmi pěkně, prostě klasická práce starého mistra. Spielberg je někdo, kdo neusíná na vavřínech a zajímá se o své řemeslo tak úctyhodně, že Lincoln vznikl naprosto hladce. To ukazuje na přirozený talent.

Letošní rok se můžete těšit na drama Most špiónů, kde nehraje nikdo jiný než Tom Hanks. Film je na dobré cestě a má velký potenciál vyniknout ve všech ohledech, jak už to tak u Spielbergových filmů bývá. Nelení ani co se dalších projektů týče, ve vývoji je i sci-fi Ready Player One nebo rodinné fantasy The BFG.

 

9. David Fincher

Poslední film: Zmizelá (2014)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: The Social Network (2010)

Director David Fincher on the set of Columbia Pictures' "The Girl With The Dragon Tattoo," starring Rooney Mara and Daniel Craig.Ačkoliv je David Fincher vyhlášený nihilista, svými filmy si dokázal obhájit pozici mistra tónu a stylu – osobitého autora a spisovatele. Jeho filmy nejsou režírovány, ale doslova komandovány, ale alespoň vždy ví, jak z herců dostat ty nejlepší výkony. Jestli za své kariéry natočil něco špatného? Ne. I filmy, do kterých nevložil moc úsilí (Úkryt nebo Podivuhodný případ Benjamina Buttona) obsahují dostatek nápadů a tvůrčí fantazie.

Jeho nejlepší filmy jsou náměty pro nespočet diskuzí, můžete o nich mluvit hodiny a hodiny, k odpovědi se ale stejně nedoberete. Jeho poslední snímek Zmizelá boural pokladny. Tyto skvělé výsledky se skrývají za obrovskou dřinou, ale sám Fincher řekl, že dělá věc, která ho nikdy neomrzí.

KOUKNI SE  Last of Us: Natáčení herního hitu je v plném proudu!

 

 

8. Alejandro Gonzalez Inarritu

Poslední film: Birdman (2014)
Připravovaný film: Zmrtvýchvstání Revenant (2015)
Nejlepší film: Birdman (2014)

8CjU5TbL-600x397Stačil pouze jeden teaser trailer a už se může s jistotou říci, že Zmrtvýchvstání Revenant bude mistrovské dílo moderní doby. S Leonardem DiCapriem a nenapodobitelnou Emmanuel Lubezki v hlavních rolích je to uchazeč o nejlepší film roku 2015.

Cestou k Inarretově slávě bylo především oscarové ocenění komediálního dramatu Birdman. Ze strany akademie to bylo rozhodnutí zvláštní a nečekané, ale Birdman si to skutečně zasloužil a to i bez ohledu na to, že s filmy 21 gramů nebo Babel udělal Inarritu mnohem větší díru do světa.

Z jeho filmů získáte dojem, že se vždy snaží vytvořit něco rafinovaného a inteligentního, a přesto přišel s Birdmanem, černou konmedií, kde našel své poslání v satiře. A tak budoucnost vypadá velmi, velmi slibně.

 

7. Alfonso Cuarón

Poslední film: Gravitace (2013)
Připravovaný film: A Boy And His Shoe
Nejlepší film: Potomci lidí (2006)

6rHndMze-599x400Alfonso Cuarón dělá jeden dobrý film za druhým, ale jen málokdo si s těmito výtvory spojí jeho jméno. Když si uvědomíte, že je tento mexický režisér zodpovědný za Harryho Pottera a vězně z Azkabanu, Potomky lidí nebo Gravitaci, začnete si všímat jeho různorodých talentů.

Cuarónovo první mistrovské dílo přišlo už v roce 2001. Drama Mexická jízda (natočeno ve španělském jazyce) představuje jeho oblibu v realitě a volnoběžný styl kamery, který později vypiloval i ve snímcích Potomci lidí a Gravitace.

V podstatě je druh univerzálního filmaře. Jedna jeho část je fixovaná na věci související s technologií a v jeho filmech se může dít cokoliv, takže zapomeňte na limity. Jeho další film je trochu risk, protože drama A Boy And His Shoe bude trochu jiný šálek kávy, ale Cuarón si vaši důvěru přece jen zaslouží.

 

6. Christopher Nolan

Poslední film: Interstellar (2014)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: Memento (200o)

Ool8pbMFKlíčem režisérů je představivost a Christopher Nolan představivost má. Často je nazýván jako moderní Stanley Kubrick, ale to moc jako kompliment vnímat nemůže. Možná má stejné úmysly jako Kubrick, ale není tak geniální. Na druhou stranu, Kubrick by zase nedokázal vytvořit trilogii filmů o superhrdinech. Takže ano, možná si jsou podobní, ale jen povrchově.

Není pochyb o tom, že chce především bavit diváky a snaží se jim nabídnout velkolepé, nezapomenutelné obrazy, což skoro všechny jeho filmy dokazují. To se týká i filmu Interstellar, který je poněkud nedoceněný. „Tak vy chcete srdce?“ byla reakce na názory, kterými mu kritici vytýkali chladnost. Koneckonců, ti jsou na jeho kinematografii zaměřeni už od prvního dne.

 

 

5. Quentin Tarantino

Poslední film: Nespoutaný Django (2012)
Připravovaný film: Osm hrozných (2015)
Nejlepší film: Jackie Brown (1997)

OCkalszp-600x399Quentin Tarantino je a pravděpodobně vždy bude jeden z nejpopulárnějších režisérů všech dob. To vyplívá hlavně ze skutečnosti, že jsou jeho filmy „cool“ – nekompromisní násilí, vulgární výrazy a nekonečné množství pop kulturních odkazů, což hraje do noty současné moderní éře. V první řadě jsou ale Tarantinovy filmy zábavné. Jsou nestydatě zábavné a to je to, k čemu se diváci vrací.

Zatímco by většina fanoušku jako největší Tarantinova díla považovala Gaunery nebo Pulp Fiction: Historky z podsvětí, je nezbytné říci, že Tarantino udeřil především krimi dramatem Jackie Brown. Tenhle muž představuje sílu filmařské vznešenosti a zároveň pro jeho díla neexistuje žádný stálý ekvivalent. Kill Bill jako nečekaná exploze, Grindhouse: Auto zabiják je pro změnu velkým zklamáním, laťku zvyšuje svými sofistikovanými Hanebnými Pancharty a třešničkou na dortu je Nespoutaný Django – jedna z nejkontroverznějších a nejzábavnějších zkušeností roku 2012.

 

 4. Wes Anderson

Poslední film: Grandhotel Budapešť (2013)
Připravovaný film: –
Nejlepší film: Jak jsem balil učitelku (1998)

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #3: Zbytečně efektní pokračování Vlaku do Pusanu

Wes Anderson je jeden z těch vzácných režisérů, kteří se s přibývajícím věkem jen a jen zlepšují. pbBZ3ahS-599x400

Vzhledem k jeho širokému katalogu výstředních děl je skutečně z čeho vybírat, ale existuje mnoho těch, kteří budou s naprostým přesvědčením tvrdit, že Andersonovo nejlepší dílo není žádný jiný film než Grandhotel Budapešť. Proti těmto dojmům je těžké argumentovat, protože jeho poslední snímek sklidil obrovské kritické i komerční úspěchy.

Anderson je také jeden z mála filmařů, který nikdy neudělá špatný film. I přes to, že se jeho jedinečný styl (perspektiva „božího oka“, soundtracky ze šedesátých let, sebepodceňující se charaktery) mohl snadno dostat do říše parodie, zdá se, že Anderson se tomu dokázal vyhnout. Dává divákům pocit, že teprve začal a že je tu vždy něco nového, co ještě může ukázat.

 

 3. Martin Scorsese

Poslední film: Vlk z Wall Street (2013)
Připravovaný film: Silence (2016)
Nejlepší film: Taxikář (1976)

Fpok4tX1Po překročení sedmdesátých let měli režiséři tendenci absolutně vyhořet. To není případ Martina Scorsese, který se nebojí hájit svůj  hlas mezi mladou generací. Tento americký režisér je zodpovědný za klasiky jako Taxikář, Zuřící býk nebo Mafiáni a i když současná doba stojí proti němu, pořád mu zbývají síly vytvořit díla, co za to opravdu stojí.

Scorsesův styl je legendární – jeho schopnost dokonale synchronizovat vizuální a zvukové efekty v podstatě definuje celou jeho kariéru a mimo jiné díky ní získal i mnoho obdivovatelů a napodobitelů. Vlk z Wall Street, Scorsesův poslední film, vzdal hold jeho kariéře. Bylo to odvážné a kontroverzní dílo, které vám v kinech nabídlo jeden z nejlepších zážitků všech dob.

Scorsese porušuje pravidlo o tom, že staří a šedivý režiséři pomalu odpadají a jdou do důchodu. Vždyť on momentálně vzkvétá více než kdy jindy a jeho další snímek, adaptace slavného románu Silence, se zřejmě přidá mezi jeho ostatní mistrovská díla.

 

2. Richard Linklater

Poslední film: Chlapectví (2014)
Připravovaný film: Everybody Wants Some (2016)
Nejlepší film: Chlapectví (2014)

WJqUXTrbRichard Linklater je jeden z nejzajímavějších režisérů Hollywoodu. Vypadá to, jako kdyby seděl na obou stranách plotu – přináší alternativní filmy i komerční trháky, o kterých se může ostatním filmařům jen zdát.

Linklater drží rekord za vytvoření snad té nejjedinečnější trilogie v historii kinematografie. Jeho snímky Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí tvoří sérii filmů, kteří přináší něco vášnivého a realistického. Jednoduše řečeno, můžete se na ně koukat pořád dokola.

To ovšem neznamená, že si zaslouží být definován jen těmito výtvory. Ve skutečnosti jeho úspěch vyplývá ze schopnosti poletovat mezi projekty všech tvarů a velikostí a dokonce i jeho filmová selhání stojí za pozornost. A pak je tu Chlapectví, jeho zatím poslední film, který byl dvanáct let v procesu a Linklaterův přístup k němu byl čistě experimentální. Nakonec to dopadlo tak, že se díky němu ukázal jako jeden z nejvíce vzrušujících režisérů své generace.

 

 1. Bratři Coenové

Poslední film: V nitru Llewyna Davise (2013)
Připravovaný film: Ave, Caesar! (2016)
Nejlepší film: Fargo (1995)

Coen-BrothersNikdo nedělá takové filmy jako bratři Coenové. A pokud se to říká o spoustě jiných filmařů, u těchto dvou to vždy bude prohlášení, které nebude lež.

Tohle dynamické duo buduje výstřední kinematografii, která je typická jejich stylem a přístupem pro natáčení. Dokáží se pohybovat v celé škále žánrů a přesto je tam pokaždé něco, co filmu dává jejich osobní razítko.

Je těžké říci, jak si tihle dva vedou mezi fanoušky, ale nemůže se jim odepřít nespočet mistrovských děl, které divákům na plátna přinesli: Zbytečná krutost, Big Lebowski, Potíže s Arizonou, Millerova křižovatka, Barton Fink, Tahle země není pro starý… A to nebyly zmíněné jejich nedávné snahy, které potvrzují, že bratři Coenové jsou stále v nejlepších letech.

 

 

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

Předchozí článekSpectre: James Bond, agent 007 opět v nasazení!
Následující článek3 hollywoodští herci, kteří byli souzeni za závažný trestný zločin

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × 4 =