10 věcí, ve kterých fanoušci Star Wars chybují

Star Wars neboli Hvězdné války zná každý.

Jistě, jsou mezi námi tací, kteří jsou pyšní, že jednu z největších filmových sérií všech dob nikdy neviděli, ale pořád jsou si vědomi alespoň toho, že něco takového jako Star Wars existuje. Světelné meče, vesmírné bitvy, dobro proti zlu – námět ušitý přesně pro pop-kulturu.

Je to více než třicet pět let, co na plátna vnikla fantazie režiséra George Lucase, a zatím poslední sedmá epizoda se stala nejočekávanějším filmem roku 2015. Dopad ságy na širokou veřejnost je hmatatelný. Fanouškovská trička, světelné meče, masky Dartha Vadera a nepřeberné množství internetových stránek a fanklubů, kde si můžete najít všechny potřebné informace k tomu, abyste se stali skutečnými znalci Star Wars.

Chybují ovšem i ti nejoddanější fanoušci, a tak došlo k pár nedorozuměním, které se tímto článkem pokusíme osvětlit…

10. Vader byl vždy Lukovým otcem

Mylná představa: Darth Vader je Anakin Skywalker. Je to přesně jeden z těch očekávaných zvratů, který ani Star-Wars-Vader-Unmaskednepotřebuje spoiler, stejně jako že Bruce Willis v dramatu Šestý smysl pravděpodobně zemře.

Pravda: Vader nebyl Lukův otec až do Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. To, že to bude jinak, rozhodl až George Lucas, který se tak rozhodl proto, aby byl příběh o něco zajímavější.

Existuje vymazaná scéna ze Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, kde Luke přemítá o tom, jestli byl jeho otec významný muž. Tento úryvek se objevil jen ve speciální edici, ale byl masivně sestříhán, aby nedošlo k rozporuplným úvahám, kdo tedy vlastně Anakin byl.

9. Jména jednotlivých epizod

Mylná představa: Na rozdíl od zbytku hollywoodských filmů se Star Wars vyhnuly sentimentálním názvům, které Star-Wars-Episode-V-Crawlneminuly například ságu Planeta opic (Do nitru Planety opic, Útěk z Planety opic, Dobytí Planety opic a Bitva o Planetu opic).

Pravda: Většina fanoušků bude vědět, že Nová naděje se původně měla jmenovat pouze jako Star Wars (pojmenování Epizoda I, II a III bylo doplněno až postupem času), ale to je jen pouhý detail. Za zmínku stojí především to, že byly změněny názvy původní trilogie a ve chvíli, kdy do kin přišly Epizody V a VI, byly známé jako Impérium vrací úder a Návrat Jediho (žádná zmínka o Star Wars nebo Epizodách).

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

8. Prequely byly vymyšleny jen tak

Mylná představa: V případě, že brouzdáte po internetu a snažíte se zjistit, jak lidé na Star Wars nahlíží, přijdete Palpatine-Star-Warsna to, že většina fanoušků nemá ráda prequely. Nebo to tak alespoň podle komentářů vypadá. I přes to, že Lucas těmto filmům věnoval deset let svého života, je obecné mínění takové, že byl prostě jen zaujatý finančním výdělkem.

Pravda: Některé prvky (Jar Jar, Samuel L. Jackson, efekty převzaté z novodobých filmů) byly vymyšleny až deset let potom, co skončily původní Star Wars, ale Lucasovy hlavní myšlenky byly obsaženy už v prvopočátečních plánech, které vymyslel v bezprostřední době po originálních filmech.

7. Luke a Leia byly vždy sourozenci

Mylná představa: Člověk by řekl, že nejtrapnější scéna ve Star Wars přijde v momentě, kdy Leila políbí Luka Star-Wars-Luke-And-Leia-Kiss(přičemž nakonec divák zjistí, že jsou to sourozenci).

Pravda: To, že bude mít Luke sestru, ve scénáři bylo vždycky. To, že by to měla být Leila, ne. Ale nejspíš se usoudilo, že na jednu galaxii je tam žen až dost, takže se postava Lukovy sestry a Leily spojila v jednu.

 

 

6. Coruscant se poprvé objevil ve Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Mylná představa: Prequel přinesl pár zajímavých prvků. Vezměte si třeba Coruscant, jeden z nejdůležitějších Star-Wars-Coruscant-Obi-Wan-Qui-Gonsvětů galaxie, kde sídlí Senát republiky. Něco jako LA a Tokio dohromady. A také zázemí pro nespočet akčních scén, počínaje filmem Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba.

Pravda: Coruscant jste mohli vidět už ve speciálním vydání Návrat Jediho, ale vznikl ještě dlouho předtím, než se ve filmech vůbec objevil. Představa o městské planetě byla součástí Lucasových prvních návrhů.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

5. Han Solo byl téměř zabit

Mylná představa: Jedno z nejčastějších „Co by se stalo, kdyby…“ v historii Star Wars. Ano, smrt jednoho z Star-Wars-Han-Solo-Cockyústřední trojice by poskytla velkou vlnu napětí v posledním díle – diváci by věděli, že nikdo není v bezpečí. Samozřejmě se objeví v dalších dílech, takže je jasné, jak to všechno dopadne. Ale stejně, byl přece tak blízko smrti…

Pravda: Možná, že tato představa Harrisona Forda i scénáristu Lawrence Kasdana přitahuje, ale Lucas by z toho nic neměl. Jak už bylo řečeno, jeho nápady na pokračování následovaly těsně po originálních dílech, takže se soustředil spíše na Lukovo pronásledování sestry nebo na jeho konfrontaci s Palpatinem.

4. Rozšířený vesmír je nelogický

Mylná představa: Star Wars není jen pouhý film. Je jasné, že je to prostě víc než jen příběh. Ale od té Star-Wars-Leia-Lightsaberdoby, co se vytvořil Rozšířený vesmír, jehož mytologie zasahuje tisíc let do minulosti a staletí do budoucnosti, to vypadá jako hloupý nesmysl, kterým se produkce snaží oslovit fanoušky.

Pravda: Ve skutečnosti je to prosté. Hlavním důvodem vzniku rozšířeného vesmíru je snaha zmenšit omezení pro nadcházející filmy. Detailní mapování a neuvěřitelně spletitý příběh, to si zasloužilo úplnou svobodu.

3. Anakin se stává Darthem Vaderem až ve chvíli, kdy si oblékne brnění

Mylná představa: Star Wars: Epizoda III – Pomsta stínů je film, na který všichni čekali. Viděli jste Star-Wars-Anakin-Skywalker-Burningdevítiletého Anakina, viděli jste devatenáctiletého Anakina, teď nastal čas pro masové vraždění dvaceti tříletého Anakina.

I přes velkou marketingovou kampaň odcházeli lidé z kina zklamaní, že se Darth Vader na plátně objevil na ubohých pět minut.

Pravda: Někdo by si mohl myslet, že důvodem stížností byl nedostatek scén Anakina v černém brnění a masce. Byl to ovšem fakt, že se Anakin obrátil na temnou stranu. Sice nemá oblek, ale i přesto je zlý, takže se s tím budete muset smířit. Někteří fanoušci to berou tak, že se Anakin Darthem Vaderem stává až ve chvíli, kdy se objevuje v brnění, my tvrdíme, že ve chvíli, kdy zabije spoustu dětí.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

2. Parseky nedávají smysl

Mylná představa:  „Tuhle blbost sice můžete napsat, ale nikdy ji přece nemůžete říct,“ řekl při natáčení jedné Star-Wars-Mos-Eisley-Cantina-Han-Luke-Obi-Wan-Chewiescény Harrison Ford režiséru Georgovi Lucasovi. Ale ať má ve scénáři cokoliv, pro fanoušky je nejvíce zarážející to, že Han Solo zvládl Kesselskou cestu za čas 12 parseků. Parsek totiž měří vzdálenost, ne čas.

Pravda: Vzhledem k tomu, že ve Star Wars je možné úplně všechno, je nejlepší tohle vědecké faux pas přehlížet. Lucas se z toho vyvlékl prohlášením, že se Han prostě jen snaží Luka a Obi-Wana obalamutit odbornými slovy, což opravdu hraje do Hanova charakteru.

1. Ve speciální edici jsou samé přihlouplé změny

Mylná představa: Někteří fanoušci mají prequely docela rádi, ale na čem se shodne skoro každý, je speciálníStar-Wars-Return-Of-The-Jedi-Force-Ghost-Hayden-Christensen edice. Přidání zbytečné scény s Jabbem do Star Wars: Epizoda V – Nová naděje, nahrazení Sebastiana Shawa a Haydena Christensena ve Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho a plno dalších změn, kterými se George Lucas snažil přiblížit své představě, jsou bolestivé.

Pravda: Naším cílem není hájit zásadní změny, ale rádi bychom poukázali na jednu z prospěšných, ale zároveň nejvíce přehlížených vlastností této speciální edice. Ta nejenže s originály manipulovala, ona je i vylepšila. Ačkoliv byly v původních filmech efekty docela povedené, po drobném zkoumání si můžete všimnout matných obrazů a grafických nedostatků. Nejsou to sice do očí bijící chyby, ale je to něco, co by být v dobrém filmu nemělo. Speciální edice všechny tyto chyby opravila (ale bohužel nezůstala jen u toho).

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 2 =