Rok 2016 nám nabízí vzrušující výběr filmů, které jsou s velkou netrpělivostí očekávány. Od nového spin-offu Star Wars až po akčňáky se superhrdiny, možnosti jsou nekonečné.
S velkým očekáváním přijde také zklamání. Některé z filmů, které v roce 2016 vyjdou (Deadpool, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti), jsou projekty sledované masivní vlnou fanoušků, takže nároky budou opravdu vysoké. Podaří se ovšem těmto novinkám divácká srdce potěšit?
Existuje několik hlavních problémů – překážek – které by týmy zodpovídající za nově vzniklé snímky měly dát do pořádku. Jak může být například Darebák jedna: Star Wars story napínavý, když už všichni předem víme, jak to skončí? Nebude rodinný film Fantastická zvířata a kde je najít až příliš věrný své předloze?
Teď je ten pravý čas pro předjímání a hledání řešení…
10. Star Trek: Do neznáma potřebuje hodně dobrý scénář
Jednou z hlavních kritik Abramsova filmu Star Trek: Do temnoty bylo to, že prostě neměl dost dobrý scénář. Ve srovnání s prvním dílem série tam bylo až přespříliš do očí bijících nesrovnalostí a velkých nedostatků v ději.
Ostatně, kritiku přitahovalo už jen to, že Khana hrál Benedict Cumberbatch, nepříjemné překvapení bylo i obsazení Christopha Waltza do role Blofelda. To znamená, že se nikdo nemůže divit tomu, jak to dopadlo.
Pokud bude chtít Star Trek: Do neznáma uspět, bude si muset přestat hrát na něco, co není (napodobení intelektuální televizní série je v tomto případě nemožné).
Jedním z problémů nového pokračování je režisér Justin Lin, který – ačkoliv umí natočit vzrušující scény – ztrácí hodně z Abramsova talentu pro akční kousky. Dobrým příkladem je scéna z traileru, kdy Scotty vyskakuje z padajícího modulu a zachycuje se na hraně útesu. Cělá věc vypadá poněkud absurdně, k čemuž nikdy v případě režiséra Abramse nedošlo. A tak Star Trek: Do neznáma potřebuje alespoň sakra dobrý scénář. Koneckonců, to je to, co fanoušci očekávají.
9. Deadpool by měl využít toho, že se dočkal svého filmu
Deadpool je něco, u čeho se mnozí domnívali, že se nikdy nestane. Myšlenka na samostatný film byla dříve naprosto absurdní. Deadpool byl zařazen mezi temné materiály podobně jako například Watchman nebo Sin City, a tak fanoušci nemohli uvěřit, že na internet unikly záběry ze starší verze filmu a chvíli na to bylo zveřejňeno oficiální datum vydání.
A jaká hrozí nebezpečí? Pro začátek – musí to být vtipné. Hlavní postava je na to doslova stavěná. Samozřejmě, trailer působí docela legračně, ale také s sebou přináší i měnší starosti. Proč? Deadpool se o sobě sice vyjadřuje s humorem, ale zároveň je to samolibý bastard. I to se v traileru objevuje, ale ze všech ukázek můžete cítit, jak se film snaží být vtipný sám o sobě. Samozřejmě, může jít jen o propagační materiály, ale pokud film dává až příliš najevo jistotu, že je zábavný, diváky to nepotěší.
Kromě toho, podle očekávání fanoušků by se měl Deadpool lišit od klasických filmů se superhrdiny, měl by být dokonce i mírně matoucí – tak to ať se režie pořádně snaží.
8. Film Darebák jedna: Star Wars story by se měl postavit na vlastní nohy
O připravovaném spin-offu toho moc známo není (kromě toho, že předchází událostem ve Star Wars: Epizoda IV – Nová nadějě a půjde o skupinu povstalců, která se snaží dostat k Hvězdě smrti). Ačkoliv informací není moc, stačí nám to k odhadnutí začátku, prostředku a konce filmu.
Hlavním do očí bijícím problémem je to, že vlastně už předem víme, jak to celé dopadne. To, že rebelové misy úspěšně splní a podaří se jim ukradnout plány, s tím je každý fanoušek dávno seznámený. A tak musí filmový tým vytvořit napětí v jiných ohledech.
A jak by se to mělo udělat? Především prostřednictvím postav. Ačkoliv víme, že mise byla úspěná, nevíme, kdo po cestě za vítězstvím přišel o život. Uvedení některých postav do ohrožení života se zdá jako ten nejužitečnější způsob, jak udržet alespoň kousek napětí.
7. X-Men: Apokalypsa by měl být více zdrženlivý
X-Men: První třída je fantastický prequel představující původ příběhu X-Men triologie. Je to vtipné, vzrušující, dokonce i trochu sentimentální – a to vše v dobré míře. Upřímně, je to mnohem lepší, než by měl jakýkoliv prequel být. Jedním z hlavního vítězství První třídy je herecké obsazení. Herci jako Michael Fassbender, James McAvoy, Jennifer Lawrence nebo Nicholas Hoult odvedli skvělou práci, kdy dokázali ztvárnit klasické postavy a zároveň je něčím udělat nové a svěží.
Po čase přišel režisér Bryan Singer ještě s X-Men: Budoucí minulost. Je to dobrý film, své předchůdce ovšem nepřekonal. Přesto se ale nedá říct, že by s sebou příběh a herecké obsazení nic nepřinesly.
Teď tu máme X-Men: Apokalypsa, kterého se opět chopí Singer. Bohužel má za to, že když půjde o ohrožení celé planety, film nabude větší dramatičnosti (což je pravý opak První třídy, kde se zaměřil na vývoj postav – konkrétně vztah mezi profesorem X a Magneto).
Pokud se nový X-Men nebude držet zkrátka, může se z toho stát opravdová apokalypsa.
6. Film Hledá se Dory by měl přijít na způsob, jak diváky neznechutit
Hledá se Dory je snad to nejočekávanější pokračování animované komedie vůbec. Konkrétně je to pokračování filmu Hledá se Nemo, dojemného příběhu o pruhované rybce, kterou chytí rybáři a ona je odtržena od svého otce. Tam se setkáváme i s nezapomenutelnou Dory, nemotornou rybou, která trpí ztrátou paměti.
A právě o této modré rybce a hledání její rodiny je film Hledá se Dory. Největším problémem celého nápadu je vymyslet způsob, jak diváky neunudit k smrti. Pokud jde o Hledá se Nemo, Doryina zapomnětlivost působí vtipně, ale v příběhu, který se celý točí jen kolem ní, by její dokola se opakující otázky mohly diváky omrzet.
Pokud chce film uspět, bude se muset snažit zachovat sympatickou Dory a zároveň ji na cestě za její rodinou obklopit dalšími zajímavými charaktery.
5. Fantastická zvířata a kde je najít se potřebuje naladit na tu správnou vlnu
Na filmech o Harrym Potterovi bylo něco, co si získalo srdce diváků po celém světě. A tak fanoušci ještě jednou dostanou možnost proniknout do světa plného čar a kouzel. Fantastická zvířata a kde je najít vypráví příběh o chlapci Newtovi Scamanderovi a magických stvořeních.
Pokud nechce režisér David Yates publikum zklamat, měl by vyřešit pár nesrovnalostí. V první řadě je potřeba mít vymyšlený slušný příběh. Myslíte si, že když je film založen na románu J.K. Rowlingové, bude to jednoduché? Až na to, že má pouhých sto stran, nemá absolutně žádný příběh a jde jen o obsáhlý popis magických tvorů.
Zaprvé – film nás musí přesvědčit o tom, že je vůbec hoden takový příběh vyprávět. Další věc je temné prostředí, které se s novějšími a novějšími díly Harryho Pottera navyšovalo (postavy byly starší a už nepůsobily tak nevinně). A stejně tak temné jsou i podivné bytosti ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít.
4. Akční komedie Krotitelé duchů by měla respektovat originál
O tom, že Krotitelé duchů čeká nové zpracování a to ke všemu s ženami v hlavních rolích, vyvolalo velkou diskuzi a masivní množství hádek. Toto rozhodnutí je ale koneckonců v pořádku, protože díky tomu příběh omládne (což už zoufale potřeboval).
Znepokojujícího je vlastně něco úplně jiného. Není tu řeč o Mellise McCarthy, i když i ta zavání dalším problémem. Tím nejzásadnějším je ale režisér Paul Feig. Pokud ho neznáte, je například tvůrcem Špióna, Drsňaček nebo Ženy sobě. Všechno jsou to svým vlastním způsobem vcelku slušné komedie, ale rozhodně naprosto odlišné od toho, co by člověk očekával od Krotitele duchů.
V takové komedii rozhodně nejde o sexuální narážky, nadměrné množství nadávek a drsný humor. V tomto případě by se měl originál respektovat, což znamená, že by to měl být rodinný film bez levných vtipů a vulgárního vyjadřování.
3. Steve Rogerse by měl V Captain America: Občanská válka zemřít
V Captain America: Občanská válka dojde ke konfliktu Steva Rogerse a Tonyho Starka, kteří zastávají naprosto opačný názor ohledně toho, jestli by měli superhrdinové vyjít s jejich totožností na veřejnost. Oba mají celou řadu příznivců, a tak mnozí fanoušci očekávají, že film bude jakýsi mini souboj Avangerů.
Další věc, kterou diváci s napětím očekávají, je možná smrt Steva Rogerse. Šance, že by Marvel nechal zemřít jednu ze svých hlavních postav, jsou malé. Za celou historii se Marvel zdráhal některé postavy uvést do skutečného nebezpečí – a pokud jim přece jen něco hrozilo, po napínavé chvilce, kdy se zdály být mrtvé, se na konci filmu opět objevily. K tomu, aby hlavní postavy umíraly, se Marvel prostě nemá.
Není na tom nic špatného, jenže ve chvíli, kdy je jedna z postav na pokraji smrti, nic necítíte, protože automaticky víte, že přežije. Marvel se své filmy snaží udržet svěží a zajímavé, ale co opravdu momentálně potřebuje, je vytvořit nějaké skutečné dramatické napětí.
A nejúčinnějším způsobem, jak takového napětí dosáhnout, je smrt Kapitána Ameriky. Smrt jednoho z hlavních hrdinů by vytvořila rozhodně větší šok než „hele, on vlastně nezemřel“.
2. Warcraft: První střet by měl nabídnout úžadnou podívanou
Warcraft: První střet (založený na sérii videoher a režírovaný Duncanem Jonesem) by měl být přesně tím filmem, na který svět čeká. To se ukáže časem, ale pokud chce film dosáhnout takového titulu, měl by nejprve vyřešit pár zádrhelů.
Je trochu znepokojující, že tato masivní marketingová kampaň se zaměřuje především na vizuální stránku filmu. Ano, nejspíš to bude vypadat úžasně, ale obáváme se, že to nebude stačit k tomu, aby se mohlo říct, že je Warcraft dobrý. Dochází tam k velkým a násilným konflitkům, což znamená, že by se snímek mohl snažit být vzrušující čistě skrz nic jiného než akční podívanou.
Film má jedinečnou možnost nabídnout divákům úžasný zážitek. Může totiž skloubit špičkovou vizualizaci se zhmotněním obou úhlů pohledu konfliktu a vyjádřením složitých charakterů postav. Válka sama o sobě stačit nebude.
1. Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti by měl přijít s dobrou zápletkou
To, co Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti potřebuje, je stroj času a nový ředitel. Ani jedna věc bohužel není k dispozici. Takže se musí stát nějaký zázrak. Pokud Zack Snyder nechce plýtvat potencionálem a udělat jedné z nejoblíbenějších komiksových adaptací ostudu, bude toho od svého filmu Muž z oceli ještě hodně zlepšit.
Myšlenka dvou rivalů v podobě Supermana a Batmana je chytrá. Ale co film zoufale potřebuje – aby Batmanova nenávist k Supermanovi nepůsobila nepřirozeně a pokrytecky. Velkou chybou je i Doomsdayova přítomnost v traileru, který by se dal nazvat jako jeden velký spoiler.
A když už je zmínka o traileru, film nutně potřebuje nějaké eso v rukávu. V nejnovějším traileru jsme mohli vidět jak Supermanovu a Batmanovu pravděpodobnou spolupráci, tak i jednu z vrcholících scén, kdy Doomsday zaútočí. Sakra, vždyť jsme viděli i to, jak Lex Luthor stvoří jeho tělo.
Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti by se měl snažit a vymyslet nějakou dobrou zápletku, protože jak to tak vypadá, už teď víme, co se poslední půl hodinu filmu bude dít.
Tereza Brunerová
www.whatculture.com