10 šokujících smrtí, které změnily Hru o trůny

O seriálu toho bylo řečeného i napsaného mnoho a mnoho. Také o jeho postavách. Zajímavá fakta postav, oblíbenost jednotlivých postav v historii celého seriálu. V následujícím článku jsem se zaměřil na deset konkrétních postav, které svou smrtí razantním způsobem změnily děj Her o trůny. A že to byla občas dost šokující úmrtí postav. Předtím, než se pustíte do čtení, tak vás musím varovat. Pro ty, kteří seriál dosud neviděli, článek obsahuje velké množství spoilerů! Tak pozor. Teď už hurá do toho.

1Jon Arryn

Technicky vzato jsme tuto postavu v seriálu neviděli zemřít. Jon Arryn se nám představil pouze jako mrtvola. Proč úmrtí této postavy stojí za zmínku? Bez zabití Jona Arryna by nebyla žádná Hra o trůny. Jeho smrt se stala katalyzátorem pro celou seriálovou ságu, která vedla k Nedovi Starkovi (a jak se stal Pobočníkem krále), k pravdě O Cersei a jejich dětech a k dalším klíčovým událostem, které následovaly.

Jeho smrt je viditelným hybatelem příběhů v seriálu i po mnoha letech. Tedy až do 4. série. V ní se dozvíme, kdo stojí za zavražděním Jona Arryna. Je to jeho žena, na půl šílená manželka Lysa, která to udělala, aby mohla být s Petyrem „Malíčkem“ Baelishem. Jenže Petyr odjakživa miloval Lysinu sestru Catelyn (manželka Neda Starka). Není těžké si domyslet, co Baelish provedl, jen aby se posunul v žebříčků panovníků výše.

Postava Jona Arryna prakticky nic významného nevykonala, ale jeho smrt se stala odkazem pro další série na skutečně dlouhou dobu.

2Jeor Mormont

Osobnost Jeora Mormonta byla vzácností v Západozemí – slušný člověk. Na rozdíl od ostatních členů Noční hlídky nebyl zloděj, vrah ani násilník. Byl v čele svého rodu a pánem Medvědího ostrova. Dobrobrovolně se rozhodl obléct si černou barvu Noční hlídky. Rychle se stal Lordem Velitelem.

Jeho smrt diváky tolik nezasáhla, protože zemřel vcelku brzy po začátku seriálu. Nestihl se tedy u diváků vybudovat oblíbenost a popularitu. Jeho smrt ale dost zamíchala kartami na Černém hradě. Mormont byl brutálně zavražděný vlastními muži za Zdí a jeho smrt vytvořila mocenské vákuum na Černém hradě. Tato událost Jona Snowa (budoucího Lorda Velitele) katapultovala mezi hlavní postavy seriálu. Mormontova smrt navíc odstartovala bezpočet konfliktů za Zdí, zejména v Tvrdodomě. A nesmíme opomenout doslova klimatické momenty 5. série s názvem „For The Watch“.

3Robert Baratheon

Pokud smrt Jona Arryna sloužila jako katalyzátor pro Hru o trůny, pak Robertův skon znamenal rozvracení základů rodu Baratheonů a postupný nástup Lannisterů k moci v prozatímním čele s Robertovou manželkou Cersei. Bylo docela šokující, že král Robert zemřel hned po pár epizodách první série. Robert podlehl smrtelným zraněním, které mu způsobil kanec. Samozřejmě vše bylo naplánované jeho ženou Cersei.

Před smrtí jmenoval Neda Starka Lordem Regentem a ochráncem říše. Po Robertově smrti je ale Ned Stark zavřený do cely a Joffrey se stává králem. Robertova smrt vedla k začátku vlády krále Joffreye (syn Cersei). Joffrey se stal postupem času, jedním z nejhorších vládců Králova přístaviště v Západozemí. A aby toho nebylo málo. Robert Baratheon byl jediný, kdo měl dostatečnou moc, aby zabránil popravě Neda Starka na konci první série.

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

4Renly Baratheon

Renly Baratheon jako král? Myšlenka je to poněkud zvláštní. Už jen proto, že Renly neměl žádné právo prohlášovat se za právoplatného následníka Železného trůnu. Zálusk si na trůn dělal také Stannis, Renlyho starší bratr. Celkově vzato, ze všech Baratheonů, kteří by mohli vládnout Západozemí, byl Renly tím nejmenším zlem. Nejlépe snesitelný.

Jak je známo, takové postavy nemají dlouhou životnost. Renlyho smrt bylo jednou z nejpodivnějších úmrtí postav v historii seriálu. Melisandra, rudá kněžka, po noci se Stannisem, porodila jakýsi stín, který nepozorovaně vklouzl do Renlyho stanu a tam ho podřízl. Smrt Renlyho Baratheona spustila řetěz hned několika událostí. Stannisovo vojenské posílení, začátek jistého spojenectví mezi Tyrelly a Lannistery, svatba Margaery a Joffreyho. Vražda Renlyho vyústila v semínko pomsty, které vyklíčilo na konci 5. série. Tehdy bitvu o Zimohrad Stannis prohrál a Brienne tak mohla vykonat pomstu. Zabitím Stannise pomstila Renlyho smrt. (Byla totiž ve stanu s Renlym, když ho zabil stín podobný Stannisovi).

5Bílý chodec zabitý Samem

V tomto případě nejde o skon žádné významné postavy ale o nový pohled na jednu z vedlejších postav. Jde o zabití Bílého chodce Samem (ten jinak prostorově řešený). Spousta lidí v Západozemí považuje Bílé chodce za legendu, kterou straší neposlušné děti. Divocí za Zdí a členové Noční hlídky to ovšem vidí jinak. Záběry na ně byly ovšem velice sporadické. Až závěr 2. série nám poskytl pohled na děsivě rostoucí armádu Bílých chodců.

Třetí série byla v tomhle směru zlomová hned pro dvě postavy seriálu. Bílého chodce a Sama. Šlo o první zabití Bílého chodce vůbec. A postaral se o to Sam. Právě v momentě, kdy si Bílý chodec přišel pro chlapce od Gilly (Fialky). Zprvu to vypadalo, že je s oběma konec, i když se budou bránit. Jenže Sam jednou ranou dýky z dračího skla, kterou našel na výpravě za Zdí, chodce zabil. Tím nám tvůrci představili první a dosud jedinou slabinu Bílých chodců. A fakt, že nejsou neporazitelní. Z druhé strany Sam ukázal, že se dokáže proměnit z vystrašeného chlapce v odvážného hrdinu.

6Khal Drogo

Co si budeme povídat. Vztah Khala Droga a Daenerys Targaryen nezačal zrovna nejlépe. Daenerys sloužila pouze jako prostředek koupě a Drogo jí při jejich první noci v podstatě znásilnil. Jak šel čas, manželství Daenerys a Droga rozkvetlo do něčeho překvapivě krásného, kde vznikla vzájemná náklonnost a skutečná láska.

KOUKNI SE  BEST OF 2021: Nejlepší filmy roku

Bohužel Drogo později umírá na následky infekce, která se ještě předtím zhorší po zásahu čarodějnicí Mirri Maz Duur. Daenerys se nakonec rozhodne jeho trápení ukončit. Po smrti Droga se Daeneřin život změní hned v několika směrech. Ztrácí podstatnou část Khalasaru (část dothracké armády), bez kterého nemůže dobýt Západozemí. A ti, kteří s ní zůstávají, později umírají. Kdo ví, jestli by Daenerys došla do Qarthu, kdyby byl Drogo ještě naživu. Ale něco také získává. Když tělo Khala Droga hoří na pohřební hranici, Daenerys vstoupí do plamenů a vychází z nich se třemi mláďaty draků (a kompletně nahá). Jsou to první draci na světě po více než sto letech. Rázem má zbraň obrovského ničení. A hned tři. Draci mohou znamenat její převahu nad jakýmkoliv vojskem a podrobit si Západozemí téměř bez boje. To všechno spadlo k nohám Daenerys po smrti Khala Droga.

7Joffrey Baratheon

Na velice dlouhou dobu neskutečně hodně nenáviděná postava seriálu. Spousta lidí a fanoušků čekala, že pokud někdy Joffrey zemře, bude to v deváté nebo desáté epizodě. Ale tady šlo všechno z druhého konce. Joffrey Baratheon umírá již v druhé epizodě čtvrté série po své vlastní svatbě s Margaery Tyrrell. Za jeho skonem stál jed vhozený do poháru s vínem, ze kterého se následně napil.

Postava Joffreyho byla jedna ze stěžejních a smrt, kterou mu jed způsobil, byla přinejmenším brutální. Mimořádně památný moment. Jeho smrt neznamenala ztrátu moci ani Železného trůnu pro Lannistery. Novým králem se stal mladší syn Tommen a více přítomnosti bylo zapotřebí ze strany Tywina Lannistera a Cersei Lannister (Baratheon).

Z úkladné vraždy Joffreyho byl obviněný Tyrion Lannister (bratr Cersei a Jaimeho). To vedlo k rozsouzení soubojem. Na straně Cersei byl hromotluk Hora a na straně Tyriona princ Oberyn Martell. Oberyn nakonec dost brutálním způsobem v souboji zemřel. To zapříčinilo, že se Sansa Stark dostala do rukou „Malíčka“ a Ramsay Bolton začal svou transformaci ve skutečného hráče, se kterým se bude muset do budoucna počítat. Všechny tyto události a budoucího zapojení rodu Martellů do války vzešly z otrávení a smrti krále Joffreyho.

8Robert a Catelyn Stark (a všichni ostatní na Rudé svatbě)

Rudá svatba je dodnes považována za jeden z nejvíce šokujících momentů v seriálu. Svatební obřad se změnil v krvavý masakr, ze kterého nám divákům padaly čelisti, plíce křičely a srdce se lámaly bolestí. Smrt několika hlavních postav, povraždění mnoha dalších, Lannisteři posílají pozdravy, Deště Kastameru, zrazující rod Boltonů a na pozadí toho všeho – Grey Wind.

Catelyn Stark, manželka Neda a matka čtyř dětí je mrtvá. Robert Stark, vedoucí postava rodu, hrdina a potenciální král je mrtvý. Vzniklo obrovské mocenské vakuum na severu, které za jejich zradu (zavraždění Roberta, Catelyn a ostatních) připadlo Boltonům. Smrtí Roberta také skončila válka, kterou rozpoutala poprava Neda Starka, otce a manžela. Robertova smrt znamenala spoustu vyhraných bitev, ale prohranou válku. Tato skutečnost zašlapala rod Starků na samé dno, ze kterého se v současnosti pomalu hrabou ven. Každopádně masakr na Rudé svatbě naprosto rozvrátil mocenské poměry na celém severu, který poté dlouho trpěl pod krutou nadvládou rodu Boltonů.

KOUKNI SE  The Gray Man: Natáčení v Praze. Nejdražší film Netflixu hlásí dotočeno!

9Tywin Lannister

Mnoho mužů si myslí, že mají moc v Západozemí. Pár jich moc skutečně má nebo mělo. Jeden, který moc nepopíratelně měl, byl Tywin Lannister. Hlava rodu, Lord na Casterlyově skále a dohlížitel na všechno, co se stalo v Západozemí již od dob vlády krále Aeryse II. Targaryena.

Byl protřelý, nemilosrdný, velký pro své spojence a hrůzostrašný pro své nepřátelé. Nade všeho si cenil jména Lannisterů a jejich pozice z hlediska síly. Zatímco se Cersei nechala jmenovat královnou Regentkou a Joffrey si hraje na krále, ve skutečnosti má vše pod kontrolou právě Tywin. V závěru 4. série Tywin umírá na toaletě s šípy z kuše v hrudi. Tywinovým vrahem je jeho vlastní syn Tyrion. Tím se roztáčí nová spirála událostí od Nábožensko-militantní skupiny s rostoucí mocí po Cerseinu uličku hanby, která končí planoucí odvetou.

To také znamenalo, že Tyrion se stal nepřímo vrahem krále (podobně jako jeho bratr Jaime). Vraždou otce se definitivně rozpadly veškeré vztahy mezi zbylými Lannistery. A nejspíš už nikdy nepůjdou opravit.

10Ned Stark

Ze všech dosavadních epizod si Sean Bean zahral postavu Neda Starka pouze v prvních devíti (nepočítám Branovy vize). Relativně krátké působení Neda mělo a stále ještě má dopad na události následující. Byl hlavní postavou první série – hrdina nebo alespoň tak vypadal. I když herec Sean Bean vždycky zemře, tentokrát neexistovala možnost, že ho zabijou. Alespoň ne tak brzy. Ale je to Hra o trůny a tady člověk míní, tvůrci mění.

Tak se stalo, že Ned Stark umírá stětím hlavy v devátém díle první série. Ach jo. Do dnešních dní a budoucích dílů můžete sledovat, na kolik smrt Neda Starka poznamenala jeho děti (hlavně Aryu a Sansu). Jak nám smrt Neda odkryla skutečný původ Jona Snowa. Hlavně udrželi své špinavé tajemství Lannisteři, přednostně Cersei a Joffrey, na které přišel právě Ned Stark. Samozřejmě jsme před tím viděli umírat i jiné významné postavy jako Roberta Baratheona nebo Viseryse Targaryena. Jenže tohle bylo jiné a mnohem větší. Tohle byla ta smrt, která z pohledu diváka změnila všechno. Nikdo není v bezpečí. Stát se může všechno. Všichni muži musí zemřít. (No one is safe. Anything can happen. All men must die.)

Ondřej Blahut

 

 

www.whatculture.com

Předchozí článekRobotický šmejd vás chce sežrat. Nepřátelé v Horizon: Zero Dawn
Následující článekRecenze: Zkurvenej příběh se týká nás všech

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × 5 =