10 rad, jak na lowcost cestování

Cestování je v dnešní době nejvíce dostupné vůbec. Lidé chtějí cestovat a poznávat nové krajiny. Cestovat si dnes může dovolit i člověk, který nemá mnoho naspořeno, jen musí vědět, jak na to. A to vše díky tzv. lowcost cestování, tedy nízkonákladovému cestování. Jak tedy na to?

Nízkonákladové cestování není pro všechny. Ale na druhou stranu, pokud si ho oblíbíte, můžete takto procestovat nové země za minimum financí. Tím, že ale ušetříte, musíte ubrat z komfortu a luxusu.


Tady je 10 tipů, jak na lowcost cestování:

1Hostel

Hostel je fajn lowcost místem, kde se během vašeho výletu nebo dovolené můžete ubytovat. Hostely mají většinou pokoje pro více lidí, proto pokud cestujete v partě, je to ideální možnost. Navíc většinou máte přístup do kuchyně a můžete si něco málo uvařit. I tím se dá něco málo ušetřit. A je dost možné, že při trávení volného času potkáte další cestovatelé a můžete si vyměnit nějaké cenné rady.

2Couchsurfing

Couchsurfing je o tom, že pokud jedete někam na 1-3 dny, můžete požádat místní, zda byste nemohli přespat u nich doma a to zcela zdarma. Na delší dobu couchsurfing není ideální, ale třeba vám hostitel doporučí nějaký fajn hostel nebo penzion.
Tím, že hostiteli nic za ubytování neplatíte se ale předpokládá, že ho třeba pozvete na nějakou večeři nebo mu uvaříte nějaké české jídlo. Nebo s ním alespoň strávíte nějaký volný čas a povyprávíte o České republice atd.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

3Stopování

Obecně, když se řekne stopování, možná mnohým z vás naskočí husí kůže. Stopování se všude prezentuje jako nebezpečná činnost a rozhodně bychom ji neměli dělat. Ale opak je pravdou! Pokud se budete chovat slušně, budete stopovat alespoň ve 2 lidech a nebudete mít na sobě vyzývavé oblečení, nic se vám jen tak stát nemůže. Ale i tak buďte ostražití, klidně si i vyfoťte SPZ auta a pro jistotu ji pošlete kamarádům v případě nějaké nouze.
Dejte si také pozor na to, že v některých zemích/městech je stopování zcela zakázáno a hrozí vám vysoká pokuta.

4Nízkonákladové aerolinky

Možná jste slyšeli, že si nějaká vaše kamarádka koupila zpáteční letenku po Evropě za necelých 100 Kč a vy se ptáte, jak to udělala? Návod je jednoduchý – stačí si hlídat různé slevy či chybné tarify. Takto již bylo nespočetněkrát vypuštěno mnoho levných letenek. Dokonce jsem viděla i letenku 1 cent, což je úplně pecka!Sledujte různé facebookové stránky, cestovatelské portály a při koupi neváhejte. Levné letenky jsou někdy během pár minut zcela pryč.

5Nekupovat zbytečné suvenýry

Pokud jste na výletě či dovolené a lákají vás obchody se suvenýry, nekupujte si je. Dle mého názoru více jak 70 % zboží z těchto obchodů jsou klasické lapače prachu, zbytek je kýčovité oblečení s nápisy dané země či města nebo extra předražené potraviny.
Místo toho si raději zajděte do místního supermarketu a kupte kvalitní typické potraviny, ze kterých budou mít vaše blízcí větší radost a užitek. Krásnou památkou jsou i fotky dané lokality, takže foťte co to jde.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

6Využívat slevových akcí

Autobusové a vlakové společnosti mají velmi často různé slevové akce. Teď v období Valentýna se dají očekávat slevy typu 1+1 zdarma, poté jsou výrazné slevy i v období Black Friday či při začátku školního roku. Pokud jste student, nezapomeňte využít svůj studentský průkaz. Snažte se jízdenky kupovat přes internet, kde jsou o něco málo levnější než u přepážky na nádraží.

7Program erasmus+

Možná si pamatujete program erasmus+ ze školy, kdy takto studenti mohou vyjet studovat do zahraničí. Ano, pravda, ale program erasmus+ nabízí i různé vzdělávací projekty pro pracující jakéhokoliv věku.
V rámci těchto projektů můžete vyjet třeba na školení do zahraničí, poznat lidi podobných zájmů a poznat i novou destinaci. Večery jsou na projektech většinou zcela volné a 1-2 dny jsou věnované exkurzi a odpočinku, což bohatě stačí na projití města a památek.

8Noční autobusy a vlaky

Pokud plánujete přesun delší jak 6-7 hodin, využívejte nočních spojů. Nemusíte tak platit noc v hotelu. A prospat se můžete i v lůžkovém vlaku či v autobuse. Pro zkrácení volné chvíle si můžete vzít do ruky nějakou knížku.
Navíc do cílové stanice přijedete ráno, kdy ještě mnohdy město spí a vy budete moc fajn příležitost si vše projít a vyfotit bez dalších turistů.

9Plánování

Jestliže byste rádi někam vyjeli, vše si naplánujte. Naplánujte si, kam chcete jet, kdy a jak. Pohlídejte si levné jízdenky a letenky. Jaké aktivity tam chcete dělat a co chcete vidět. Následně podle toho si můžete spočítat, kolik je třeba naspořit peněz.
Pokud si hotel nebo jízdenku koupíte dopředu, většinou je tu také nějaký cenový rozdíl, než pokud byste si vše zařizovali na poslední chvíli.

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

10Platba kartou

Dnes již není potřeba si dopředu vyměňovat cizí měnu a platit nesmyslné poplatky. Stačí si převést peníze na kartu a vybrat si v cílové destinaci místní měnu. A většinou všude přijímají platební karty, takže i s tím není problém.

Cestování lowcost je moc fajn pro mladé či studenty, kteří nevyžadují takový komfort. Pro rodinu s dětmi či postarší páry to asi úplně není, ale kdo ví. Pokud se v lowcost cestování najdete, můžete procestovat nové destinace za málo peněz.

 

Znáte lowcost cestování? Láká vás?

 

 

Zdroje obrázků:

  • https://pixabay.com/cs/cestovn%C3%AD-prozkoumat-cesty-1209355/
  • https://pixabay.com/cs/poutn%C3%ADk-batoh-trampovat-pry%C4%8D-cesta-455338/
  • https://pixabay.com/cs/roviny-v%C3%BDlet-cesty-prozkoumat-841441/
  • https://pixabay.com/cs/autobus-vlak-podchod-uvnit%C5%99-731317/
  • https://pixabay.com/cs/cestovatel-rocky-%C3%BAtesy-hol%C3%A1-1149973/

 

 

Martina Koşar

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen − eleven =