10 nejlepších superhrdinských filmů všech dob

Historie superhrdinských filmů sahá až do roku 1937, kdy vznikl snímek The shadow strikes. Od té doby jich vznikla celá řada a na spoustu dalších se můžeme těšit v následujících letech. Které z nich se ale zapsaly do historie jako ty nejlepší superhrdinské filmy?

10. Cesta do zatracení (2002)

Možná tomu nevěříte, ale toto Oskarem oceněné drama režiséra Sama Mendese s Tomem Hanksem v hlavní roli, by se skutečně dalo považovat za superhrdinský film. Tento snímek je totiž na motivy komiksu Road to Perdition z dílny DC Comics a hlavní hrdina je považován za jakéhosi superhrdinu bez superschopností.

Tento film vypráví příběh Michaela Sullivana, který v meziválečném období pracuje jako nájemný vrah pro největší vládce podsvětí. Uvědomuje si, že jeho práce je čiré zlo, a tak se snaží uchránit od tohoto zla svou rodinu. Jenže jednoho dne Sullivanovi neznámý vrah zavraždí celou rodinu kromě jeho syna, a tak začíná Sullivanova cesta za pomstou, která vede až do zatracení.

Kromě hvězdného obsazení si divák může v tomto filmu všimnout i skvělé hudby Thomase Newmana, který byl již dvanáctkrát nominovaný na Oskara, avšak zatím bez úspěchu. Pro tento snímek je typický jeho zvláštní konec, který není velmi gradovaný akčně, ale graduje v něm ústřední myšlenka o pomstě a vztahu otce se synem jakožto s jedinou bytostí, na které mu v tomto světě záleží. To ale neznamená, že v tomto filmu akce chybí. Naopak – několik soubojů mezi nájemnými vrahy jsou skvělou kinematografickou podívanou. A temná atmosféra mafiánského prostředí doplňuje tento nevšední filmový zážitek.

9. Avengers (2012)

V roce 2006 přišel Marvel s nevídaným nápadem. Udělat několik sólových filmů, ve kterých by se budovaly charaktery superhrdinů, kteří by se nakonec spojili v jednom filmu. Tenhle risk se nakonec ukázal být geniálním nápadem a to zvláště poté, co film utržil více než miliardu a půl dolarů celosvětově.

Joss Whedon udělal skvělou práci v psaní i režírování celého projektu. Po celou stopáž se divák baví humorem, nákladnými vizuálními efekty nebo kontrastem vytvořeným různými charaktery postav. Tom Hiddleston skvěle obstál v roli vychytralého záporáka Lokiho a jeho intriky tvořily originální zápletku filmu. Na tento film budou další generace vzpomínat jako na vyjímečnou filmovou událost, která nastartovala celou sérii dalších filmů.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

8. Deadpool (2016)

Jedno příjemné superhrdinské překvapení nás potkalo loni, když vyšel do kin tento odvážný snímek s názvem Deadpool. Příběh z dílny Marvel, který byl napsán jako recese a parodie na záporáka Deathstroka od DC, vypráví o superhrdinovi i padouchovi v jednom, který si uvědomuje, že je v komiksu, a proto si ze všeho kolem sebe utahuje a vzniká tak parodie na superhrdiny všeho druhu. Zároveň má Deadpool i kvalitní a propracovaný příběh obsahující spoustu vedlejších dějových linií.

Díky tomuto snímku si Ryan Reynolds znovu vybudoval kladnou superhrdinskou reputaci po jeho noční můře z roku 2011 jménem Green Lantern. Za roli Deadpoola získal Ryan Reynolds nominaci na Zlatý glóbus za nejlepšího herce v komedii nebo muzikálu.

7. Watchmen (2009)

Celá léta byl DC komiks Watchmen od slavného autora Alana Moora označen jako nezfilmovatelný. Mnozí režiséři se pokoušeli o filmovou či seriálovou adaptaci tohoto komiksu, ale nikdy se jim nepodařilo tento projekt uskutečnit. Ovšem co mnozí považovali za nemožné, vzal Zack Snyder jako výzvu. A nutno dodat, že se mu to nadmíru povedlo.

Jaký může být dramatičtější start pro film než smrt superhrdiny? Tento snímek má od začátku až do konce velmi originální temnou atmosféru, která připomíná horory od Edgara Allana Poea. V snímku se objevuje celá řada referencí na nejrůznější superhrdinské a Snyderovy předešlé filmy. Vizuální stránka snímku je zcela jedinečná. Jako příklad si můžeme uvést Rorschachův kostým, na jehož masce se neustále promítají inkoustové skvrny Rorschachova psychologického testu. Co se týče bojových scén, v nich Snyder prokázal svůj výjimečný smysl pro detail, choreografii a občasnou brutalitu. A na závěr nás čeká bezpochyby jeden z nejméně očekávaných konců, jaké si lze představit.

Dodnes se fanoušci hádají, která verze filmu je nejlepší. Jestli ta, která šla do kin, pozdější prodloužená verze režiséra, nebo takzvaný „ultimate cut“, který má přes tři a půl hodiny a obsahuje bonusovou dějovou linku Příběhy Černé lodě, která je animovaná.

6. Iron Man (2008)

Celou tvorbu tohoto snímku předcházely pochyby. Po neúspěchu Neuvěřitelného Hulka byl Marvel na pokraji krachu a nechtěl riskovat další propadák. Navíc film se začal natáčet, když ještě nebyl ani hotový scénář. Také se dlouho nevědělo, koho obsadit do hlavní role. Iron Mana si skoro zahrál například Tom Cruise.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Nakonec ale tento snímek všem vytřel zrak.  Robert Downey Jr., který si zahrál hlavní roli, se stal miláčkem fanoušků superhrdinských příběhů a Jeff Bridges podal nezapomenutelný výkon coby záporák s démonickým charakterem. Snímek utržil přes půl miliardy dolarů a stal se základem pro jednu z nejoblíbenějších superhrdinských sérií.

5. Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera (2014)

Tento film se stal životní šancí pro bratry Anthony Russo a Joe Russo. Pokračování příběhu o prvním Avengeru nabízí návrat oblíbené postavy Buckyho, ovšem tentokrát jako záporáka.

Tento film je jedinečný díky neuvěřitelnému tempu a skvělému scénáři. Kapitán Amerika se musí vypořádávat s jedním problémem za druhým a několikrát má i namále. Na dramatičnosti přidává i soustředění se na vedlejší postavy jako Black Widow a Nick Fury. Tento film také nabízí detailnější pohled na organizaci S.H.I.E.L.D. a její souboj s Hydrou. V tomto filmu je jedna z mých oblíbených akčních scén – souboj Kapitána Ameriky s Winter Soldierem na dálnici. Tento souboj je výjiemčný díky jeho spádu a vizuálním efektům, které byly také nominovány na Oskara.

4. Batman začíná (2005)

Tento film od jednoho z nejoblíbenějších režisérů současnosti – Christophera Nolana – zcela změnil pohled na superhrdinské filmy a dal vzniknout jedné z nejlepších adaptací Batmana.

Film popisuje počátky Temného rytíře, který reprezentuje síly dobra v Gotham City. Ačkoli tento film Nolan režíroval hlavně kvůli tomu, aby získal důvěru studia a mohl natočit svůj Počátek, přesto se díky realistickému vykreslení příběhu a neuvěřitelné výpravě tento film stal ikonickým vykreslením Batmana. Navíc díky více záporákům děj hezky odsýpá a vše doplňuje brilantní hudba Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda.

3. X-Men: První třída (2011)

Tento snímek na motivy Marvel komiksů se dějově vrací ještě před film X-Men Origins: Wolverine a vypráví o samotném vzniku X-Menů a setkání Charlese Xaviera s Erikem Lensherrem. Snímek nám dává nahlédnout do vzniku souboje Profesora X s Magnetem ještě v době, kdy toto téma nebylo ohrané.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Snímek disponuje zábavným rozvíjením příběhu o X-Menech a o tom, jak Charles Xavier rozvíjel schopnosti mutantů. Nejsilnější stránkou filmu je jeho příběh plný důležitých dílů do skládačky příběhů o X-Menech. Příběh se totiž nesoustředí jen na souboj se záporáky a špionáž za dob studené války, ale také zajímavým způsobem rozvíjí charaktery postav a rozebírá jejich motivace. Tím vzniká prostor k tomu, aby se divák do těchto postav vcítil.

2. V jako Vendeta (2005)

Alan Moore napsal pro DC Comics úspěšné komiksy jako například Watchmen, Swamp Thing nebo nejrůznější příbehy o Batmanovi. Kromě toho se proslavil velmi silným příběhem V jako Vendeta, který vypráví o ztrátě svobody a identity v totalitním světě. V takovém světě žije Evey, jejíž rodiče zahynuli, když se snažili bojovat proti totalitnímu režimu. Dokonce i ona málem přišla o život, kdyby se neobjevil V. Tajemný hrdina bez jména a identity, který skrývá svůj příběh a bojuje za svobodu.

Tento film disponuje výjimečným scénářem. Například hlavní hrdina někdy mluví tak, že každé jeho slovo začíná na písmeno V. Navíc tajemný a spletitý příběh, díky kterému se divák dozvídá více nejen o tajemném V, ale i o motivacích záporáků, kteří prosazují totalitní režim, je nesmírně originální a zábavný, ačkoli je snad vším, čím komiksy neměly být. Choreografie v bojových scénách je do detailu propracovaná a hlavní myšlenka o svobodě je prezentována velmi emotivním způsobem.

1. Temný rytíř (2008)

Tento film se právem řadí mezi ty nejlepší superhrdinské filmy. Stal se totiž legendou a změnil dokonce i celé chápání akčních filmů a jejich tvorbu. Dynamické akční scény plné zajímavých zvukových efektů, ohromující vykreslení Jokera od Heath Ledgera, který za tuto roli získal Oskara i Zlatý glóbus nebo rychlý spád děje a nečekané zvraty jsou důvody, proč se tento film mnohdy řadí i mezi nejlepší filmy všech dob.

Film má do detailu propracovanou psychologii postav, a díky tomu je zde i zachycená realistická změna dobrého Harveyho Denta v záporáka Harveyho Two-Face. A to, co mám na tomto filmu nejraději je konec, ve kterém se naplno ukáže Batmanův charakter a jeho morálka. Poslední scéna filmu obsahuje dechberoucí dialogy proložené dojemnou hudbou Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda.

 

Pavel Melotík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 5 =