10 nejlepších spaghetti westernů, které musíte vidět, než zemřete

Jen málo žánrů je tak ikonických jako spaghetti western. Tento žánr má své kořeny v 60. letech, kdy hlavními postavami tohoto žánru byli například Sergio Leone, Ennio Morricone nebo Sergio Donati. Okamžitě po svém vzniku se stal tento žánr velmi oblíbený, ale také velmi kontroverzní kvůli spoustě násilí a některým tématům, které byly tabu. Dnes je většina úspěšných spaghetti westernů považována za naprosté klasiky.

10. Muž proti muži

Muž proti muži je italský western z roku 1967. Hlavní roli si zahrál Lee van Cleef, kterého můžete znát jako Zlého z filmu Hodný, Zlý a Ošklivý. Western vypráví příběh Billa, který se stal svědkem vyvraždění své rodiny čtyřmi bandity. O patnáct let později se vydává najít vrahy chce uskutečnit svou pomstu, na kterou se po celý život připravoval. V průběhu pátrání po nich mu cestu zkříží Ryan, bývalý trestanec, jemuž dluží peníze právě ti, po kterých jde Bill. Na další cestu se tedy vydávají společně…

Death Rides A Horse

9. Django

Ne, nemáme na mysli Nespoutaného Djanga, ale toho původního Djanga z roku 1966. Tento western režírovaný Sergio Corbuccim se točí okolo bývalého vojáka Unie, který se plahočí jihem Ameriky s rakví. Po cestě naráží na bojovníky Ku Klux Klanu, Mexické revolucionáře i bandity. Django je výjimečný svým překvapivým zakončením, kde se konečně divák dozví, co je ve skutečnosti v tajemné rakvi hlavního hrdiny.

Django 1966

8. Kulka pro generála

Kulka pro generála je italský western z roku 1967, který režíroval Damiano Damiani. Odehrává se za dob Mexické revoluce během let 1920 – 1930. Během celého desetiletí bylo toto ohromné území devastováno tlupami loupeživých banditů… Jedna z band vedená brutálním Chuchem (Gian Maria Volonté) a jeho pobožným bratrem Santem (Klaus Kinski) právě přepadla vlak se zbraněmi, které obvykle prodává opozičnímu generálovi Eliasovi. Loupež je úspěšná i díky pomoci jednoho z cestujících, uhlazeného amerického gentlemana s dětskou tváří (Lou Castel). El Chucho se rozhodne schopného gringa přijmout do party…

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

A Bullet for the General

7. Hlavu dolů

Hlavu dolů (jinde taky pod názvem Kapsy plné dynamitu) je jedním z nejpřehlíženějších a nejpodceňovanějších westernů Sergia Leoneho. Leone tento western natočil v roce 1971, tedy tři roky po filmu Tenkrát na západě. Podobně jako spousta jiných spaghetti westernů, i tento se odehrává za dob Mexické revoluce.

Hlavní postavou je Juan Miranda, chladnokrevný zloděj a šéf početné rodiny, která se živí okrádáním náhodných pocestných a přepadáním dostavníků. V době, kdy kolem něho doslova „vře“ mexická revoluce, zajímá se jen o to, jak rychle naplnit vlastní žaludek. Zlomyslná náhoda mu jednoho dne postaví do cesty muže, s jakým se ve svém životě ještě nikdy nesetkal: John H. Mallory jezdí na motocyklu, z ničeho a nikoho nemá strach, přímo ďábelským způsobem zachází s dynamitem a dělá jen to, co chce. Na rozdíl od všech členů své tlupy Miranda rázem pochopí, že to je ten správný člověk, který mu může pomoci splnit dlouholetý sen. Tím není nic jiného, než vykradení velké banky v městě Mesa Verde.

Duck, You Sucker

6. Pro hrst dolarů

První film z „dolarové“ trilogie otevírá slavnou postavu pistolníka (Clint Eastwood), který vychytrale střádá plány proti svým nepřátelům a využívá rozepře a nepřátelství ve svůj prospěch. Jedná se o zřejmou inspiraci Yojimbem od Akira Kurosawy. Sergio Leone se soustředil na město, které trhá na kusy gang, který se nenechá nikým zastrašit ani zastavit. Tehdy vstupuje do děje muž beze jména, který si získává respekt tím, jak sebejistě a vychytrale bojuje s gangem, který terorizuje město.

A Fistful Of Dollars

5. Velká přestřelka

Velká přestřelka je další spaghetti western z 60. let, ve kterém se spojili herec Lee van Cleef a režisér Sergio Sollima.

Lovec lidí Jonathan Corbett chce skončit se zabíjením lidí a stát se senátorem. Bohatý podnikatel Brockston mu nabídne podporu, když Corbett chytí svého posledního psance – mladého Mexičana Cuchilla, který znásilnil a zavraždil dvanáctiletou dívku. Corbett se vydává na lov, ale postupně přichází na to, že v celém případu něco nehraje…

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

The Big Gundown

4. Velké ticho

Velké ticho je úspěšný italsko-francouzský western z roku 1968 s hudbou Ennia Morriconeho, který režíroval Sergio Corbucci. Film vypráví příběh brutálního vraha Tigrera alias Loco (Klaus Kinski), který vede skupinu chamtivých lovců lidí, kteří pronásledují bandu desperátů skrývajících se v zasněžených horách Utahu. Silence (Jean-Louis Trintignant) je němý pistolník, jehož si najme mladá žena Pauline (Vonetta McGee), když Locova banda zavraždí jejího manžela. A Silence rozpoutá boj dobra se zlem pro spravedlnost a pro pomstu…

3. Pro pár dolarů navíc

Pro Sergia Leoneho byl tento western jeho oblíbeným z celé „dolarové trilogie“. Sequel k westernu Pro hrst dolarů s Clintem Eastwoodem v hlavní roli se stal senzací a klasikou ve westernovém žánru. Westernu přidává na kvalitě vynikající hudba Ennia Morriconeho a skvělé herecké výkony Clinta Eastwooda i Lee van Cleefa.

Lovec lidí Clint Eastwood se vydává po stopách obávaného zločince El India, který uprchnl z vězení. Jelikož největší banka na Západě je v El Pasu, je více než jasné, že jeho kroky budou směřovat právě tam…

For A Few Dollars More

2. Hodný, zlý a ošklivý

Western Hodný, zlý a ošklivý se odehrává ve stejném světě jako filmy Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. I tento film napsal a zrežíroval Sergio Leone, hudbu tradičně složil Ennio Morricone a samozřejmě nechybí ani Clint Eastwood v hlavní roli. Hodný, zlý a ošklivý perfektně pracuje s vyprávěním s minimem dialogů, které je založené na soundtracku, prostředí a postavách, od kterých lze čekat úplně cokoliv, a které ví věci, které mají trpělivému divákovi zůstat ještě dlouho skryté.

Tři pistolníci, nepřátelé na život a na smrt, a každý zná část tajemství, bez něhož ti ostatní nikdy nenajdou ukrytý zlatý poklad. Jako první se o něm dozví zabiják Sentenza zvaný Krásnoočko, kterého najal desperát Baker, aby z jednoho farmáře vytáhl jméno, pod nímž se ukrývá jižanský voják Jackson, který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Bezcitný Sentenza zjistí, co potřeboval, a pak zabije nejen farmáře a jeho rodinu, ale také Bakera, aby se mohl vydat za pokladem sám. Dřív než však stačí Jacksona najít, voják zemře. Těsně před smrtí však umírající prozradil úkryt ošklivci Tucovi a “hodnému” Joeovi řečenému Blonďák shodou okolností tak, že každý z nich zná polovinu tajemství.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

The Good The Bad The Ugly Final Duel

1. Tenkrát na západě

Western Tenkrát na západě je považován za vrchol kariéry Sergia Leoneho. K němu se jako vždy přidal další Ital – Ennio Morricone. Jeho soundtrack k filmu Tenkrát na západě je považován za jeden z nejlepších všech dob. Přiznejme si to. Těmto úchvatným melodiím nesahá přezpívaná verze naší Věry Špinarové ani po kotníky. Hlavní role si zahráli Henry Fonda a Claudia Cardinale.

Opuštěná železniční stanice, na které tři muži trpělivě čekají na příjezd vlaku. Ty tři poslal bezcitný modrooký pistolník Frank, aby se postarali o muže, který si říká Harmonika, a chce si s Frankem vyřídit nějaké staré účty. V okamžiku, kdy na malém nádraží dojde k nevyhnutelné přestřelce, vyvraždí Frank se svými muži rodinu farmáře McBaina a to jen chvíli předtím, než sem dorazí McBainova novomanželka Jill. Dalšími “figurami” ve hře se stávají bandita Čejen, na kterého se Frank pokusil vyvraždění McBainovy rodiny hodit a nemocí zmrzačený milionář Morton, pro kterého Frank pracuje. Tihle všichni mezi sebou rozehrají složitou hru plnou úskoků, intrik, podrazů a rychle letících kulek.

Once Upon A Time In The West

Pavel Melotík

Zdroje: http://whatculture.com/film/10-best-spaghetti-westerns-you-must-see-before-you-die?page=10

https://www.kukatko.cz/10-nejlepsich-westernu-vsech-dob/

Předchozí článekPřekvapivě temná finále komediálních seriálů
Následující článekProstitutky v hlavní roli

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − seven =