10 nejlepších pohádek všech dob

Pohádka, nadčasový literární útvar, který milují především děti, ale i dospělí. Největším tvůrcem animovaných pohádek je bezpochyby společnost Disney, která přejímá lidové příběhy a mění je k obrazu svému. Není však na světě jediná. V posledních několika letech dostaly pohádky i své hrané verze. Podívejte se na seznam nejvlivnějších a nejoblíbenějších pohádek, které byly kdy vytvořeny.

11. Ošklivé káčátko (1939)

Související obrázek

Všichni jsme si prošli nepříjemnou fází dospívání a tato pohádka by se k tomu dala nejvýstižněji přirovnat. Příběh podle dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, který byl tak trochu sám jako ošklivé káčátko, pojednává o mláděti, které nezapadá mezi své vrstevníky. Posměšky způsobí, že se káčátko rozhodne žít samo bez nich. Po čase ale zjišťuje, že důvodem proč je jiný než ostatní je fakt, že je labuť. Nadčasová klasika nám připomíná, že na světě je místo pro každého z nás.

10. Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Výsledek obrázku pro pohádky tisíce a jedné noci 1974

Tento epický příběh spojuje mnoho lidových příběhů a legend z různých kultur z celé jižní Asie, Afriky a Středního východu. Jejich věk a složitá historie nás nechávají odhadnout, jak přesně se to stalo. Příběh pojednává o Scheherazadě, nové manželce krále, který si každý večer bere a zabíjí novou nevěstu, ale Scheherazada mu vypráví nespočet příběhů, které trvají tisíc a jednu noc. Král je jejími příběhy natolik fascinován, že ji nechá žít.

9. Rapunzel (2010)

Související obrázek

I když má hlavní hrdinka impozantně dlouhé kadeře, historie samotné pohádky je ještě delší. Díky zpracování v podání bratří Grimmů se stala velmi populární, ačkoliv se příběh vyprávěl již dávno předtím, než ho bratři v 19. století publikovali. Navzdory věkům v roce 2010 společnost Disney vydala nové zpracování s názvem Na vlásku, které dokázalo, že i po tolika letech dokáže Rapunzel okouzlit. Mohl by to být obyčejný příběh o lásce, která překonává překážky, ale je to jedinečné díky unikátnímu konci, který zajistí, že se o této pohádce bude mluvit i následná staletí.

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

8. Kráska a zvíře (1991)

Související obrázek

Filmové provedení pohádky Kráska a zvíře jsme mohli vidět již nespočetněkrát. Posloužila také jako předloha pro více než jedno divadelní představení a balet. Dalo by se očekávat, že časem lidi omrzí dívat se na to samé pořád dokola, ale v roce 2017 se Disney rozhodlo vytvořit nové přepracování a tentokrát se nejednalo o animovanou pohádku, nýbrž o hraný film. Ukázalo se, že i nadále má příběh svou sílu a dozajista se jedná o opravdovou nadčasovou klasiku.

7. Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Související obrázek

Dnes díky společnosti Disney o ní lidé přemýšlí jako o Sněhurce a sedmi trpaslících, ale originální název německé pohádky byl jednoduše Sněhurka podle princezny se světlou pletí. Původní trpaslíci neměli dokonce ani jména, ta dostala až v průběhu hry na Brodwayi a poté od Disneyho v roce 1937. Nepopiratelně tyto změny hrály zásadní roli při upevňování své trvalé popularity, ale bez bratří Grimmů by žádné animované studio nemělo takový příběh.

6. Perníková chaloupka

Související obrázek

Poněkud temnější pohádka, jenž v sobě skrývá několik morálních lekcí, které jsou ve vztahu k dnešní době pozoruhodně relevantní. Zaprvé je to perfektně zpracovaný příběh o cizím nebezpečí, nic neudrží děti od cizích lidí více než představa, že by je mohl někdo sníst. Zadruhé v době kdy se děti přejídají a trpí obezitou, je učí o výživě a že není dobré se ládovat.

5. Červená Karkulka (2005)

Výsledek obrázku pro karcoolka

Pohádka o Karkulce posunula morální ponaučení o nebezpečných cizincích na další úroveň. Tato ikonická pohádka připomíná dětem, aby vždy důvěřovaly svým instinktům. Červená Karkulka v jejím červeném plášti je sama o sobě ikonická, ale je to právě vlk, kdo dělá příběh tak napínavý. Jeho lstivé způsoby a úspěšné zhltnutí nejen babičky, ale i hlavní postavy Karkulky ho činí jedním z nejvíce hrozivých a nezapomenutelných darebáků v historii pohádek.

KOUKNI SE  Last of Us: Natáčení herního hitu je v plném proudu!

4. Princezna a žabák (2009)

Související obrázek

Pohádka o krásné dívce a ošklivém žabákovi, který je ve skutečnosti začarovaný princ a osvobodit ho může pouze polibek z pravé lásky. Učí nás, že láska nemá předsudky a že na vzhledu nezáleží. Zároveň zde poprvé v historii udělalo studio Disney princeznu černošku.

3. Malá mořská víla (1989)

Výsledek obrázku pro arielle la petite sirène

Příběh o malé mořské víle, která se zamilovala do člověka, má dva zcela odlišné konce. Původní pohádka od bratří Grimmů končí tragicky, ale Disney si ji upravil podle svého, a tak princezna Ariel dostala svůj šťastný konec.

2. Šípková Růženka (1959)

Související obrázek

Příběh o mladé dívence, které je předurčen krutý osud od zlé víly. Její tři dobré sudičky se všemožně snaží aby strašlivou předpověď budoucnosti zvrátily. Osud je ale nezvratný a co se má stát se také stane. Před věčným spánkem může Růženku zachránit pouze statečný princ, který musí projít přes všechny nástrahy, které princeznu obklopují. Nakonec aby dokázal zlomit zlou kletbu musí Růženku políbit.

1. Popelka (1950)

Související obrázek

Jen málo pohádek o princeznách je tak populární jako Popelka. Její příběh lze přemístit do jakékoliv doby a jakékoliv země. Také proto se dočkala tolika filmových zpracování. Popelka je natolik odvážná a ochotná snít ve velkém, což je důvod, proč je její příběh nadčasový, a proto bude okouzlovat i další generace.

Aneta Pfeiferová

Zdroje:
opatinhofeio
https://www.csfd.cz/film/10121-pohadky-tisice-a-jedne-noci/prehled/
http://mbtiaesthete.blogspot.com/2016/02/disneys-tangled-rapunzel-esfj.html
https://www.telemagazyn.pl/film/kraska-a-zvire-2028350/
https://www.levnykarneval.cz/kostymy-z-filmu-a-pohadek/detsky-kostym-snehurka/
https://www.infracz-eshop.cz/product/pohadkovy-kufrik/pohadka-z-kufriku_-pernikova-chaloupka/20473
https://www.filmujeme.sk/karcoolka-hoodwinked-online-film
http://kinomaniak.cz/filmy/princezna-a-zabak
http://www.amroholidays.com/wp-content/upload/456918-ariel-wallpaper.html
https://www.nejrychlejsi.cz/s/walt+disney+sipkova+ruzenka/
http://www.enterdesk.net/download/4141-0-800×600.html
http://peacockplume.fr/opinions/arts-culture/its-time-not-so-skinny-disney-princess

Předchozí článekFilmy, které Quentin Tarantino nikdy nenatočil
Následující článekŽivotopisné drama o Tolkienovi a jeho tvorbě v prvním traileru

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × three =