10 nejlepších filmů Bruce Willise

Během osmdesátých a devadesátých let se stal Bruce Willis charakterním hrdinou nejednoho akčního filmu. Popularitu mu přinesla role ukecaného soukromého očka v seriálu televize ABC s názvem Moonlighting v polovině 80. let. V té době se začal Willis  objevovat i v celovečerních filmech. Od roku 1988 se Willis stává jednou z nejpřesvědčivějších amerických filmových hvězd. Filmy s ním vydělaly více než 2,5 miliardy dolarů a jeho jméno se v historii filmu stalo symbolem akčního žánru. Přesto to neznamená, že Willis není schopen dramatického nebo dokonce komediálního herectví  – koneckonců, televizní seriál, v kterém začínal, měl prvky obou.

1Smrtonosná past

Klíčový akční film osmdesátých let – film, který má pověst trháku i desetiletí po jeho vydání. Můžeme v něm vidět Willise v jeho absolutně nejlepší kondici. Je na začátku své kariéry, na vrcholu své show, a hraje takový typ hrdiny, který často nevidíme: Je spokojený sám se sebou, trochu pohodlný, bez problémů, vyjadřuje své pocity a odhaluje svou zranitelnost-Willis během filmu pláče minimálně třikrát, což je vzhledem k okolnostem zcela pochopitelné.

2Až vyjde měsíc

Jeden z nejlepších filmů režiséra Wesa Andersona nabídl i jednu z nejzajímavějších rolí Bruce Willise. Hraje městského policistu v roce 1965, který má za úkol nalézt dvě dvanáctileté děti, osiřelého skauta a jeho kamarádku, kteří spolu utekli do lesa. Až vyjde měsíc ukazuje jemnějšího a uvěřitelnějšího Willise, jde o roli, která se v jeho filmografii vymyká, je jiná než ostatní.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

3Pulp Fiction

V nejúspěšnějším filmu režiséra Quentina Tarantina si Bruce Willis zahrál roli boxera Butche Coolidgeho. Historky z podsvětí propojuje i jeho příběh přestárlého boxera, který se vzepře mafiánským praktikám. Role se zhostil s okouzlující lehkou sebeironií, bez něho si tenhle kultovní film dneska můžeme jen těžko představit. 

4Šestý smysl

Zde si Bruce zahrál netypicky vážnou roli dětského psychologa. A také se zde projevil jako empatický a naslouchající člověk. Zajímavá poloha, navíc měl opět štěstí na výběr role, z tajemného až strašidelného příběhu M. Night Shyamalana se stal obrovský hit.

512 opic

12 Opic je šílené sci-fi tvůrce Terryho Gilliama, volně inspirované slavným francouzským filmem La Jetée. Bruce Willis v roli nervního a zmateného cestovatele v čase spolu s Bradem Pittem, který hraje zcela vyšinutého pacienta psychiatrické léčebny filmu vévodí. Kombinace humoru, představivosti a postapokalyptických vizí Brucovi sluší.

6Pátý element

Možná díky Armageddonu nebo právě filmu 12 opic bylo v polovině devadesátých let rozhodnuto, že Bruce do sci-fi filmů prostě patří. Pátý element přišel po obou jmenovaných filmech, a Willis se v ní opět cítí jako ryba ve vodě. Propůjčuje filmu svou lidskost, hloubku a neustálé vzrušení – film by bez něj pravděpodobně nebyl tak mimořádný. Je to divoká jízda, a tu Willis miluje.

7Poslední skaut

Shane Black do filmu vrazil svoje drsné fóry a hlášky, režisér Tony Scott zase cit pro akční scény. Je to rychlé a zábavné, protože Bruce Willis se cynického detektiva zhostil po svém.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

8Smrt jí sluší

Černá komedie, v níž se z hrdiny akčních filmů stal starý podpantoflák a ňouma. Po boku Meryl Streepové se hraje jedna báseň. A Bruce opět ukázal, že mu přijdou vhod i komediální role. 

9Vyvolený

Jeho druhá spolupráce se Shyamalanem a jedna z mnoha spoluprací se Samuelem L. Jacksonem. Vyvolený je skvělým superhrdinským filmem. Willis hraje Davida Dunna, muže, který se stane neporazitelným, potom co přežije bez šrámu hroznou nehodu, v níž zemře 131 lidí.

10Looper

Napsal a zrežíroval Rian Johnson. Opět sci-fi, v němž hrají Joseph Gordon Levitt a Bruce Willis stejnou postavu, Joeho, po třiceti letech, ale spojenou cestováním časem. Je to úžasný sci-fi neo-noir film, který spojuje ty nejlepší prvky obou žánrů a dává velký prostor oběma hercům.

 

Charlie Brown

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

14 − 9 =