10 nejděsivějších postav Stephena Kinga

Spisovatel Stephen King je právem nazýván jako „král hororu“. Již přes čtyřicet let zahrnuje čtenáře svými napínavými a mrazivými příběhy, které kolikrát předčily smyšlený svět. Jeho knihy jsou bohaté na detaily, které umí člověka zaujmout a přenést ho do míst, které Stephen King vytvořil. Stephen King je mistr, který dokáže, aby měl čtenář pocit, že knihu nejen čte, ale že je i aktivním členem událostí, které se v knize odehrávají.

Jeho největší schopností je pravděpodobně naplňovat postavy něčím, co doslova vyskočí ze stránek a popadne čtenáře. Staráme se o ně, ztotožňujeme se s nimi, fandíme jim a bojíme se o ně.

Některé z největších postav, které Stephen King vytvořil, jsou přesně ty, které přinutí čtenáře před spaním odložit knihu, ale zároveň nezhasnout světla.  Má zvláštní talent vplížit se do psychiky svého publika a lovit jejich nejhlubší obavy. Současně čtenáře také seznamuje s postavami, lidmi nebo něčím jiným, které nahánějí husí kůži a kvůli kterým vstávají vlasy na hlavě.

Tady je deset nejděsivějších postav z vesmíru spisovatele Stephena Kinga. Můžete pokračovat… pokud si na to troufnete.

10. Margaret White (Carrie)

Margaret White je rozkazovačná, urážlivá, šílená, náboženská fanatička a matka Carrie Whiteové v románu Carrie. Její názory na život, na sex obzvlášť, jsou velice úzkoprsé a to až do takové míry, že se domnívá, že je téměř vše hřích.

Už na začátku života Margaret uvěřila, že je Carrie kvůli svým telekinetickým schopnostem čarodUntitled 2ějnice, a nebýt zásahu Cariina otce, zabila by ji. Trvá na tom, že se Carrie musí pokat za každé porušení hranic, a pravidelně ji zamyká ve speciálně vyzdobené „modlitební skříni“, kde má Carrie prosit o odpuštění.

Postupem času ztratí Margaret úplný kontakt s realitou a chystá se svou dceru, která se právě vrátila ze školního plesu, zabít řeznickým nožem. Bohužel pro Margaret, Carrie je na ni připravena a zpečeťuje její osud.

9. Gage Creed (Řbitov zviřátek)

Na tom, že jsou děti někdy nazývány jako zlo, je něco neodmyslitelně strašidelného – ať už je to vrozená vlastnost nebo zavinění někoho nebo něčeho jiného. Gage Creed spadá v románu Řbitov zviřátek do kategorie druhé. Byl to zcela sladký, malý chlapec, který se na začátku knihy přestěhuje se svým otcem Lousiem a matkou Rachel do města Ludlow. Nedlouho poté ale rodinu udeří tragédie a Gage zemře.

Jeho smrt rodinu zřetelně ničí. Louis, který se už dříve dozvěděl o místním hřbitově s ohromujícími, ale zároveň také s děsivými účinky, které dokáží vzkřísit mrtvé, věří, že svého syna může zachránit a pohřbí ho tam.  f0028951_4b4fe8c9922e5 (1)

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Gage se vrátí ze záhrobí, ale do nevinného chlapce má daleko. Poznamenán špatnou kletbou, kterou je půda na hřbitově prosycena, je jeho duše plná nenávisti a krutosti.

Brzy po návratu krade otcův skalpel a zabíjí s ním starého souseda Judda Crandalla, následně naláká svou žalem zasaženou matku do pasti a též ji zabíjí. Jen Louis může svého ďábelského syna zastavit, a tak mu vpíchne do těla smrtící látku, která ho umlčí jednou provždy.

8. Cujo (Cujo)

Cujo svou rodinu miloval. Udělal by pro ni cokoli a nikdy by jí neublížil – především chlapcovi. Byl to velký, roztomilý, slepě oddaný bernardýn, který žil s rodinou Camberových kousek od Castle Rocku, ve státě Maine.

bloody_cujoKdyž jednoho dne Cujo honí po polích divoké králíky, vstrčí hlavu do jeskyně a je pokousán vzteklým netopýrem. V průběhu několika dní Cujo podléhá infekci a z milujícího zvířete se mění na šíleného, vražedného obra, který nerozezná, co je dobré a co špatné. Nejprve zabije souseda a poté svého vlastního pána, Joa Cambera. Na Camberovu farmu také doráží Donna Trentonová a její syn Tad. Následuje něco děsivého a tragického, protože navzdory tomu, že byl kdysi Cujo roztomilé zvířátko, nyní znázorňuje čisté zlo.

7. Collie Entragain (Beznaděj)

Jízda přes pustou Nevadskou poušť musí být příjemný zážitek, ne? Ale když se stanete démonicky posedlým a vražedným policajtem s krvácejícím tělem, to je teprve party!

Collie Entragain je náměstkem v městečku Beznaděj. Po nějaké době ho posedne starověký démon. Ten, který byl vězněn v nedávno odkryté čínské jámě.500px-SKD3

Potom, co zabije všechny ve městě, zajme Entragain nic netušící cestující na opuštěném úseku silnice kousek od Beznaděje a uvězní je pro pozdější použití. Na to, aby se démon udržel při životě, potřebuje čerstvá těla, a tak si Entragain dělá zásoby v místním vězení a zabíjí ty, které nepotřebuje.

6. Kurt Dussander (Čtyři roční doby: Nadaný žák)

V pekle je zvláštní místo pro nacistické řezníky, kteří spáchali za 2. světové války tolik krutostí. Byli to bestie, které bez mrknutí oka mučili, zmrzačili a zabili miliony Židů v koncentračních táborech. Stephen King takovou živou, dýchající bestii zhmotňuje v povídce Nadaný žák.

Život Kurta Dussandera probíhá pod smyšlenou identitou stárnoucího seniora Arthura Denkera žijícího na jihu Kalifornie, jednoduše proplouvá časem a čeká na smrt, když ho objeví mladý chlapec Todd Bowden, který jej označíKurt_Dussander_3
jako německého vraha. Todd vydírá Dussandera tím, že pokud mu starý muž nebude vyprávět zvrácené příběhy z koncentračních táborů, jeho tajemství bude vyzrazeno. Dokonce kupuje Dussanderovi repliku důstojnické uniformy, kterou má při vyprávění příběhů Dussander nosit.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Tito dva se navzájem poškozují tím nejhorším způsobem. Dussander, který zpočátku Toddovi žádosti odmítá, se vrací k monstru, kterým kdysi byl. Začínají mučení a vraždy toulavých zvířat a bezdomovců, které začne za nějakou dobu provádět i Todd. Tyto hrůzné činy jsou v kombinaci s lehkostí, s jakou se Dussander vtělil do svého starého já, opravdu šokující a strašidelné.

5. Leland Gault (Nezbytné věci)

Když se ve městě Castle Rock otevře obchod s názvem Nezbytné věci, občané jsou překvapení. Vypadá totiž, že obchod má něco, co je ideálního pro každého, kdo vejde dveřmi. A aby to bylo ještě lepší, ceny jsou ďábelsky nízké. Je to možná proto, že majitel Leland Gault ve skutečnosti ďáblem je.

Gault se prezentuje jako půvabný, starší pán, který si už něco zažil, stejně jako prodávané věci, které se vymykají Untitled 3logice. Za položky, které se prodávají za tak nízkou cenu, chce na oplátku po zákazníkovi jen malý žert, který má udělat jinému členovi města. Vypadá to, že Gault zná dlouholeté spory a zášti občanů celého města, a hraje si s nimi pro hanebné účely.

Žerty se stupňují a město je uvrženo do úplného chaosu a násilí. Jen co vyjde na povrch, kdo Gault skutečně je, zmizí a příběh knihy končí opět na začátku – otevřením obchodu v Junction City, což znamená, že ďábel svou práci možná ještě neskončil…

4. Annie Wilkes (Misery)

Annie Wilkes opravdu miluje knihy Paula Sheldona o Misery Chastainové. Dalo by se říct, že je jimi dokonce posedlá, takže si určitě dokážete představit tu radost, když se poblíž jejího domova v Coloradu stane autonehoda a těžce zraněný řidič není nikdo jiný než Paul Sheldon.

Annie zachrání Sheldona před smrtí, vezme ho do svého odlehlého domu, ošetřuje ho a pomáhá mu zpět ke zdraví. Annie-Wilkes-Misery-3Jakmile Sheldon začne nabírat sílu, brzy přijde na šokující poznání, že Annie není jen fanouškem číslo jedna, ale je také šílená. Při zkoumání její minulosti Sheldon zjistí, že jeden čas byla Annie zdravotní sestra, která byla souzená a následně osvobozená ze zavinění smrti jedenácti dětí, které byly právě v její sesterské péči.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

Potom, co si Annie přečte Sheldonův poslední rukopis a zjistí, že její milovanou postavu Misery zabil, stává se zcela pomatenou a chce po něm, aby Misery přivedl zpět z mrtvých. Jak plyne čas, Sheldon si uvědomí, že s Annie musí hrát hru a snažit se uniknout, když Annie občas dům opustí.

Bohužel pro Sheldona, Annie přijde na jeho plány a snaží se ho vyřadit ze hry těmi nejhrůznějšími a nejbolestnějšímu způsoby.

3. Kurt Barlow (Prokletí Salemu)

Hned po úspěšném románu Carrie přinesl Stephen King příběh staletého upíra žijícího v dnešní době.salem-barlow08

Kurt Barlow se narodil před stovkami let jako rakouský šlechtic jménem Breichen. Dvanáct let si koresponduje s Hubiem Marstenem, za kterým nakonec přijede do Ameriky. Oba se začnou představovat jako starožitníci a usadí se v Salemu. Poté začíná teror, při kterém se občané začínají měnit v upíry a z obyčejného města se začíná stávat město mrtvých.

2. Randall Flagg (Svědectví)

Dost možná nejznámější postavou je Randall Flagg. Je spojován s různými jmény a s různým prostředím, ale člověk si nikdy pod iniciály R. F. nepředstavil nic děsivého, spíše průměrně vypadajícího muže středního věku.

Nemůže si na nic vzpomenout, neví nic o své minulosti, má mlhavé vzpomínky a dokonce se podílí na únosu člověka. Mohlo by se zdát, že Randall Flagg je ztělesněním zla. Tam, kde je on, jsou i nemoci, zlo a smrt.randall-flagg

Velmi dobře je popsán Tomem Cullenem: „Vypadá jako kdokoli, koho vidíte na ulici. Ale jakmile se zašklebí, ptáci padají mrtvá k zemi. Když se na vás určitým způsobem dívá, pokazí se vám prostata a močák začne hořet. Tráva zežloutne a zemře tam, kde si plivne. Vždy je venku. Vždy přijde ve vhodnou dobu. Nezná sám sebe. Nosí jména tisíce démonů. Jednou ho Ježíš srazil do stáda prasat. Jeho jméno je Legionář. Bojí se nás. Zná magii. Umí zavolat vlky a žít uvnitř vran. On je král ničeho. Ale bojí se nás.“

1. Klaun Pennywise (TO)

Je vůbec možné najít děsivější postavu od Stephena Kinga než klauna Pennywise z románu TO? Pennywise dokáže být tím největším strachem každého z nás… pennwise-the-clown-from-it

Příběh o klaunovi, který vraždí děti v mainském státě Derry nahání husí kůži. Bill Denbrough, bratr jednoho ze zavražděných dětí, a klub „Samotářů“ se mu snaží postavit a začíná tak boj na život a na smrt.

 

 

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 5 =