10 filmů loňského roku, které jsou obdivovány kritikou

V dnešní době se musí profesionální kritici potýkat s internetovými portály jako IMDB, Rotten Tomatoes nebo Metacritic, které vzhledem ke snadné dostupnosti fanoušci stále více a více vyhledávají.

V části případů se filmový kritici s internetovým hodnocením neshodují. My pro vás máme deset filmů, které za loňský rok oslnily jak uznávané kritiky, tak i internetové fanoušky…

10. Room

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 97%

Jen málo filmů z roku 2015 utkví v paměti stejně tak jako drama Room a jen málo hereček předčí herecký výkon oKk40fvRBrie Larson.

Název filmu v podstatě mluví za celý příběh. Žena, která svému synovi dokázala vytvořit domov ze čtyř stěn, mezi kterými je už přes sedm let uvězněna, vymyslí odvážný plán útěku. Ten funguje a oba se dostávají na svobodu. Ale jak žít ve světe, od kterého byli tak dlouho odtrženi…?

Ponuré odhalení skutečnosti by se dalo přirovnat k prostupování jedu končetinami. Docela vás to umrtví. Úroveň filmu se zvyšuje s útěkem, kdy děj začne nabývat na složitosti. Ale i tak divák zalituje, že se toho nechopil rafinovanější režisér.

Ukázka recenze:

„Tenhle film nikdy nebude nic senzačního a přesládlého, ale je to jemná pocta mateřské lásce, která dokáže být tak kreativní.“ –  Elise Nakhnikian, Slant Magazin

9. Paddington

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 98%

Roztomilý snímek se skvělým hereckým obsazením (který zahrnuje i koktání Nicole Kidman) neurazí ani děti, ani 9xz0JNhmrodiče. Je dojemný, vtipný a občas neodbytně smutný. Prostě něco,  na co se člověk může dívat pořád dokola.

Ukázka recenze:

„Je to okouzlující film, který nese poselství o toleranci v dnešním světě. A to jak pro děti, tak i dospělé.“ – Mary Houlihan, Chicago Sun-Times

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

8. Neutečeš

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 96%

Horory na seznamech nejlepších filmů za uplynulý rok většinou nekončí. Jsou to střípky zapomenutých časů, občaslYM1uX8V je tam přidaný nějaký nový trik, ale nakonec se mezi ostatními snímky ztratí stejně rychle jako jejich předchůdci. S režisérem Davidem Robertem Mitchellem je to jinak – dokázal, že jednoduchý a přesvědčivý nápad je vše, co stačí k oslovení publika.

Neutečeš může slavit úspěchy hned dva. Tenhle horor je děsivý a zároveň také sakra dobře natočený. Můžeme tu sice najít prvky klasických hororů (využití sexu jako nástroje hrůzy), ale mnohá estetická klišé zatvrzele popírá. Možná z toho důvodu byl kritikou chválen i přesto, že z tohoto žánru obvykle nadšená není.

Ukázka recenze:

„Neobvyklý strašidelný horor, který působí jako neklidný vzrušující sen. Z toho vyplývá, že vše je jen o atmosféře, znepokojujícím hudebním podkladu a širokoúhlém snímku.“ – Liam Lacey, Globe And Mail

7. Marťan

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 93%

I když se režiséru Ridleymu Scottovi v posledních letech moc nedařilo, dobrodružným filmem Marťan přinesl na plátna dJTGVj5Zzábavné sci-fi s Mattem Damonem v hlavní roli.

Přes všechna obvinění, že bezradný kosmonaut není dostatečně dramatický a teatrální, představuje optimismus a nestydatost hlavní postavy správného lidského ducha se špetkou cynismu.

Ukázka recenze:

„Po roce 2013, kdy Gravitace sesbírala ocenění, je to to nejzábavnější sci-fi. Publikum potěší vzrušující jízda.“ – Kevin Maher, The Times

6. Ovečka Shaun ve filmu

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 99%

Ne, není to překlep.l1HBsNMw

Ovečka Shaun ve filmu měla silnou konkurenci v animovaném filmu Mimoni, ale těmto žlutým kamarádům se jí povedlo uštědřit tvrdou lekci.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

Možná je to proto, že ve stop-motion animaci je větší kouzlo než v CG animaci. Je to prostě neodolatelně charismatické a zábavné.

Ukázka recenze:

„Jednou za čas přinese nějaký film smích dostatečně velký na to, aby zdůraznil své skromné kouzlo.“ – Jesse Hassenger, AV Club

5. Spotlight

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 98%

Někdy je tragédie bydlet mimo Ameriku, protože si některé filmy můžeme užívat až o pár měsíců později.sjG3no17

Ale alespoň víme, že to za to čekání bude stát. Je úplně jedno, že už teď můžete zjistit konec příběhu. Vše je o cestě za pravdou, o novinářích a jejich pracovních postupech, které budete moci poznávat při prošetřování církevních skandálů.

Rozhodně z toho budete nadšení.

Ukázka recenze:

„Budete vtaženi do tajného podnikání, budete vnímat odvahu a píli, které se snaží zvrátit vše špatné.“ – Robbie Collin, Daily Telegraph

4. Brooklyn

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 98%

Tento film je zcela nadčasový. Široký záběr prolnutý s osobními příběhy jednotlivých postav, které mají plno nNWtuXZxstarostí. Inteligentní portrét o těžké cestě k přizpůsobení sklidil slova chvály: „Znáte ten pocit, kdy se na jednu chvíli zastavíte a začnete se zamýšlet nad vlastním životem? Vybavujete si vzpomínky a cítíte se, jako kdyby jste je prožívali znova? To je Brooklyn. Probudí vaše emoce, donutí vás objevovat svět. Krásné.“

Ukázka recenze:

„Brooklyn je jednoduchý příběh, který překlene vaši emocionální propast ve chvíli, kdy jsou vaše ambice, domov a láska nejisté.“ – Peter Howell, Toronto Star

3. Selma

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 99%

Byla tu velká pravděpodobnost, že se historické drama Selma rozpadne pod svými aspiracemi, ostatně jako většina Selma-600x400filmů, které se snaží sdělit světu nějakou podstatnou zprávu. Odborné vedení režiséra Ava DuVernaye a některé herecké výkony ovšem předčily veškerá očekávání.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Kritici na tento životopisný snímek uvalili sprchu chvály a to naprosto oprávněně. Vášnivá lekce z historie o občanských právech černošských obyvatel vás dostane do kolen.

Ukázka recenze:

„Málokdy jsem viděl historický film, který by byl plný života.“ – AO Scott

2. V hlavě

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 98%

I přes nulové reakce na animovaný film Hodný dinosaur si přišla společnost Pixar na výdělek, a to díky rodinné I8zyPCkNkomedii V hlavě.

Nekontrolovatelné emoce, okouzlující scénář, skvělé postavy a především úžasný smysl pro fantazii, to je to, čím si Pixar dokázal získat publikum jakékoliv věkové kategorie.

Ukázka recenze:

„Na měřítku vynalézavosti bude V hlavě někde na vrcholu. Jak už to u Pixaru obvykle bývá, budete mít pocit, že jste právě vkročili do duhové laboratoře.“ – Anthony Lane, New Yorker

1. Šílený Max: Zběsilá cesta

Hodnocení na Rotten Tomatoes: 97%

Na filmy osmdesátých a devadesátých let by se navazovat nemělo. Většinou z toho stejně vzejde něco chaotického, 01qguiLGpříliš modernizovaného, co má od originálu hodně daleko.

Naštěstí pro diváky, režisér Geroge Miller nic ze své zábavné tvůrčí mysli a divoké představivosti neztratil, a pokroky v technologii vytvořily na plátnech ohromující účinek.

Ukázka recenze:

„Šílený Max: Zběsilá cesta je vyzývavá odpověď na všechny ty trháky, které jsou založeny na dobré reklamě a designových hračkách.“ – Nichola Barber, BBC

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 3 =