Zvířata ve Far Cry Primal jsou trochu jiná

[corner-ad id=1]Když se řekne Far Cry, většina lidí si představí akční střílečku s otevřeným světem. Každý díl takový dosud byl. Volnost, obrovský arzenál střelných zbraní a akce. Nový díl nazvaný Far Cry Primal je ovšem o něco z toho značně okleštěn. Odehrává se totiž v pravěku – před 12 000 lety.FCP_Screenshot_Sabertooth_Hunt_233272

Zasazení akční hry do pravěku je rozhodně originální a svěží. Období mezolitu je navíc poměrně zásadní období lidských dějin, kdy se někteří lovci a sběrači měnili v první zemědělce a zásadně se měnilo i životní prostředí.

Nastávající změny, které ve skutečnosti probíhaly tisíce let, hra ilustruje na třech kmenech, které se ve hře vyskytují – klasičtí lovci z oblasti, kde je dostatek lovné zvěře, první zemědělci se sklony k otrokářství a nakonec zoufalí lovci z oblastí, kde mnoho potravy nezbylo a kteří se uchýlili ke kanibalismu. A pro zajímavost – země Oros, kde se Far Cry Primal odehrává, je zasazena na území Slovenska.

Sova jako dron, medvěd jako tank

Asi největší problém, se kterým se vývojáři – co se týče hratelnosti – museli potýkat, bylo nahrazení palných zbraní a dopravních prostředků něčím, co bude stejně užitečné a zábavné. Vedle všelijakých palic, sekeromlatů, oštěpů a luků (které lze samozřejmě vylepšovat), se tak zbraní stala i zvířata. A ne jen tak ledajaká pochopitelně.

Pravěk je časem jeskynních medvědů a šavlozubých tygrů. Při průchodu hrou je tedy možné – a nutné – postupně odemykat ochočování divokých zvířat. Pro začátek jsou to třeba jen divocí psi, kteří pomáhají hledat důležité zásoby, nebo vlci, kteří jsou užiteční při lovu zvěře. Ochočená sova zase poslouží jako živý dron k obhlídce okolí – a může i zaútočit na nepřátele. Výhody ochočeného medvěda nebo šavlozubé kočky asi netřeba představovat, jen podotýkám, že to, jak si s nepřáteli pohazují jako s hadrovými panenkami, je opravdu pěkně zpracované. I na mamuty si samozřejmě lze počíhat. I je lze krom lovení ochočit a osedlat. Útok na nepřátelskou vesnici na hřbetu mamuta je pak naprosto devastující. FCP_Screenshot_Mammoth_Hunt_233266Potěšeni budou i hráči dávající přednost spíše kradmému postupu. Těm je k ruce ochočený levhart. Domácí mazlíčky si lze ve Far Cry Primal oblíbit velice snadno a na ty, co si hru předobjednali, čeká ještě jedno překvapení. Balíček misí, kde se do mamuta rovnou vtělíte a mimo jiné se vyrazíte pomstít lidským lovcům.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Far Cry Primal dosud vyšel pouze na Playstation 4 a XboX. Pro Windows bude přístupný 1. března. Na agregátoru recenzí metacritic si dosud vysloužil hodnocení 76 bodů. Zvířata moc hezky představuje jeden z trailerů.

 

 

Jan Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twelve + ten =