Už máte dost neustálé chuti na cigaretu? Vadí vám nesnesitelný zápach z úst, oblečení, zkrátka z vás samotných? Nechcete již dotovat stále nenasytnější tabákový průmysl? Máme pro vás řešení, jak skoncovat s tímto zákeřným zlozvykem jednou provždy. Dáme vám jediný zaručený a osvědčený recept, jak přestat kouřit.

Kouření patři k nejrozšířenějším závislostem. Údajně kouří až 1,3 miliardy obyvatel této planety. Opravdu děsivé číslo. Děsivější je však počet umírajících na tento škodlivý zlozvyk. Každoročně prý zemře na následky kouření necelých pět milionů lidí. I já jsem ještě nedávno patřil k lidem závislým na tabáku. Kouřil jsem více jak patnáct let a poslední dva roky byla má spotřeba přes dvacet cigaret denně. Naštěstí o sobě už více jak půl roku můžu o sobě tvrdit, že jsem nekuřák. Navíc to vypadá, že by se v tomto ohledu nemělo nic změnit. Jak jsem to dokázal?

Dlouhá cesta

Cesta k tomu, aby se ze mně stal nekuřák, opravdu nebyla lehká, a její počátky se datují spoustu let dozadu. Navíc byla lemována mnohými nezdary. Myslím si, že každý kuřák dojde do bodu, kdy chce skoncovat se svou otravnou závislostí. Mě to postihlo už někdy před mnoha lety. Prvním opatřením ke zbavení se návyku na tabák, které většina udělá, je že o tom začne mluvit. Říkáte, že slova jsou k ničemu a že je třeba jednat? Omyl. Už jen to, že začnete o problému mluvit, vám pomůže na dlouhé cestě za jeho pokořením. Člověk, který nedokáže popsat svůj problém, ho nikdy nemůže porazit. Cesta, na níž jsem se měl stát nekuřákem, byla započata.

KOUKNI SE  Nejúčinější přírodní antidepresivum? Třezalka tečkovaná

Nyní bylo třeba vymyslet nějaký podpůrný prvek, který mi s kouřením pomůže. Zprvu mě napadlo pořídit si elektronickou cigaretu. V oněch dobách se říkalo, že jde o zdravý způsob kouření. Inu, tak jsem si řekl, že budu kouřit elektriku a u toho postupně snižovat dávky. To jsem si naběhl. Nejen že elektronická cigareta je pěkné svinstvo, ale nutí člověka neustále přijímat nikotin. Takže tohle nefunguje. Stejně tak nefunguje snižovat dávky u normálních cigaret. Zpočátku opravdu kouříte méně, ale přijde víkend nebo neočekávaná událost a jste zpátky na dvaceti cigaretách za den.

Nefungují ani různé žvýkačky, náplasti a podobné náhražky. Já osobně zkoušel žvýkačky a inhalátor, což je plastová trubička podobná cigaretě a její náplň tvoří nikotin. Žvýkačky měly opravdu odpornou chuť, stejně tak inhalátor. Každý šluk z něj jako by mi měl roztrhnout plíce. Takže to taky nepomohlo. Známí dokonce absolvovali celkem drahou terapii, která nevím v čem přesně spočívala, ale měla pomoct od chuti na cigaretu. No výsledek byl jeden odnaučený kuřák z pěti. Tak co teda opravdu zabírá?

Přestat je velmi těžké, ale zvládnout to může opravdu každý

Popsal jsem vám mnohaletou snahu přestat kouřit. V čem byl problém? Na rovinu vám řeknu, že by všechny ty podpůrné prostředky, vyjma elektronické cigarety fungovaly, kdybych k tomu přidal ještě jednu hlavní přísadu. Onu kouzelnou esenci, která může za to, že více jak půl roku nepotřebuji k životu cigarety. Milí čtenáři, nebudu vás napínat, je to vůle, pevná vůle. Už slyším ty nářky, co jsem to sepsal za blbost a co to melu za nesmysly. Přátelé, ale ono to tak doopravdy je. Navíc na mou obranu můžu použít to, že já už nekouřím, zatím co řada z vás stále ano.

KOUKNI SE  5 skvělých jídel, která jsou hrozně nezdravá

Důležité je tedy mít pevnou vůli. Zkrátka dokouřit a už si nezapálit. Dost pomáhá mít i sakra dobrý důvod proč nekouřit. U někoho je to zdraví nebo peníze. U mne to byla touha být tady pro syna co nejdéle. Já si poslední cigaretu zapálil večer, s tím že ráno už nebudu kouřit. Nebudu zdržovat, měl jsem obrovské štěstí, jelikož mnohými popisované abstinenční příznaky se u mě ani neobjevily. První dva dny byly nejhorší, neustálá chuť na cigaretu mě nedovolovala na nic se pořádně soustředit. Tady mi pomohly normální žvýkačky.

Poté se situace celkem uklidnila. Zhruba necelý měsíc se mi jednou denně stávalo, že jsem měl chuť zapálit si, postupně jsem si i zvykal nemyslet na cigaretu ve chvílích, kdy člověk obvykle sahá po tabáku, například když čeká na autobus. Vím, že hodně lidí bude namítat, že jsou to jen řeči, ale bez vůle přestat kouřit, nikdy kouřit nepřestanete. Na závěr ještě dodám, že společnost mi dělala i aplikace, která počítá dny bez cigarety. Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale mně běží doteď a vždy když se podívám na dny, které nekouřím, zalije mě pocit štěstí. Tak co, zkusíte přestat i Vy?

Martin Kudělka

Předchozí článekDeath Stranding se již brzy objeví na PC
Následující článekObří hejna kobylek ničí Afriku

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × five =