Recenze: Marian Repka: Vše o meditaci

Marian Repka: Vše o meditaci

 Proč začít meditovat? Tuto otázku bychom si měli položit předtím, než se na tuto cestu vydáme. Meditace má jistě nesporné výhody, na kterých se shodnou všichni, kteří meditaci doporučují. Je to především zklidnění mysli, které přináší větší klid a soustředění. Pokud neustále myslíme a dokola přemítáme o různých důležitých i malicherných záležitostech, nedáváme si moc šancí vnímat život. Jestliže řešíme stále dokola v hlavě nějaký neřešitelný problém, často si ani nevšimneme, že jaro proběhlo kvapem kolem nás a my máme stále okolo krku omotanou šálu. A to právě meditace umožňuje. Vnímat život a prožívat ho. Setrváváme ve svém vnitřním tichu, nemluvíme, nemyslíme. A potom přijde moment kdy se rozhostí klid. A někdy přijde i náhle to řešení neřešitelné situace a spousta různých nápadů.

Není moudré slepě přejímat názory druhých o tom, co je pro vás dobré a co ne. Zvažte sami na co se cítíte. Žádná kniha ani žádný člověk vám nemůže popsat nebo zprostředkovat váš vnitřní prožitek. Je důležité získat základní informace a až poté se rozhodnout.

V knížce s neskromným názvem Vše o meditaci se slovenský autor Marian Repka snaží poskytnout veškeré nutné informace k tomu, abychom se mohli sami na tuto cestu vydat. Kniha je ideální pro každého začátečníka. Postupně a bez příkras vysvětluje co je to meditace a jak jí dosáhnout. Jedná se o jednoduchou metodu nehybného sezení a pozorování myšlenek. Jakmile tohle zvládneme, můžeme se věnovat dalším krokům, jako je meditace bez představ, meditace v pohybu, meditace v řeči. Repka se snaží nastínit, kam nás tato cesta pravděpodobně zavede a jaká nás čekají úskalí.

KOUKNI SE  Chris-Anne: Karty posvátné kreativity: Moderně jemné a plné jasných návodů

Cest a způsobů je mnoho. Ale obvykle to prosté a jednoduché bývá nejlepší. Ačkoli je tato kniha opravdu útlá, sděluje nám to, co je podstatné, důležité a pravdivé.

A na závěr doporučení autora uvedené na konci knihy:
„Doporučuji všem, kteří mají k sobě samým negativní vztah, aby se dříve, než začnou s praktikováním meditace nejdříve spřátelili se sebou samými. Jen ten, kdo se přijímá takový, jaký je, ať už ve vzhledu nebo povaze, má sílu vyvíjet se bez rizika, že si ublíží. Jen ten, kdo si váží svého těla, pocitů, vjemů, mysli a vědomí, může porozumět principům, které umožňují uskutečnit cestu, která byla v této knize popsána.

Cesta k pochopení je úsměvná a snadná. Ten, kdo ztratil úsměv a cítí námahu, odbočil. Proto ať necvičí. Ať neznásilňuje rozumem cit. Nemá smysl, aby rozum předběhl srdce. Naopak. Srdce každému jasně ukáže, co všechno už rozum pochopil.

Optimální je, když rozum a srdce jdou ruku v ruce.“

 

Hana Pecháčková

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
vseomeditaciCesta k pochopení je úsměvná a snadná. Ten, kdo ztratil úsměv a cítí námahu, odbočil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 + 6 =