Vřískot 5: Remake legendárního hororu – bude to pecka nebo omyl?

Na internetu se objevil plnohodnotný trailer na remake Vřískotu. Kultovní horor dostane nový „look“, ale scénář by měl vycházet z původního díla. Nicméně podle prvních ukázek to vypadá na těžký průměr, který nepřináší nic nového. Vypadá to jako rutinní filmařina, která posouvá příběh do 21. století a zlehka aktualizuje děj.

Vřískot v roce 1996 nadchl hororové fanoušky nadsázkou, citacemi a bouráním žánrových klišé. Snímek odstartoval novou éru vyvražďovaček a dlouhotrvající sérii. Ta se na jaře 2022 bude hlásit o slovo už pátým celovečerním filmem, jenž bude pro Vřískot určitým předělem. Ačkoliv se vrací původní obsazení, značka se má částečně restartovat. A je to vůbec poprvé, co Vřískot nenatočil zesnulý režisér Wes Craven.

Novému Vřískotu, který přichází do kin 25 let po premiéře prvního dílu, ale chybí styl a tajemství. Snaží se o atmosféru, ale sklouzávají pouze ke klišovitě hororové průměrnosti a absentují jakoukoliv tajemnou atmosféru. Nedojde ani k černému humoru, ani ke krvavé gore akci nebo dusnému napětí. Horor neví, kam se sebou – pouze recykluje scény ze svého předchůdce a vypadá jako tradiční netflixovský produkt bez „vlastní tváře“.

Ale nerad bych filmu křivdil po prvních upoutávkách – i trailery se nemohou povést. Minimálně tvůrčí zázemí budí jistou naději – minimálně alespoň jako žánrovou jednohubku. Režíruje sehraný tandem Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett (stylový horor Krvavá nevěsta) a scénář sepsal James Vanderbilt (Zodiac, Útok na Bílý dům) a Guy Busick (Krvavá nevěsta, Castle Rock).

KOUKNI SE  Jon Bernthal se vrátí jako Panisher v chysteném pokračování seriálu Daredevil: Born Again

Prvoplánové lekačky, vykrádání originálu a průměrné zpracování

Trailer je plný prvoplánových lekaček, nepřesvědčivých herců a absentuje jakoukoliv filmovou atmosféru. O nápaditých záběrech, atraktivním zpracování nebo vynalézavé filmařině ani nemluvě. Zkrátka a jednoduše, bude to klasicky průměrný horor: zabiják s nožem v kápi, parta teenagerů, americké maloměsto a dávné tajemství. Jak originální a předvídatelné. Jediným pozitivem je návrat původního hereckého obsazení a jméno Kevina Williamse v roli producenta.

Krom kreativního vraždění, humoru, nadsázky a dekonstrukce žánru je ve Vřískotu důležité také tajemno a detektivní pátrání po vrahovi. O to nepřijdeme a tvůrci slibují, že se tu opět vynoří řada dávných tajemství, která ovlivňují současnost. Filmaři si prý dávali obrovský pozor na to, aby závěrečné odhalení vraha utajili. Většina herců zásadní odhalení neznala a dokud se netočily konkrétní scény, tak o vyvrcholení příběhu prakticky nikdo nevěděl.

Zajímavostí je, že scénář byl psaný tak, že se s původními herci z jedničky napevno počítalo – vrátí se David Arguette, Courtney Cox a Neve Campbell. Nemají v příběhu jenom nějaké štěky, ale zásadní roli. Kdyby se nepodařilo domluvit návrat všech tří herců, scénář by bylo třeba zásadně přepisovat.

Režírují Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett (Krvavá nevěsta), scénář napsali James Vanderbilt (Vražda na jachtě, Vítejte v džungli) a Guy Busick (Castle Rock, Krvavá nevěsta). Produkuje James Vanderbilt a William Sherak (Slender Man, Suspiria), kteří společně produkovali už úspěšnou Krvavou nevěstu. V hlavních rolích se představí Kyle GallnerMason GoodingMikey MadisonDylan Minnette nebo Jenna Ortega.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: česká stopa na festivalu v Karlových Varech

Film Vřískot 5 dorazí do českých kin 14. ledna 2022.

VIKTOR H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × one =