RECENZE: Vladimír Kafka: Život naživo

Jsou lidé, kteří mají dar vyprávět. Vladimír Kafka k nim rozhodně patří. V knize Život naživo rozvinul dlouhé, krásné, obsažně plné a emoce i srdce oslovující vyprávění o tom, jak překonat strach a obtížné životní situace, ve kterých jde často opravdu o život. Těžkou nemoc, těžké rozhodnutí… a díky svému vlastnímu osudu se dal na pomoc druhým. Sdílí tu svou moudrost, své pojetí světa, logické, přitom hluboce duchovní. Vlastně mám pocit, že ač je kniha plná názorů, teorií, slov, jež jdou často až do nepříjemné hloubky, neodvažuji se s plnou pokorou s autorem kdekoliv nesouhlasit. On má totiž  pravdu. A jak hladivě ji umí podat…

„Musel jsem přijít o nohy, abych se pohnul do vlastního sjednocení, což je svým způsobem tragicky komické. Stačil k tomu dobrovolný a vědomý úmysl uvést život do pohybu vlastním odvážným rozhodnutím. V tom spočívá volání života. Dnes si dávám velký pozor, jaké svědectví vysílám do svého okolí svým chováním a vlastním přístupem k životu. Morálku nemám vůbec na mysli, ta není až tolik rozhodující, spíše upřednostňuji úmysl s ohledem na život svůj i ostatních. Výsledkem vlastní činnosti se dnes až tolik neřídím, ani se jím nenechám přespříliš ovlivňovat. Snažím se vnímat věci v celku a přijímat takové, jaké jsou, i když to není samozřejmě pokaždé snadné. Pokud někdy přichází nespokojenost, vzpomenu si na své sny o životě a tužby žít v lásce, které jsem si stanovil v nemocnici, a ihned se cítím lépe.“

Tak to je jedna z PEREL, které v knize najdete.  A je jich tam schováno jako moři. Nepočítaně. Záleží jen na tom, na kterou zrovna sáhnete, která vás osloví a kterou vaše duše rozlouskne. Je to kniha, kterou můžete číst odzadu, zepředu, odprostředka. Přečíst celou a pak si ji odložit na noční stolek a čas od času náhodně otevřít. Ať je tu řeč o čemkoliv, jde vždy o zážitky, které dýchají osobitým prožitkem a pochopením. Autor nementoruje, vůbec…. Nenašla jsem tam jediné místečko, kde by vám říkal „tytyty, když se budeš chovat špatně, onemocníš!“. Kdepak! A ačkoliv to tak je, cítíte to z celého kontextu knihy, cítíte z Života naživo tu lásku k žití jako takovému. Až vášeň. Odhodlání, s jakým autor sám svůj život vzal do svých rukou a našel sílu žít. Jeho …A V TOM SPOČÍVÁ VOLÁNÍ ŽIVOTA… mi zůstane v hlavě nejspíš navždy. Vždy, když budu propadat chmurům, vzpomenu si na tuto krátkou ukázku, kterou vybrala do tohoto článku.

KOUKNI SE  Recenze: Outdoorová kuchařka - na horách už hlady neumřete

Co vás spojuje s autorem?

Třeba ještě láska k Praze, k tomu městu, které podle něj má krásnou ženskou energii a mnoho magické energie v každé dlažební kostce, na kterou tu šlápnete. S tím rozhodně souhlasím… a to bylo, jako když si Vladimír Kafka definitivně otevřel dveře k mému čtenářskému srdci a už jsem plně vnímala každé jeho následující slovo, téma… každou hlubokou i vtipnou myšlenku. Zachoval si nadhled i ve velmi těžkých situacích a i v hlubokých duchovních tématech.

Eminent

Tápete v duchovnu?

Pak doporučuji tuto knihu, protože o tom nebeském, vysokém, duchovním a mimořádně láskyplném tu je napsáno hodně. Ale také tu je logicky psáno, že  jsme jen lidé, jsme spjati s fyzickými těly a to jsou trošku jiné zákony než ty, které se dočítáme ve všech těch velmi moudrých knihách. Nachází rovnováhu mezi fyzickým bytím a mezi tím, co nám často je vtloukáno do hlavy a co je ale v reálu nežitelné, protože nejsme zářivé lidské duše. Naše tělo by se v takovém stavu bytí rozletělo na tisíc kousků, nebo bychom skončili odtrženi od své fyzické podstaty někde na psychiatrii. Jo, souhlasím.

Hodně mi tahle kniha přišla vhod, protože je jako mokrý obklad na hlavu všem horečnatým duchovním vůdcům.

Mimo jiné.

O autorovi:

Vladimír Kafka se narodil v roce 1963 v Praze, kde dnes bydlí a pracuje. Absolvoval Akademii výtvarných umění v intermediálním ateliéru prof. Milana Knížáka a svoje díla vystavoval v řadě předních galeriích u nás i za hranicemi. V 80. letech minulého století byl spoluzakladatelem legendárních výtvarných Konfrontací na Svárově a výrazně se podílel na tvorbě české umělecké scény devadesátých let.

KOUKNI SE  Recenze: Konec hry - v sázce je všechno

Od roku 1994 se aktivně věnuje především lidem s onkologickými chorobami a dalšími závažnými zdravotními problémy. Pořádá přednášky a semináře po celé republice, které jsou převážně zaměřeny na vnitřní podstatu člověka a důsledky jeho rozhodnutí.  Jeho názory jsou publikovány v tisku, rozhlase a televizi. Spolupodílel se na vzniku knihy Rok 2012 – šance pro každého, která vzbudila velkou pozornost.  Její úspěch se stal impulsem k sepsání díla Minulost je mrtvá, život začal právě teď.  Knihu Život naživo napsal na základě svých dlouholetých zkušeností s onkologicky nemocnými pacienty a jejich životními osudy. Popisuje v ní, jak lze prožít smrt zaživa, utkat se sám se sebou a posunout svoje vědomí na vyšší stupeň. Přibližuje autentické příběhy lidé,  kterých byl osobně aktivně přítomen. V jeho podání se tak mohou stát inspirací pro ty, kteří se ocitli v podobně náročné životní situaci.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2015, www.eminent.cz

Renata Petříčková

Knihu můžete koupit zde.

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekNávrat ztracené Bezcukrárny – ochutnejte, jak sladce se žije bez cukru
Následující článekPo čem ženy touží v posteli? 10 sexuálních tipů od reálných žen

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eight − one =