Verneovky, které možná neznáte

Když se řekne verneovky, Jules Verne, každému se jistě vybaví knihy jako Dvacet tisíc mil pod mořem, Dva roky prázdnin nebo Cesta do středu Země. Tento francouzský spisovatel je považován za jedno ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury, která je velmi oblíbena především u mládeže. Verne má na svém kontě mnoho desítek knih a zařadil se tak k nejvýznamnějším spisovatelům všech dob. Často je vyzdvihována jeho nadčasovost a vizionářství, které svým dílům propůjčoval. My se dnes podíváme na autorovy méně známé knihy.

5Ledová sfinga

Ledová sfinga


Román Ledová sfinga je pokračováním románu Dobrodružství Arthura Gordona Pyma od Edgara Allana Poea. Americký cestovatel Jeorlink se jednoho dne nalodí na loď kapitána Lena Guye, kterého však zprvu považuje za pošetilého, jelikož věří, že román spisovatele Poea je skutečný a události popisovány v něm se doopravdy odehrály. Nečekaná náhoda dá však kapitánovi za pravdu. Plavba na Falklandy se mění v boj o záchranu trosečníků, kteří uvízli dáleko za polárním kruhem. Kniha popisuje nejen boj s krutými živly za polární krajiny, ale i to, kam až člověk dokáže zajít, jsou-li v ohrožení nám blízcí lidé.

4Bratři Kippové

Jules Verne - Bratři Kippové


Dva holandští trosečníci, Karl a Pieter Kippové, jsou zachránění lodí James Cook. Kapitán této lodi je po čase však zavražděn. Na lodi vypukne vzpoura, kterou mají na svědomí Lodní mistr a jeho povedený kumpán. Když je vzpoura zažehnána a loď v klidu dopluje do Hobartu, oba dva jsou postaveni před soud. Tam však oba vzbouřenci vyřknou obvinění, které všem vezme dech. Obviní bratry Kippovy z vraždy kapitána. Důkazy bohužel mluví proti nim. Jen málo kdo věří v jejich nevinu. Podaří se bratry osvobodit? Bratři Kippové je dobrodružný román, který si propůjčuje mnohé z žánru detektivek, navíc Verneovým typickým vědeckofantastickým nádechem. Autor se v něm zabývá myšlenkou, zda na sítnici mrtvého, lze zanechat obraz vraha.

KOUKNI SE  Oblíbené detektivní série pokračují s babím létem dál

3Dva Robinsoni

Dva Robinsoni


Chtěli byste zažit dobrodružství, které zažíval Robinson Crusoe na opuštěném ostrově? Taková příležitost se naskytne mladému Godfreymu a jeho učiteli Tartelletovi. Mladík se necítí dosti zkušený a připraveny k sňatku se svou snoubenkou Phinou a tak odplouvá na plavbu, kde potřebné zkušenosti získá. Loď však v bouří ztroskotá a mladík se svým učitelem se ocitají na opuštěném ostrově. Oba dva jsi na život trosečníků dobře zvykají a zanedlouho se stanou pravými robinsony. Vše se však daří jen do doby, kdy jsou napadení smečkou divokých šelem. V té době se však k ostrovu blíží loď. K velkému překvapení obou je to Phina a Godfreyův strýček. Velká škoda, že čtenáři je tato zápletka vyzrazena v úvodu knihy, jelikož autor popisuje dražbu, na které Godfreyův strýc ostrov kupuje. Kniha je v podstatě parodií na román Robinson Crusoe od Daniela Defoea. Dílo je známo i pod názvem Škola Robinsonů.

2Číňanovy trampoty v Číně

Obálka


Bohatý Číňan King-Fo vše, co k životu potřebuje. Tedy skoro vše. Je nesmírně znuděný a jeho životu chybí vzrušení. O to více ho zasáhne zpráva, že jeho investice zkrachovaly a jemu hrozí bankrot. Rozhodne se spáchat sebevraždu, ale sám toho není schopen. Proto o tuhle službu poprosí svého věrného přítele Wanga. Ten však po čase zmizí i s listem, který by ho v případě mladíkova zabití očistil. Navíc se mladíkovy strasti ukážou jako mylné. Začíná boj o čas. King-fo najednou zjišťuje, že nechce zemřít. Ba co více, má i pro co žít. Podaří se Wanga včas najít a ukořistit mu listinu? Autorův román je výpravou do mladíkova nitra, který pochopí, že bohatství a nesmírný majetek neděla člověka šťastným. Ale samotné žití ano.

KOUKNI SE  Fenomén Netflix - neříkejte, že v televizi nic nedávají

1Robur Dobyvatel

Robur Dobyvatel - CD


V dávných dobách byl člověk neustále puzen touhou létat. Vzduchoplavci po celém světě se snažili vymyslet vzdušné plavidlo, které by toho bylo schopno. Členové Weldonova klubu se rozhodnou sestrojit obří vzducholoď. Otázkou však zůstává, zda plavidlo má být těžší nebo lehčí než vzduch. Členové klubu se nemohou dohodnout. Tenhle spor však nečekaně dostane řešení. Jednoho dne se na schůzi objeví neznámý člověk. Robur Dobyvatel. Ten tvrdí, že přišel na způsob, jak létat naprosto bez problému. Dostane se mu však jen výsměchu. Jednoho dne jsou však předsedové klubu uneseni a nedobrovolně se ocitají na Roburově plavidle. I přes velkou snahu, nedaří se pány z klubu přesvědčit o správnosti Roburova vynálezu. Román je přenositelný i na současnost. Poukazuje na skutečnost, že člověk v jakékoliv době není připraven na převratné změny. Navíc ukazuje Verneovo vizionářství. Kniha vyšla v roce 1886, tedy dlouho předtím než bratři Wrightové doopravdy s letadlem vzlétli.

Martin Kudělka

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × 1 =