Vánoce přicházejí: 10 nej knížek pro sváteční atmosféru

vánoce

Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších období v roce. Koledy, svíčky, světýlka, vánoční dekorace, pohádky, cukroví, spousty a spousty hrnků čaje, horkých čokolád a svařáků. Proč si navíc zimní dny nezpříjemnit knížkou, která vás do vánoční nálady dostane ještě o něco rychleji? Tak si připravte misku perníčků, horký nápoj, zachumlejte se do teplé deky a začtěte se jedné z následujících knih.

10Polibek v New Yorku – Catherine Riderová

Polibek v New Yorku:   Charlotte a Anthony měli skvělé vánoční plány. Jenže ty se během pár sekund rozpadly. Se Charlotte se po roce rozešel její americký přítel a ona nechce nic jiného, než se vrátit do Londýna ke své rodině. Jenže její let byl zrušen a ona zůstává trčet na letišti. Anthony na letiště přijel vyzvednout svou přítelkyni, ale ta mu před všemi zničeho nic dává kopačky. Oba tak končí na místě, kde vůbec nechtěli být a tak Charlotte dostává nápad. Žádá Anthonyho, aby jí udělal průvodce po New Yorku, než ji poletí další let. Časový limit ubíhá a ti dva se začínají sbližovat víc, než měli původně v plánu.

9Vánoční zázrak – Jay Asher

Vánoční zázrak:   Sierra vyrůstala na farmě na pěstování vánočních stromků. Vede ale dva životy, protože polovinu roku tráví v Kalifornii, kde vypěstované a připravené stromky prodává. Vždy se jí ale stýská po jejím druhém domově. Vše se navíc zkomplikuje, když potká Caleba, na první pohled vzorného kluka s mlhavou minulostí. Před lety udělal velkou chybu, za kterou stále platí. Sierra se mu, navzdory vlně nesouhlasu, rozhodne podat pomocnou ruku. V mlze podezření, nenávisti a falešných dojmů poznávají Caleb se Sierrou něco mnohem silnějšího, než všechny ostatní emoce – pravou lásku.

KOUKNI SE  Lednové knižní novinky

8Dárek z pravé lásky: Dvanáct zimních políbení – Kolektiv autorů

Dárek z pravé lásky:   Milujete vánoční filmy, příběhy a speciální episody seriálů? Užíváte si antologie více autorů? Pak je tahle kniha přesně pro vás. Dárek z pravé lásky sepsalo dvanáct oblíbených young adult autorů a společně vám přináší dvanáct důvodů, proč se během chladných večerů zachumlat pod deku a začíst se do příběhů s vánoční tématikou. Jména jako David Levithan, Rainbow Rowell, Gayle Formanová nebo Holly Blacková a výjimečná grafická úprava jsou jen dalším z důvodů, proč se do příběhů zamilovat. Kapitoly nejsou nijak provázané, ale spojuje je sváteční atmosféra, kterou si užije každý milovník Vánoc.

7Sněží, sněží… – Maureen Johnsonová, John Green, Lauren Myracleová

Sněží, sněží…   potěší všechny milovníky sladké atmosféry, která je občas až na hranici kýče. Tři příběhy od trojice různých známých young adult autorů se odehrávají během vánoční sněhové bouře. Ta pořádně zkomplikuje životy všech zúčastněných a zamíchá i s těmi nejlepšími plány. Těšit se můžete na čtrnáct roztleskávaček, přeslazené kafe ze Starbucks, keramickou vánoční vesničku pro elfy i miniprasátko. Budete se culit, smát a upadne i nejedna slza. Knížku jen tak neodložíte a odnesete si z ní jedno velké poučení – to, o co nejvíc stojíte nemusí být vždycky to pravé.

6Dash&Lily: Kniha přání – Rachel Cohnová, David Levithan

Dash&Lily:  Vánoční New York má prostě své kouzlo, které nelze popřít a dokazuje to i tahle young adult romanťárna. Dashovým druhým domovem je knihkupectví Strand. Jednou v něm náhodou najde červený zápisník plný úkolů souvisejících s knížkami. Lidé do něj na střídačku píšou a následně ho ukrývají pro ostatní na různých místech ve městě. Jako správný knihomol Dash neodolá a rozhodne se je splnit. Když ho následně schovává, vstoupí mu do života Lily, autorka úkolů a majitelka zápisníku. V tu chvíli začíná série dopisování, šifer, míjení se a setkávání, zkrátka a dobře vánoční hra na schovávanou s notnou dávkou romantiky.

KOUKNI SE  3 nejočekávanější detektivky

5Příšerné příběhy vánoční – Chris Priestley

Příšerné příběhy vánoční:  Ne všechny vánoční příběhy musí být nutně nasládlé a plné romantiky. Pro milovníky hororu a všeho děsivého jsou tady Příšerné příběhy vánoční. V nich se snoubí plíživé kroky v křupajícím sněhu, zvuk ohně praskajícího v krbu a všudypřítomné mrazivé tušení. V sedmi oddělených příbězích vás, v tíživě strašidelné atmosféře, čeká spousta zvratů, husí kůže a tajuplné momenty. Zapomenete na čas, budete se hrůzou třást a dojde i na několik poučení. Třeba, že pravidla se nevyplatí porušovat, a že zlo bývá po zásluze skutečně potrestáno.

4Sněhová královna – Hans Christian Andersen

Sněhová královna: Emocemi nabitý příběh, který zná snad téměř každý a bez kterého by se žádný vánoční seznam neměl obejít. Příběh Gerdy a Káje se sice neodehrává o Vánocích, ale jako klasická pohádka, jež své čtenáře dostává znovu a znovu, se k nim neodmyslitelně hodí. Kdo by nerad prožíval trápení chlapce, jehož srdce zasáhl ledový střípek a neochvějnou naději dívky, která se ho snaží zachránit? Příběh má mnoho vydání, ale vaše emoce zasáhne úplně každé.

3Otec prasátek – Terry Pratchett

Otec prasátek:  Jak už to u Terryho Pratchetta bývá, i v téhle knize se podíváte do úplně jiného světa. Vydejte se do Zeměplochy, kde se Vánoce slaví o malinko jinak, než na co jsme zvyklí. Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky, všude je spousta sněhu a za každým oknem září ozdobený vánoční stromeček. Jenže zmizel tlustý dědula v červenobílém oblečku, co roznáší dárky. Zuzana, odvážná dětská vychovatelka, ho musí najít, protože bez něj nikdo nedostane dárky a navíc ani nevyjde slunce. Chybět nesmí oblíbený pán s kosou, absurdní nápady a jedinečné Vánoce, na které jen tak nezapomenete.

KOUKNI SE  7 knih, které nutně musíte mít

2Vánoční koleda – Charles Dickens

Vánoční koleda:  Ebenezer Skruž, lakomý obchodník, miluje jediné – peníze. A ani během svátků klidu a míru si nenajde chvilku na to, aby byl laskavý a štědrý. Klasika všech klasik je příběh o duchách Vánoc, těch minulých, letošních i budoucích. Příběh o vykoupení a štěstí, které se dá bohatě užít i bez peněz. Pokud neprahnete po všech vánočních kýčích, ale raději si vychutnáte atmosférický příběh s hloubkou, je pro vás Vánoční koleda ta pravá volba. Přeci jen její poselství, a sice že na změnu není nikdy pozdě, je třeba si připomínat pravidelně.

1Louskáček – An Leysen

Louskáček:  Klárka a její bratr jsou vzrušením a nadšením celí bez sebe. Je Štědrý večer a oni se nemůžou dočkat na překrásné dárky. Letos dostává Klárka dřevěného panáčka, Louskáčka. Připadá jí ale, že jeho velké oči vypadají poměrně smutně. A právě té noci zjišťuje, že vojáček není jen pouhá hračka na louskání oříšků, ale že má velké srdce a smutnou minulost. Klasickou pohádku vypráví autorka po svém a přináší do ní nejen roztomilé detaily, ale i překvapivý konec. Nádherný romantický příběh je doplněný krásnými ilustracemi ze světa Myšího krále a do vánočního období zkrátka patří.

Jakou knihu otevřete před Vánoci vy?

Kateřina Kovandová

 

Předchozí článekNavštívila jsem soukromou sexparty v Praze
Následující článekRecenze: Kočky útočí bez koček a zábavy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four + 6 =