Recenze: Útěk do divočiny vás strhne a dojme

divocina1Sean Penn se jako režisér pustil do realizace knihy Jona Krakauera podle skutečných zápisků z deníku mladého dobrodruha Christophera McCandlesse. Vznikl okouzlující film, autentický záznam jedné cesty za vlastním poznáním, které přináší život v lůně přírody bez pomoci lidí.

Absolvent prestižní školy Christopher (Emile Hirsch) má před sebou slibnou kariéru. Jeho rodiče jsou ambiciózní, úspěšní a bohatí lidé a udělají všechno pro to, aby jím byl i on. Místo toho Chris bez rozloučení odchází, aby se s minimálním použitím peněz dostal přes Jižní Dakotu a Colorado River směrem k vytoužené Aljašce. Za sebou spaluje všechny mosty, jenž jej spojovali s rodinou a přáteli.

Na cestě potkává různorodé postavičky- podvodníka, který plnými doušky užívá života, dvojici přestárlých hipízáků nebo osamoceného starce. Střetává se tak jejich obyčejný svět s jeho důsledně praktikovaným filosofickým a mravním postojem k životu.

V kapse nosí knihy od Thoreaua, který je mu vzorem pro příkladný život bez kompromisů dehumanizací trpící moderní technické civilizace. Cílem mu je existence v souladu s přírodou, svoboda a přirozenost takového způsobu života, jenž jej vrchovatě naplňuje a uchvacuje. Na Chrisovy radikální postoje ke společnosti a hodnotám můžeme taky nahlížet v souvislosti s jeho špatnými zkušenostmi ve vlastní rodině, kde se musí po celé dospívání vyrovnávat s přetvářkou, neupřímností a nefunkčním vztahem svých rodičů. Děj filmu sledujeme s retrospektivními i budoucími průlety časem, abychom skrze podstatné zážitky a události směrovali k vrcholu celého dramatu.

KOUKNI SE  Recenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Film trvá dvě a půl hodiny, ale plyne svižně a vytrvale jako řeka kupředu bez slepých ramen a mělčin. Emile Hirsch je v hlavní roli určitě hereckým objevem, nezávidím mu nutnou tělesnou přeměnu v podvyživeného chlapce v průběhu natáčení.

  • Into the Wild
  • USA 2007
  • 140 minut
  • Režie: Sean Penn
  • Scénář: Sean Penn
  • Hrají: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Dan Burch, Brian Dierker, Joe Dustin, Zach Galifianakis,Marcia Gay Harden
  • Kamera: Eric Gautier
  • Hudba: Michael Brook

Kubin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 + 20 =