Ulice Cloverfield 10 – Monstrum a Abrams jsou zpět?

Pro neznalce osvětlím spojitost mezi Monstrem a Ulicí Cloverfield 10. V roce 2008 přišel do kin film s českým názvem Monstrum, anglicky Cloverfield. Zrežíroval jej Matt Reeves (v roce 2014 režíroval pokračování Planety opic s názvem Úsvit planety opic). Hlavním producentem byl J. J. Abrams. Monstrum bylo mysteriózním sci10_Cloverfield_Lane-fi, hororově laděným, natočeným ve stylu found footage (stejně jako Záhada Blair Witch). Dodnes se jedná o nejdražší a do jisté míry i nejúspěšnější FF film. Snímek sklidil nadšené ovace a několik dlouhých let se mluvilo o pokračování. Nakonec jsme se dočkali, nebo snad ne?

Není náhodou, že nový Abramsem produkovaný snímek má v názvu slovo Cloverfield, čili monstrum. Film má nového režiséra, debutanta Dana Trachtenberga. Má totiž na kontě pouze krátkometrážní akční sci-fi Portal: No Escape. Možná právě díky úspěchu s krátkometrážním filmem si jej Abrams vybral. Scénář k filmu napsali Josh Campbell, Matthew Stuecken a Damien Chazelle.

I v případě tohoto filmu došlo na malý zázrak. Dokud sám Abrams nezmínil blížící se teaser trailer k filmu 10 Cloverfield Lane (anglický název), nikdo neměl ani tušení, že se něco takového chystá. Vznik filmu dokázal udržet v naprosté tajnosti i před všudypřítomnými novináři. Nejspíš tomu nahrál i fakt, že film Ulice Cloverfield 10 vznikal téměř současně se sedmou epizodou Star Wars. Film se navíc natáčel pod pracovním názvem Valencia, takže opravdu nikdo nemohl tušit, co se za názvem skrývá ve skutečnosti.

KOUKNI SE  Trailer: Marvel vítá do svého univerza Eternals

Zajímavostí je, že původně neměl mít film s Monstrem z roku 2008 nic společného. S nápadem propojit oba filmy 10-Cloverfield-Lane.jpgpřišlo až studio. Tak došlo na dopisování a přepisování určitých scén, které se v první polovině roku 2015 dotočily. Nedávno v jednom rozhovoru J. J. Abrams vyřkl jeden fakt, který mnoho spekulací rozplynul. „V tomto filmu je monstrum. Není to monstrum, které čekáte, ale je tam monstrum. Jedinou věc, kterou můžu říct všem, kteří čekají, že uvidí doslova Monstrum 2. Tyto postavy a monstrum (narážka na film z roku 2008) nejsou v tomto filmu, ale jsou tady jiné postavy a jiná monstra (pozor – Abrams skutečně použil slovo monstrum v množném čísle). Je to naprosto jiný příběh, ale jde o duchovního nástupce prvního filmu. To, v co doufám je, že všichni budou spokojeni s tím, co chtějí vidět. Vidět něco, co není ze Země a něco co by se dalo očekávat, a doufám, že to co najdou ve filmu, by chtěli vidět i v doslovném pokračování Monstra 2.“ Ulice Cloverfield 10 není plnohodnotným pokračováním ale pomyslným mezistupněm. Film je také jinak natočen. Už to není ve stylu pohledu z první osoby ale klasicky jak je drtivá většina filmů natočená.

Existuje první oficiální trailer (někde se pouze bere jako teaser trailer). Poté vznikl více odhalující Superscreen-shot-2016-02-08-at-9-50-22-ambowl trailer neboli trailer číslo 2. Nejčerstvější jsou dva nové televizní spoty. Ani taková nálož ukázek z filmů, nic ohledně děje neosvětlila. Stále, stoprocentně nevíme, o co přesně půjde. Spekulací a názorů existuje mnoho. Film přijde do kin již 7. 4. 2016, což je necelý měsíc. Hádám tedy, že nás už žádný další trailer nečeká. Možná maximálně 1 nebo 2 televizní spoty, které bývají dlouhé cca 30 vteřin jeden. Známé je herecké obsazení ve složení John Goodman (Big Lebowski, Auta, The Artist, Let, Argo, Univerzita pro příšerky, Transformers: Zánik), Mary Elizabeth Winstead (Kruh 2, Warholka, Nezvratný osud 3, Smrtonosná past 4.0, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Věc: Počátek), John Gallagher Jr. (Jonah Hex, Dočasný domov, seriál Newsroom), Mat Vairo, Cindy Hogan, Jamie Clay a další.

KOUKNI SE  Vřískot 5: Remake legendárního hororu – bude to pecka nebo omyl?

Na konci února režisér J. J. Abrams potvrdil fakt, že začala diskuze na téma Monstrum 3. Do diskuze se nadšeně zapojil i režisér prvního filmu Matt Reeves, který přišel s prvotním nápadem, podívat se na devastaci New Yorku z pohledu jiných lidí, které to ovšem také zasáhlo. Teprve se o možném dalším pokračování začalo přemýšlet. Vše je tedy velká spekulace.

 

Ondřej Blahut

 

www.collider.com, www.comingsoon.net, www.whatculture.com, www.imdb.com

Předchozí článek5 knižních předloh filmů nominovaných na Oscara
Následující článekRecenze: Nejtemnější část lesa

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three + fourteen =