Knižní nej: To nejzajímavější z Agáthy Christie

Agátha Christie je sázkou na jistotu. I přesto, že už nežije více než 40 let, její dílo stále oslovuje čtenáře dalších a dalších generací. Ne všichni ovšem vědí, že kromě neuvěřitelného množství detektivek napsala i 15 divadelních her. Například Past na myši (Detektivní hry, Knižní klub, 2012) má za sebou od prvního uvedení v roce 1952 více než dvacet tisíc repríz a o představení je stále zájem. Londýnská verze je dokonce díky tomu uvedena v Guinessově knize rekordů.Christie+Portrait

Vražda Rogera Acroyda je často právem označována za to nejlepší, co Agátha napsala. Čtenář v podstatě nemá šanci odhalit pachatele, jelikož v této knize autorka popřela všechna pravidla, která dosud platila v detektivním žánru. I Hercule Poirot se tentokrát pořádně zapotí! (Mimochodem určitě si  přečtěte Oponu – poslední případ Hercula Poirota).

Deset malých černoušků patří pro změnu zase k těm nejznámějším. Deset osob na ostrově a jedna za druhou hyne dle textu známé dětské písničky. Nutno podotknout, že ani jedna z nich nemá čisté svědomí a všichni to vědí.

Nejlepší kniha Agáthy Christie  je tématem mnoha knihomolských pří. Mnoho průkazek do knihovny už kvůli němu zůstalo natrženo. Agátha publikovala více než 80 děl. Málokdo je přečetl všechna, ale každý si v nich najde to své oblíbené. Kromě povídek, her a detektivních příběhů stojí za pozornost i její originálně nazvaná kniha Vlastní životopis, kterou autorka psala patnáct let a mnoho čtenářů ji označuje za jednu z nejlepších knih, kterou kdy četli.

KOUKNI SE  Young adult fantasy - pozvánka do říše fantazie

Fanoušci vědí, že Agátha byla v roce 1926 jedenáct dní nezvěstná a bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání. Naštěstí se zase objevila. Pokud chcete vědět o tomto záhadném období víc, nakladatelství Paseka vydalo v roce 2009 knihu Andrewa Normana Dokončený portrét, která vám vše objasní.

Důkazem o pestrosti jejího života je kniha Pověz mi, jak žijete, která obsahuje Agáthiny vzpomínky na dobu strávenou na Blízkém východě archeologickými výpravami.  Po jejím přečtením smeknete před  spisovatelským umem Agathy Christie. Aby sepsala čtivé a zábavné vyprávění, rozhodně  nepotřebuje žádné mrtvoly.

Leona Šťávová

Předchozí článekRECENZE: Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Následující článekRecenze: Poslední šumavská pastvina

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

20 − 3 =