TIP: Mimo dosah masakru století

mimodosahDne 13. května 2005 se v Uzbekistánu ve městě Andižan udál vládou nařízený masakr, který měl údajně potlačit předcházející povstání islamistických radikálů. Střílelo se však i do neozbrojených civilistů, do žen a dětí. Přesný počet mrtvých není znám, mluví se ale až o několika tisících obětí.

Dodnes jsou vězněni a mučeni svědci masakru a lidé, kteří ho přežili a odmítli o něm mlčet. V Uzbekistánu panuje velmi brutální represivní režim, který odmítá touhy lidí po demokraticky smýšlející společnosti. Tajná policie zde má volnou ruku k páchání libovolných prohřešků proti lidským právům.

V knize Mimo dosah je jedním ze svědků masakru v Andižanu investigativní novinář Charlie Davis, který se vrací otřesený z Uzbekistánu se svou rodinou. Usadí se v Kalifornii a má v úmyslu se už nepouštět do dalších nebezpečí, aby neohrozil své nejbližší.

Julie věděla, že Charlieho bude to, co se jim přihodilo v Uzbekistánu, navždy pronásledovat. Dobrovolně obětovala veškeré vyšší ambice a spokojila se s „rozumným“ životem v Kalifornii. Ale jak tu teď ležela v posteli a pozorovala praskliny ve stropu, které se vinuly jako hadi, přistihla se, že ho viní za propast, která se mezi nimi vytvořila.  

Otřesený a zraněný je nejenom strašlivou událostí, ke které v Andižanu došlo, ale taky nevěrou své manželky Julie. Chtěl začít žít rodinný život, který skýtá méně vzrušení, ale také více bezpečí. Julie má však úplně jiné plány, nemá ani v úmyslu přestat s mileneckým vztahem, ani se jí nezamlouvá nový život v Kalifornii a jednoho dne, kdy má s dětmi jet sama do Disneylandu, se s nimi ztratí neznámo kam. Unesla snad děti ke svému milenci v Uzbekistánu? Nebo byla sama unesena? Každopádně se připravte na pořádnou akci, tato kniha vás úplně pohltí. 

Hank Steinberg – Mimo dosah. 2014. Nakladatelství Kniha Zlín. Str. 36

KOUKNI SE  Recenze: Macbeth přichází, krev bude vykoupena krví

PAVLA KAMEŠOVÁ

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 − four =