TIP: Analfabetka, která uměla počítat a zachránila švédského krále

analfabetka

Právě vychází v nakladatelství Panteon nový švédský román Jonase Jonassona, autora slavného Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. „Stoletý stařík“ vyšel v roce 2009 a ihned se stal světovým bestsellerem. Byl přeložen do 40 jazyků a v češtině vyšel i jako audiokniha. Nyní se jeho zfilmovaná verze dostává do českých kin. „Analfabetku“ nejspíš čeká podobný osud.

Analfabetka, která uměla počítat, je Jonassonův druhý román, na kterém si v zahraničí fanoušci pochutnávali už od září loňského roku, kdy kniha vyšla. Reakce čtenářů jsou rozporuplné, ale dá se říct, že pokud jste byli u vytržení už ze Staříka, ani Analfabetka vás nezklame. Některé motivy se opakují a spisovatel se drží svého zajetého stylu psaní, kterým si vysloužil nejprodávanější román. Zdá se, že to i podruhé bude fungovat a nebudete se ani na chvíli nudit.

Nombeko Mayeki je černošská dívka, která se narodila v roce 1961 v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu v Jihoafrické republice. Na začátku svého příběhu neumí vůbec číst, zato však brzy prokáže, že exceluje v matematice. Od pěti let namísto chození do školy pracovala jako vynašečka latrín, a nic jiného než pracovat na podřadném postu až do smrti by ji ani nečekalo, nebýt jejího talentu a velké dávky štěstí, které ji v budoucnu dovedly až k práci, při níž využila svůj matematický talent a dostala se k navrhování jaderních hlavic.

První školou jí bylo pouze to, že se sama naučila počítat sudy s exkrementy, které musela jako malá dospívající holka nosit. Nombečin nadřízený si jejích schopností nemohl nevšimnout, a brzy byla proto povýšena. Tak se postupně dostala z žumpy chudinského předměstí Sowetu až do Švédska.

KOUKNI SE  Meg Masonov: trýzeň a touha

Její příběh je plný neuvěřitelných a úsměvných událostí, zasazených do světových dějin, tak jako jsme byli svědky už ve Staříkovi. Nombeko se tak setkává se stěžejními postavami 20. století. Jedním z nich je i švédský král, kterému Nombeko zachrání život. Může vás udivit, co všechno na světě dokáže ovlivnit jednotlivec, který se narodí bez perspektivy dokázat něco nad rámec očekávání. Alespoň v této knize se ty nejvíce nepravděpodobné věci často dějí.

Pro někoho bude Analfabetka senzacechtivá satira s líbivou tematikou, kterých tu už byla spousta. Pro někoho zase poutavý a rozverný příběh se svéráznou hrdinkou v hlavní roli. Početnější druhá skupina čtenářů však už v zahraničí na Nombeko nedá dopustit a kniha má velký úspěch.

PAVLA KAMEŠOVÁ

 

Předchozí článekRECENZE: Krvavé evangelium – když upíři kamarádí s Ježíšem
Další článekVíkend v Praze ve znamení Dne dětí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − three =