The Revenant: Unikátní drama zrozené v brutálních podmínkách

Alejandro González Iñárritu, režisér oskarového Birdmana, a kameraman Emmanuel Lubezki přicházejí s dalším silným dramatem. Dobrodružný snímek z nehostinného prostředí americké zimní pustiny s Leonardem DiCapriem a Tomem Hardym v hlavních rolích dorazí do českých kin 14. ledna. A copak v něm uvidíme?

rcULpqubThe Revenant, příběh inspirovaný skutečnými událostmi, přináší životní cestu muže s mimořádnou silou lidského ducha. Ve dvacátých letech 19. století je legendární objevitel Hugh Glass (DiCaprio) na kožešinové misi uprostřed neprobádané americké divočiny zraněn medvědem a opuštěn členy vlastní skupiny. Glass ale přežije a poháněný myšlenkami na pomstu, mučený nepředstavitelnými přírodními podmínkami a zradou nejbližšího důvěrníka Johna Fitzgeralda (Hardy), usilovně hledá směr v nepřátelské mrazivé krajině. Dokáže jen čirou vůlí a neúnavnou snahou přežít surovou zimu a dojít vykoupení z ledového pekla?

Neuvěřitelný příběh Glassova putování zlákal filmaře už podruhé. Znaky objevitelova příběhu se poprvé mihly v Muži v divočině režiséra Richarda C. Sarafiana (jen s jinak pojmenovanými postavami), natočeného bezmála před čtyřiačtyřiceti lety, a nyní přichází druhé zpracování, podložené skutečností a verzí spisovatele Michaela Punke.

Zběhnutí posádky, chlad, neustálé hledání směru a dokonce nahý herec tažený ve sněhu. Gonzálezova verze skrývá kromě reálného základu a klasicky skvělé práce oskarového kameramana i další chuťovky. Díky Lubezkiho práci vypadá Revenant syrový a vzteklý, stejně jako krásný a inspirativní, nádech ohrožení mu potom dodají propracovanéTWXjzHcN scény násilí. Zastřelená těla mezi stromy, pološílení padající koně a tryskání krve z hrdinova obličeje. To je nekompromisně brutální tvář skutečného západu předtím, než přišel zákon.

KOUKNI SE  Vznikne reality show podle seriálu Hra na oliheň, přihlásit se můžete i vy

Vytvoření podobného dramatu pochopitelně provázelo mnoho úskalí a potíží. Štáb se rozhodl použít pouze přirozené světlo, ale po nějaké době přestalo kanadské počasí definitivně spolupracovat, a tak filmaři museli překopávat plány a bílou pokrývku pro Glassův sněžný pochod hledat až v jednom z cípů Argentiny. Další problémy nastaly s tvorbou rozvrhu a organizací, když se například bitevní scény natáčely více, než dva týdny. Původně se do nich mělo zapojit asi třicet lovců a zhruba stejný počet domorodých Američanů, postupně se však počet účastníků rozrostl na úctyhodných 200. To však bylo příčinou, že zbývalo málo času na přípravu posádky, a tak se režisér rozhodl pro nahou postavu vláčenou sněhem. Štáb s Gonzálezem v čele si dělal obavy o hercovy obnažené genitálie, ty ale nakonec ochránili speciálními fóliemi a vše dobře dopadlo. Brad Weston, prezident a výkonný ředitel společnosti New Regency Pictures, svízele při natáčení ebafc32e-46c7-4775-9ccb-35f265c4478a-620x372připisuje velkým ambicím: „Byli jsme na nezmapovaném území,“ pověděl. „Všichni, co přišli na palubu obsazení a podobně do štábu, tohle pochopili a všichni podporujeme Alejandra a jeho vizi. Výkony jsou mimořádné a film je skvělý.“

Sám režisér i přes nepříznivé přírodní podmínky a všelijaké vrtochy počasí o použití CGI (obraz vytvořený počítačem) neuvažoval. „To je přesně to, co jsem nechtěl,“ řekl. „Pokud byste skončili u zeleného plátna s kávou a všichni by se dobře bavili, všichni budou spokojení, ale film by byl nejspíš sračka.“ Nicméně se zmínil, že podmínky byly opravdu brutální, hlavně když teplota klesla na dvacet pět stupňů pod nulou. „Všichni byli zmrzlí, vybavení se rozbíjelo, dostat kameru z jednoho místa na druhé byla noční můra.“ Přesto se však produkční společnost New Regency nechala slyšet o dokonalé bezpečnosti na pracovišti. Tu podle jejích slov zajistili najatí experti, kteří s filmařskou posádkou spolupracovali při horolezectví, scénách s divokou vodou, operacích s vrtulníkem i manipulací s medvědem. Do party přibrali také plně akreditované kanadské techniky disponujících znalostí místního počasí a povětrnostních podmínek.

KOUKNI SE  Čtvrtý John Wick bude ještě větší nářez

Pro roli hlavního hrdiny Glasse si Iñáritu vybral talentovaného Leonarda DiCapria. Ten obdržel umělý plnovous, ručnici a zbrusu novou výzvu: herecký koncert téměř beze slov. „Byl to pro mě nový typ výzvy, protože jsem hrál PXGyRTcbspoustu velmi hlasitých osob. Je to něco, co jsem chtěl vážně prozkoumat – hraní postavy, co neříká téměř nic. Jak předat emotivní sdělení a docílit sladění s mužovým charakterem… beze slov?“ A k vyprávění toho bude vážně spousta. „Byl napaden medvědem, opuštěn a musel ujít 300 mil, aby se pomstil – to je to, co o něm víme,“ vysvětlil dvaapadesátiletý režisér. Ten při tvorbě scénáře stál před nelehkým úkolem vytvořit s mizivým množstvím informací vlastního Glasse, člověka dýchajícího a myslícího. Vytrvalý dobrodruh, kterého uvidíte v dramatické novotině, tedy bude režisérovou vlastní představou historické persony se všemi lidskými problémy: rasovými, fyzickými, duchovními i sociálními.

Dále hrají Domhnal Gleeson (Andrew Henry), Will Poulter (Jim Bridger), Paul Anderson (Anderson), Brendan Fletcher, Brad Carter, Kristoffer Joner a další.

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.whatculture, www.hollywoodreporter.com, www.cinemablend.com, www.theguardian.com

Předchozí článekNový Sherlock Holmes přichází
Následující článekRECENZE: Sportovní pohádky – v cílové pásce s jazykem na vestě

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

17 + 3 =