Recenze: Temný rytíř

temnyrytir1Temný rytíř Christophera Nolana je strhující film. Režisérovi se podařilo natočit futuristickou akční podívanou i podobenství o dobru a zlu. Z komiksového eposu o netopýřím muži vymáčkl Nolan vše, ještě něco navíc. Přesto jde především o filmovou zábavu, kterou předurčuje zvolené téma.

Předně musím říct, že nejsem příznivcem komiksu a filmová série o Batmanovi mi doposud přišla jako popkornový produkt plný hloupých nápadů a šablonovitého vidění světa-tak jak je zakódováno v předloze.
Film jsem zhlédl pro respekt k tvůrci, režiséru Nolanovi, jehož filmy jako Memento nebo Dokonalý stojí za to vidět i několikrát.

Film nás zavede do Gotham City, kde se jeden z nejbohatších mužů města jménem Bruce Wayne (Christian Bale) po nocích mění v spravedlnost konajícího a zločince ničícího Batmana, netopýřího muže v masce s technologicky převratným vybavením a zázemím. Jako Batman spolupracuje ve městě s policejním poručíkem Gordonem (Gary Oldman) a v potírání zločinců získá také posilu v novém státním návladním, ambiciózním a čestným Harvey Dentem (Aaron Eckhart). Do něj se zamiluje Batmanova přítelkyně Rachel (Maggie Gyllenhaal).
Vypadá to, že Batman má na lopatě veškerou mafii ve městě, když se objeví atrofované zlo v podobě Jokera (Heath Ledger). Ten se narozdíl od místní mafie neřídí žádnými pravidly, je ďábelsky lstivý a dokáže využít slabých stránek svých protivníků.

Komiks může být nezamýšleným zrcadlem dnešní doby. Dokáže být sebestředný, uzamknut v barevných políčkách, v dvourozměrných postavičkách, které nás fascinují tím, že mají i svou temnou stránku, že to nejsou jen tupí superpaňáci, na které jsme byli zvyklí z období Supermana. Dnes padá hrdina z nebeských výšin k zemi-blíže k nám smrtelníkům, odhaluje svou temnější stránku, svou rozpolcenost, pochyby, nejistotu, prostě lidský rozměr (Hulk, Hellboy, Iron Man). Taková fascinace ale nemá vždy dlouhého trvání, po letech většinou zůstává jen pestrá formička a bábovička končí v pískovišti.

KOUKNI SE  Recenze: Úsměv, ze kterého mrazí

Kromě napínavých scén, přestřelek, divokých honiček po městě a seskoků padákem divák obdrží i něco navíc. Ve chvíli, kdy se snaží Batman vymýtit veškeré zlo ve městě, obrací se jeho úmysl proti němu samotnému, dochází k zmatení morálních hodnot v celém městě, k odhalení nejednoznačnosti a relativnosti dobra v rukou jeho strůjců. Batman se stává psancem, původce všech dobrých skutků zůstává v pozadí, utajený za maskou spořádaného občana musí sledovat jak se město k němu obrací zády. Úzkou linii mezi dobrem a zlem ukazuje postava Harveyho Denta, jenž po smrti své lásky opouští nastolenou cestu statečnosti a dobra a nechává se strhnout Jokerem na cestu pomsty. Nespravedlnost a moc náhody sám následuje propadnutím hry na náhodu s šťastnou mincí.

Postava Jokera jistě svou realističností přerostla dosavadní záporné hrdiny Batmanovy ságy. Jeho křečovitý úšklebek vyjadřuje expresivní psychopatii zla, ledově klidné mlaskavé žvatlání zase spojuje dětskou naivitu a lstivou brutalitu jeho osobnosti. Můžeme se divit, proč mu vše vždy tak vychází, proč je vždy o krok napřed před silami dobra a zákona. Je stejně tak dobrý ve své špatnosti jako Batman v konání dobra. Proto v dialogu s Batmanem hovoří o tom, že jsou oba společností považovaní za podobné exoty a vyvrhele.
Zdá se, že počínání Batmana je marné- nedokáže zastavit jednoho šílence a místo slávy se mu dostává opovržení, když nechce odhalit svou pravou tvář. Porazit zlo mohou jen lidé ve městě, pokud ale vůbec v dobro sebe i svých bližních věří.

KOUKNI SE  Recenze: The Last of Us je uspěchané melodrama na úrovni a skoro bez zombíků

Nolan vymlátil z Batmana vše, proto jsme tak fascinováni, že nejde jen o tupou oslavu násilí a exhibici technických vymožeností, na druhou stranu nelze stín schematických hrdinů a padouchů překlenout ani její relativizací, ani výbornými výkony všech vkusně zvolených představitelů. Jen doufám, že Nolan nezůstane do konce kariéry u filmovávání komiksových hrdinů.

  • The Dark Knight
  • USA 2008
  • 152 minut
  • Režie: Christopher Nolan
  • Hrají: Christian Bale, Heath Ledger, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Cillian Murphy, Morgan Freeman, Aaron Eckhart
  • Scénář: Christopher Nolan, Jonathan Nolan
  • Hudba: James Newton Howard, Hans Zimmer
  • Kamera: Wally Pfister

Kubin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four + one =