Temné kouty: vraždy, satanismus a rodinná tajemství

Nové dílo z pera Gillian Flynnové, autorky Zmizelé, už 18. června přivítáme v kinech. Její detektivní thriller Temné kouty podle scénáře a režie Gillese Paquet-Brennera, si rozhodně zaslouží svůj název – sériové vraždy, satanské kulty a pokroucená rodinná tajemství jsou jen ochutnávkou všech ingrediencí, co mají v košíku.

Dark-Places-posterSilně traumatizovaná Libby Dayová (Charlize Theron) se nikdy nevzpamatovala z toho, že se jako malá stala svědkem brutální vraždy matky a mladších sester. V době vyšetřování se věřilo, že jsou vraždy dílem satanistického kultu, jehož členem byl i Libbyn dospívající bratr Ben (Tye Sheridan) a právě jeho Libby u soudu identifikovala jako pachatele. Téměř o tři desetiletí později je Benova vina zpochybněna, když Libby zkontaktuje tajná skupina The Kill Club, tvořená nadšenci zabývajícími se řešením notoricky známých vražd. Začíná hon na pravdu, i když to znamená vyvolat staré démony a přivést zpět hrůzné vzpomínky.

Necelý rok po uvedení megahitu Zmizelá, který hlavní herečce Rosamundě Pike vynesl nominaci na oskara, přináší Paquet-Brenner další mistrovské dílo oblíbené současné autorky. Flynnová v knize perfektně pracuje s hysterií a příběh traumatizované Libby, která po hrůzném masakru na kansaské farmě v roce 1985 usvědčí svého bratra, ačkoli je její svědectví silně nejisté, zároveň pracuje s její dospělou verzí, která se zpětně snaží zjistit, co vlastně viděla.  Osmiletá svědkyně se lehce nechá strhnout vlivem právníků a tisku a naprosto sžitá se svou pohnutou minulostí desítky let pevně věří v bratrovu vinu.

KOUKNI SE  Cina, Issová i Myšička propůjčili hlasy animovaným hrdinům z nového filmu CESTA DO TVOJZEMÍ

Výborné obsazení skoro zaručuje, že se v každé scéně objeví alespoň jedna herecká hvězda. Sarkastická a drsně vtipná Libby má hodně co říct o svém postavení oběti a tak, zatímco se na každém kroku setkává s pozorností, těží ze své pozice ve společnosti posedlé násilím. Je pokrytec a nebojí se to přiznat. Právě to dělá z Libby díky přesvědčivému výkonu Charlize Theron (ačkoli byla na roli první volbou Amy Adams) silnou osobnost. Naproti tomutemné kouty amatérský detektiv Lyle v podání Nicolase Houlta, který chce ukázat prstem na pravé viníky a jde tak daleko, že je ochoten zaplatit Libby za návštěvu jejího bratra ve vězení, je tím správným katalyzátorem, aby se věci po letech daly do pohybu. Oba se už spolu objevili v aktuálním Šíleném Maxovi: Zběsilé cestě a ani tady jim nedělá problém sledovat svou zběsilou cestu za poznáním složité pravdy. Odkrývání stop, náhodní svědci, flashbacky z minulosti plné vodítek (které s lehkostí naznačují, co Libby mohla a nemohla vidět), Benův divoký vztah s bohatou nestabilní Diondrou – to všechno udržuje stálé napětí a zájem diváka. Film také poskytuje další stránky reality, například z pohledu Benova bezútěšného farmářského původu v době, kdy už zemědělství není schůdnou cestou k výdělku.

 

Výtvarná stránka v tomhle případě jasně ustupuje hereckému poli a pouze navozuje náladu střízlivou barevnou paletou a opotřebovaným, až zanedbaným vzhledem některých postav (hlavně Libby). Tohle napohled nenápadné stylové řešení přináší „ďábla“ v detailech.

KOUKNI SE  Trailer: Smrtelné zlo: Probuzení

dark_placesKromě hlavních aktérů mají šanci překvapit i vedlejší postavy, které dokonale zapadají do temné skládačky madam Flynn. Dokreslení napomáhá naťuknutí tématu zneužívání dětí, Benova vážně narušená, manipulativní přítelkyně a Libbyn otec žijící na skládce toxického odpadu za městem. Lehce pozměněný scénář (s autorčiným požehnáním) rychle pádí do cíle a spojením všech rozdílných příchutí příběhu hrdinka konečně dostává rozhřešení. Kdo tedy nakonec vraždil?

Více než hvězdné obsazení nám nabízí skutečná esa: Charlize Theron v roli starší Libby, Sterling Jerins (V zajetí démonů) jako mladší Libby, Nicolase Houlta v roli Lyleho, Andreu Roth (Longmire) v roli starší Diondry, Chloë Grace Moretz (Zůstaň se mnou) jako těkavou teenagerku Diondru, Coreye Stolla (Stejná srdce) coby starší Bena a jeho mladší verzi v podání Tye Sheridana (Bahno z Mississippi), Dreu de Matteo (Zákon gangu), naproti původní Christině Hendricks, jako Krissi Cates a další.

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.hollywoodreporter.com, www.variety.com

 

Předchozí článekVíkend v Praze plný delikates na čerstvém vzduchu
Následující článekRECENZE: Dávejte si pozor na Stalkera

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 4 =